Bakan Varank’tan Yerli Motosiklet Mesajı

0
281
Bakan Varank'tan Yerli Motosiklet Mesajı

Bakan Varank’tan yerli motosiklet mesajı geldi. Yerli otomobil TOGG‘la yaptığımızı motosiklet endüstrisinde de yapabileceğimizi söyledi. Ayıca motosiklet pazarında da elektrifikasyon fırsatlarının oldukça fazla olduğunu belirtti. Bu nedenle elektrikli bir yerli motosiklet için de ilk sinyalleri vermiş oldu. İstinye’de Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) tarafından 1. Türkiye Motosiklet Çalıştayı organize edildi. Organizasyona Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Bu zamana kadarki yaptıklarından konuşan bakan, motosiklet endüstrisiyle ilgili de mesajlar verdi. Dünyada elektrikli araç sayısı her geçen gün artıyor. Bunların arasında elektrikli motosikletlere olan rağbet de giderek artış gösteriyor. Varank, motosikletler ile ilgili fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin bu zamana kadar  geleneksel motosiklet üretiminde geri kalmış olduğunu sözlerine ekledi. Bu nedenle yeni fırsatları görüp ilerlemek gerektiğinden bahsetti. Varank, “Elektrikli motosikletler hususunda önümüzde açık olan fırsat penceresini de yakalama imkanımız var. Etkili şekilde yol almak için paydaşlarla sürekli iletişim halindeyiz” sözleriyle gelecek planlarına dair sinyaller verdi.

“TOGG İle Yaptığımızı Motosiklet Endüstrisinde De Yapabiliriz”

Bakan Varank'tan Yerli Motosiklet Mesajı

Yerli otomobilden sonra yerli elektrikli motosiklet gelecek düşüncesine Bakan Varank’ın şu sözleri neden oldu: “Sizlerle bir müjdeyi de paylaşmak istiyorum. Yılbaşında Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv sektöründe büyük işletmelerin yerlileştirmeye ihtiyaç duyduğu ürünleri tespit etmek, bu ürünleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Dijital Tedarikçi Platformu Projesi’yle büyük işletmelerle KOBİ’ler bu platform üzerinden bir araya gelecekler. Biz otomotiv endüstrisinde nasıl TOGG’la doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaptıysak, aynısını motosiklet endüstrisinde de yapabiliriz. Bir firmanın elektrikli mobilite aracı geliştirme projesi var ve prototipler hazır.”

Bakan Varank’tan Yerli Motosiklet Müjdesi

Bakan Varank'tan Yerli Motosiklet Mesajı

Yerli bir markanın elektrikli mobilite aracı geliştirme projesini kabul eden Varank ayrıntıları paylaştı. Projeyi ‘Hamle Programı’ çerçevesinde kabul ettiklerini belirtti. Ayrıca Varank, şunları ifade etti “Burada hedef, şehir içi ulaşımlar için dengeli, güvenli, çevreci daha uzun bakım aralığına sahip, daha düşük maliyetli, otomobil konforuna yakın ama motosiklet esnekliğine yakın bir elektrikli mobilite aracı üretmek. Prototipler hazır, sadece bu proje başarılı olursa sağlayacağı katma değer 5 yıl içerisinde 4.5 milyar liranın üzerinde olacak.”

Son olarak büyük çaplı yatırımları ve global markaları ülkeye kazandırmak istediğini ifade etti. Bununla ilgili “Ben bu kürsüden açık çek veriyorum. Bakanlığımız olarak hangi teşvik ve desteği verebilirsek, yeter ki bu firmalar buraya gelsinler, biz bunları desteklemeye hazırız.” dedi.

Yerli Otomobil TOGG Trafiğe Ne Zaman Çıkacak?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here