Araba Nasıl Temizlenir | Dikkat Edilmesi Gerekenler    

0
2673
Araba nasıl temizlenir

Araba nasıl temizlenir? Araç temizliği nasıl yapılır? Aracına önem veren ve yanlış bir işlemde bulunmak istemeyen bazı sürücüler bu gibi sorulara cevap arıyor. Aracınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken konuları farklı başlıklar altında değerlendirdik. 

Araba Nasil Temizlenir | Dikkat Edilmesi Gerekenler    

Doğru Malzeme Seçimi 

Aracınızı temizlemeye başlamadan önce ilk olarak doğru malzemeleri tespit etmeli ve bunların kullanımına dikkat etmelisiniz. Arabanızı temizlerken ihtiyacınız olan kimyasal maddeleri temin ederek talimatlara uygun bir şekilde kullanmalısınız. Temizlik malzemelerini iki gruba ayırarak işe başlayabilirsiniz. Aracın dışında kullanmak için kaporta temizleyici ve jant temizleyici almalısınız. Jantlarda oluşan ağır lekeleri gidermek için kullanmanız gereken malzemeyi kesinlikle aracın kaportasında kullanmamalısınız. Kaporta için özel olarak üretilen ve boyaya zarar vermeyecek bir temizlik malzemesi seçmelisiniz. Aracın iç yaşam alanında koltuklar ve plastik parçalar için ayrı temizlik ürünleri kullanmalısınız. Koltuklarınız için kumaş/deri yüzey temizleyici ve plastik parçalar için özel temizleme solüsyonu kullanmalısınız. Ayrıca camlarınızı normal temizleyiciyle temizledikten sonra cam temizleyici yardımıyla parlatarak çok daha net ve lekesiz bir görüntü elde edersiniz.

Fırça Kullanmayın 

Araba nasıl temizlenir

Aracınız kaç model olursa olsun kesinlike kaporta temizliğinde fırça kullanmamalısınız. Aracın boyasında kılcal çiziklere sebep olan sert fırçalar zamanlar boyanın ciddi ölçülerde deforme olmasına neden oluyor. Ayrıca otomatik yıkama istasyonlarıda aracınızın kaportasının çizilmesine sebep olabiliyor. Kaporta temizliği için yumuşak bir sünger kullanmak çok daha sağlıklı ve güvenli bir yöntem olacaktır. Aracınızı temizlerken bezler çok önemlidir. Dış mekanın yıkama işlemi bittikten sonra geniş bir mikrofiber bez ile araç kurulanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu aracınızı mümkünse gölgede yıkamanızdır. Güneşte yıkanan araçlar daha kurutulmadan su lekelerine maruz kalıyor. Bu sebeple arabanızı gölge ve serin bir yerde yıkamalısınız. Daha sonra aracınızın iç mekanı için ayrı iki bez kullanmalısınız. Aracın dijital ekranlarını temizlemek için ayrı bir bez kalan diğer plastik parçaları temizlemek için ayrı bir bez kullanılmalıdır. 

Motoru Yıkamayın 

Aracınızın motorunu yıkamayın. Motor parçalarına giren sular hiç beklemediğiniz arızalara ve masraflara sebep olabilir. Bunun yerine motorunuzu nemli bir bez yardımıyla ve tanınan markalar tarafından üretilen özel solüsyonları kullanarak temizleyebilirsiniz. 

Yüksek Basınçlı Suyu Dikkatli Kullanın 

Özellikle araç yıkama istasyonlarında bulunan basınçlı su tabancaları doğru kullanılmadığı takdirde aracınıza ciddi zararlar verebilir. Kaportaya çok yakından tutulan yüksek basınçlı su tabancası boyanın deforme olmasına sebep olabilir. Aracınızın herhangi bir yerine zarar gelmemesi için basınçlı su tabancasını belirli bir mesafeden kaportaya tutmalısınız. 

Gereksiz Kimyasallardan Uzak Durun – Araba Nasıl Temizlenir 

Piyasada araç temizliği için yüzlerce farklı temizlik ürünü bulunmaktadır. Aracınızın güvenliği için bu ürünler arasında seçici olmalısınız. Bilmediğiniz markaların ürünlerini tercih etmemelisiniz. Aracınızın temizliği için gereksiz ve ağır kimyasalların kullanımından uzak durmalısınız. Örnek vermek gerekirse aracın iç mekanında aşırı derecede parlatıcı kullanılması plastik parçaların renginin atmasına ve deforme olmasına neden oluyor. Bu gibi durumları yaşamamak ve aracınızı güvende tutmak için sadece gerekli malzemeleri almalısınız ve bilinen markaları tercih etmelisiniz.

Eğer tüm bunları yapacak vaktim yok çok yoğunum diyorsanız bir profesyonelden yardım almanız çok daha yararlı olacaktır. Aracınızı bilinen bir oto temizleyiciye götürerek detaylı bir şekilde temizletebilirsiniz.

Aracınızın koltuklarını ve iç döşemelerini belirli periyotlarda bu işi profesyonel olarak yapan kişilere temizletmelisiniz. Bu parçaları silmek yüzündeki lekeleri giderse de altında ciddi bir kir birikimi oluşabiliyor. Aracınızın çok daha temiz ve hijyenik olmasınızı istiyorsanız bu gibi bazı işlemler için profesyonellere başvurmalısınız. Eğer bu işlemleri yapabilceğiniz cihazlarınız varsa bu işlemleri müsait bir zamanınızda kendiniz de yapabilirsiniz.

Araba Nasıl Temizlenir içeriğimizden faydalanarak aracınızı güvenli ve rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. 

İkinci El Araç İlanları 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here