Araç Muayene İstasyonunda Nelere Bakılıyor ?

0
12267
Araç Muayene istasyonu

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Araç Muayenesi

Trafikte aktif olan motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığının tespit edilmesi amacı ile yapılan işleme araç muayenesi denmektedir. Araç muayenesi nasıl yapılır ? Araç muayeneleri periyodik olarak yapılır. Bu işlemler sırasında araçta bulunması şart  bir takım özellikler kontrol edilir. Bunlar: taşıt tanıtımı, fren sistemi, direksiyon sistemi ve direksiyon, görüş özellikleri, aydınlatma sistemi, süspansiyon, lastik ve tekerler, zorunlu ekipmanlar, gürültü kirliliği kontrolü gibi denetimlerdir. Bu denetimler araç muayenesi yönetmeliği tarafından yapılmaktadır.

Muayenesiz araç kullanmak ve trafikte aktif olmak başta kendi can güvenliğimiz olmak üzere yolcularımızın ve  diğer araçlarda bulunan kişilerin can güvenliği konusunda büyük risk taşımaktadır.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Araç muayenesinin zamanında yaptırılmasının öneminden bahsettik. Peki muayenesiz araç kullanma cezası ne kadar ? 2021 yılında muayenesiz araç kullanma cezası 314 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eğer bu ceza tebliğ tarihinden sonra ki 15 gün içerisinde ödenirse ceza üzerinden %25’lik bir indirim uygulanıyor. 15 günden sonra ödenen cezalarda ise herhangi bir indirim uygulanmıyor. Eğer cezanın ödeme tarihi geçerse, her ay için cezaya %5’lik bir ceza faizi de ekleniyor.

Araç Muayenesi

Araç Muayene İstasyonunda Nelere Bakılıyor ?

Araç muayene uygulaması sırasında araca ait tüm mekanik sistemler özenle ve dikkatle incelenmektedir. Yapılan muayeneden sonra eğer araç onay alırsa trafiğe çıkabilmektedir. Ancak eğer muayene sonrası araç onay alamaz ise trafiğe çıkması kısıtlanmaktadır.

Devlet tarafından belirlenen kurala göre araç muayene işlemi binek araçlarda 2 yılda bir ve ticari araçlarda ise her yıl yapılmaktadır. Araç muayenesi yapılmayan araçlara idari para cezası kesilmesinin yanında araç trafik ekipleri tarafından çekilmektedir.

Araç muayenesi nasıl yapılır ?

1)Araç Tanımlama

Başlangıç olarak aracın ruhsatı, plakası şase bumarası gibi otomobil kayıtları denetlenir.

2)Aracın motor kısmı

Motor, aracın beyni olarak nitelendirilir. Ve araç için oldukça önemli bir parçadır. Muayene esnasında da en çok dikkat edilen nokta aracın motor kısmıdır. Aracın motor kısmında araç motorunun parçaları kontrol edilmektedir. Ek olarak akünün de sabit olup olmadığı kontrol edilenler arasındadır. Araçta motor ile bağlantılı olan aydınlatmalarda yine muayene esnasından kontrol edilmektedir.

Motor Bölmesi

 • Motor parçalarının göz ile birlikte kontrolü
 • Akünün sabit olup olmadığının incelenmesi
 • Diğer tesisat parçalarının incelenmesi
 • Aydınlatma sistemlerinin kontrolleri
 • Uzun ve kısa farların kontrolleri
 • Yan sinyal lambalarının kontrolleri
 • Geri vites lambası ve fren lambasının kontrolleri yapılmaktadır.

motor bakımı

3)Fren sistemi

Araçta bulun fren sistemi sürücü, yolcular ve diğer araçların can güvenliği için oldukça önemlidir. Araç muayenesi sırasında frenler tüm sistemleri ile yerinden sökülerek detaylı bir şekilde incelenmektedir. Frenlerin çalışıp çalışmadığı üzerine detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Bilgisayarlı özel sistemler yardımı ile bu işlemler hızlıca gerçekleştirilmektedir.

4)Lastik kontrolü

Araçların yürüme organlarından olan lastikler, aracın zorlu hava koşullarında dahi kolay bir şekilde ilerlemesine yardım sağlamaktadır. Araç sürüşünü kolaylaştıran bir faktör de lastiklerin yol tutuşunun başarısı olduğu için lastik kontrolü son derece önemlidir.

5)Far ayarları

Aydınlatma görevi gören farlar, sürüş esnasında araç sürücüsüne ve karşı tarafa büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sebep ile muayene sırasında farların bulunduğu açı ve konum dikkatli bir şekilde ayarlanmaktadır.

far kontrolleri

6)Bagaj içi kontrolleri

Aracın bagaj kısmında bulunan reflektör kontrolü, yangın söndürücü, ilk yardım çantası, takozlar ve avadanlık kontrolleri yapılmaktadır.

7)Kabin içi kontrolleri

Aracın iç kısmında bulunan;

 • Emniyet kemeri (tüm emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.)
 • Silecekler
 • Direksiyon simidi
 • Camlar (Ön camınızda görüşü engelleyen aşırı çatlak, kırık olmamasına önem göstermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda aracınızın ön ve arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda olmalı, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.)
 • Gösterge panosu gibi donanımların gerekli kontrolleri yapılmaktadır.

8)Araç altı kontrolleri

Son olarak aracın alt kısmında bulunan süspansiyonlar ve dingiller, tekerlekler, şasi bağlantıları, egzoz ve susturucular, yakıt tankı ve boruları gibi parçalar kontrol edilmektedir.

Araç muayenesi nasıl yapılır sorusuna cevabını verdik. Peki araç muayenesi öncesi ne yapmalısınız gelin birlikte bunlara bakalım.

Araç Muayenesi

Araç Muayenesi Öncesi Ne Yapmalısınız ?

 • Eğer aracın vergi ve ceza varsa borcunu ödemesi (Trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçların araç muayenesinden önce ödenmesi gerekmektedir. Çünkü TÜVTÜRK, borcu olan araçların muayene işlemlerini yapmamaktadır.)
 • Trafik sigortası yaptırması
 • Egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi alması
 • Araçta bulunması gereken ekipmanları tamamlaması

Muayene öncesi bütün bunların kontrolü, sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında etkili olmaktadır.

Araç Muayenesi

Muayene Sırasında Aracınızda Bulunması Gereken Ekipmanlar

 • İlk Yardım Çantası
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

Sıfır km araba ilanları için tıklayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here