Opel Corsa Yeniden Fiat Punto ile Kardeş Olacak

0
1103
Fiat Punto ve Opel Corsa

Opel Corsa ve Fiat Punto teknik olarak aynı altyapıyı paylaşacak.

Fiat Chrysler Automobiles ve Groupe PSA

Fiat Chrysler Automobiles ve Groupe PSA, 2021’in ilk çeyreğinde yeni Stellantis ittifakının oluşumunu tamamlayacak. Ancak İtalyan otomobil üreticisi, küçük arabalar için Fransız CMP platformunu kullanmaya hazırlanıyor.

Fiat Chrysler Automobiles

Fiat Chrysler B Segmenti Otomobillerin Geliştirilmesini Durdurdu

2019 yılında adından söz ettirmeye başlayan ortak üretim hayat buluyor. Fiat Chrysler Automobiles bölümlerine ve ekipman tedarikçilerine Temmuz sonunda; Antitröst yasalarını ihlal etmemek ve birleşmeye katkıda bulunmak için B segmentinin gelecekteki modellerinin geliştirilmesini derhal durdurma emri gönderdi. CMP şasisinin ilk İtalyan modeli, farklı bir isim altında görülebilecek Punto’nun halefi olacak. Hatchback’in en yeni nesli, 2000’in başından beri General Motors ile işbirliği içinde geliştirildi. Opel Corsa’nın önceki iki neslinin temeli olan SCCS platformunu kullandı. Son Fiat Punto modeli 2018 yılında Avrupa pazarından çekilmiş ve üretime son verilmiştir.

Fiat Punto

Yeni Fiat Punto ve Opel Corsa Teknik Olarak Aynı Altyapıyı Paylaşacak

JATO Dynamics’in Temmuz verilerine göre, B segmenti modelleri Avrupa pazarının yaklaşık yüzde 19’unu kapsıyor. Satış liderleri Renault Clio, Peugeot 208 ve Opel Corsa’dır ve son iki otomobil CMP platformunda üretilmektedir. Böylece yeni Punto, Corsa ile teknik olarak aynı altyapıyı paylaşacak.

Opel Corsa

FCA modellerinin yeni platforma adaptasyonunu hızlandırmayı hedefleyen iki üretici için ayrı bir bölüm oluşturuldu. Ayrıca yeni platform üzerine inşa edilecek olan yeni nesil Fiat 500X crossover, dört tekerden çekiş olmasa da mevcut Citroen C4, DS 3 Crossback, Opel Mokka ve Peugeot 2008 modelleriyle ilişkilendirilecek.

Fiat Punto Üretiminin Durduruluşu

Fiat Punto, 13 yılın ardından yaşam döngüsünün bitirdi. Bu, İtalyan üreticinin en uzun satan modellerinden birinin ortadan kalkması anlamına geliyor.İlk nesil Punto, 93-99 arasında üretildi ve 95’te Avrupa’nın en iyi otomobili seçildi. Benzersiz İtalyan stili ile dikkat çeken aracın üstü açılabilir versiyonu bile 55 bin adet satmayı başardı.

99 yılında ikinci nesline ulaşan model, 2003 yılına kadar satışta kaldı ve büyük bir başarı elde etti. Bu versiyonda daha açısal ve agresif bir Punto vardı. 2005 yılında 3. nesil olarak  tanıtılan araç “Grande Punto”, tanınmış model ise “Klasik Punto” olarak adlandırılacaktı. 2012 yılında her zamanki ismine dönen Punto, 13 yıllık kullanım ömrünü düşük satış rakamları ile bitirdiğini kanıtladı. Fiesta, Polo ve Koreli rakiplerinin çok gerisindeki model; Kalite, teknoloji ve fiyat açısından bekleneni sunmamaya başladı. Aracın gerçek şöhreti şaşırtıcı Euro NCAP testinden geliyor. Punto, Euro NCAP testlerinde sıfır (0) yıldız alan ilk otomobildi.

2. El Fiat Punto İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

2.El Opel Corsa İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here