Kadett Corsa

Opel Corsa-e’nin Atası Opel Kadett Impuls I 30. Yaşını Kutluyor

Kadett Impuls I, şehir içi kullanımına yönelik elektrikli araştırma aracı olarak üretildi. Ön bagaj kapasitesinden ödün verilmedi ve modelin standart taşıma kapasitesi korundu. Opel Kadett Impuls I, 90’ların ileri teknolojisiyle 14,3 kWh nikel-kadmiyum bataryaya sahip olan, 0’dan 50 km/s hıza 10 saniyede ulaşabilen, 100 km/s maksimum hız ile başarılı performans değerlerine sahip, çağının ilerisinde bir modeldi.

Tam 30 sene sonra bugüne baktığımız zaman karşımıza son derece modern ve teknolojik Corsa-e çıkıyor. Opel Corsa-e 337 km elektrikli sürüş menzili ile 0’dan 100 km/s hıza 8,1 saniyede ulaşıyor ve sadece 30 dakikada kapasitesinin yüzde 80’ini şarj edebilen 50 kWh kapasiteli bataryaya sahip. Opel Corsa-e günlük kullanıma ve herkese uygun bir elektrikli otomobil.

Elektrikli Otomobil Üretmek Opel İçin Bir Gelenek

Opel markası için aslında bu bir ilk değil ve elektrikli araç üretimi Opel’de bir gelenek. Opel Kadett Impuls I, Corsa-e’nin doğrudan atası. Opel, bundan 30 yıl önce, özellikle şehir içinde kullanmak üzere, Kadett modelinin elektrikli versiyonunu bir araştırma aracı olarak geliştirdi. Opel, o zamanın teknolojisine sahip bir elektrikli otomobil üreterek, bu otomobilin dönemin ihtiyaçlarına ve şehir trafiğine ne kadar uygun olduğunu öğrenmeyi amaçladı.  Aynı zamanda elektrikli otomobilin standart Kadett modeli ile aynı yük taşıma kapasitesini ve bagaj kullanım hacmini sunmasını hedefledi.

Opel, Kadett Impuls I modelini pil üreticisi SAFT ile birlikte geliştirdi. Projede 100 voltluk bir DC motor ön tekerlekleri harekete geçiriyordu. Gerekli olan enerjiyi ise nikel kadmiyum bataryalar sunuyordu. Ağırlık dağılımını optimize etmek için 310 kg ağırlığa sahip bataryalar motor bölmesinde ve bagajın altında bulunuyordu. 1000 kg ağırlığa sahip otomobil 100 km/s maksimum hıza ulaşıyordu. Yüzde 25’e kadar eğimler bile elektrikli araç için sorun teşkil etmiyordu. Dahası Rüsselsheim’li elektrikli Kadett fren anında oluşan kinetik enerjiyi geri kazanarak elektrik enerjisi olarak depoluyordu. Bu araç 90 larda rejeneratif fren teknolojisine sahipti.

Yaklaşık 80 km’lik bir sürüşün ardından bataryaların yaklaşık beş saat boyunca şarj edilmesi yeterli oluyordu. Dahası ne konfor, ne de pratiklik konusunda ödün vermek gerekmiyordu. Taşıma kapasitesi 350 kilogram (seri üretim Kadett’te 490 kilogram) ve bagaj hacmi ise 330 litre (390 litre) ile aşağı yukarı seri üretim Kadett ile aynı seviyede tutulmuştu.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here