Polen Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

0
4201
polen filtresi ne işe yarar?

Polen filtresi araç içerisinde bulunan yolcuların sağlığını korumak için oldukça önemli bir parçadır. Yolculuk esnasında aracınızın klimasını açtığınız takdirde aracın iç kabinine temiz hava gelmesini sağlayan polen filtresi, sürüş esnasında konforlu bir yolculuk yapmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra yolcuların sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Ancak belirli zaman aralıklarında polen filtresinin değişmesi gerekmektedir. Çünkü her filtrede olduğu gibi uzun süre kullanıldığı takdirde filtre tıkanır. Böylece dışarıdan gelen tozlara engel olamaz. Peki ya polen filtresinin çalışma prensibi nedir? Ne kadar süre ile değiştirilmesi gerekir? Gelin hep birlikte detaylandıralım…

Polen Filtresi Nedir? 

Dışarıdan araç kabinine girecek olan hava ilk olarak aracın ön panelinden geçerek havalandırma bölümüne girer. Orada bulunan polen filtresi veya filtre grubu geçen havayı süzer. Süzülen hava kabin içine girer.

Polen filtresi yapısal olarak incelendiğinde kağıt ve kumaş türevi bir maddeden oluşmaktadır. Hava ile taşınan parçacıkları yakalamak için özel olarak üretilmiştir. Polen, kir, böcekler ve alerjenler filtrede sıkışarak arabanızın içindeki havayı temiz tutar. Fakat zamanla filtre, sıkışan partiküllerle yüklenir ve hava, kabin hava filtresinden geçmeye çalışır. Kabin hava filtresi hava akışını kısıtladığında değiştirilmesi gerekecektir.

Polen Filtresi Nasıl Etki Eder?

Otomobillerde kullandığımız havalandırma ve klima için dışarıdan alınan hava kabin içine girmeden önce filtrelenir. Filtreleme sonrasında polen ve kirlerden arınan temiz hava kabin içerisine verilir. Ancak zamanla polen filtresi dolar ve tıkanır. Havayı süzemeyecek hale gelir. Kötü bir koku oluşabileceği gibi klima ve kalorifer performansı da hissedilebilir derecede azalır. Bu durumda yapılması gereken polen filtresinin değişimidir. Polen filtresinin değişim periyodu, yaşanılan yere göre değişebileceği gibi ortalama olarak 20.000 km’dir. 20.000 km olarak belirlenen periyot, şehir içi için geçerlidir. Fakat devamlı tozlu çakıllı yollarda kullanılan araçlarda daha erken değişim tavsiye edilir.

 

kabin hava filtresi

Polen Filtrenizin Değiştirilmesi Gerektiğini Gösteren Belirtiler

  • Havalandırmalardan gelen tuhaf, hoş olmayan koku
  • Havalandırma menfezlerinden kısıtlı hava akışı
  • Camların buğulanmasını engelleme zorluğu

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Tamir bakım servisinde, polen filtresine erişim sağlanır. Bazı araçlarda polen filtresi, motor bölmesinde akünün arka kısmında bulunur. Ancak çoğu araçta, yolcu tarafında torpido gözünün arka bölümünde bulunur. Eski, kirli filtre çıkartılıp çöpe atılır. Kalan kalıntılar filtrenin konumundan temizlenir. Yerine yeni bir filtre takılır ve kapak sabitlenir. Teknisyen, doğru akışı sağlamak için ön paneldeki hava akışını kontrol eder.

Polen filtresi ne zaman değiştirmelidir?

  • Kirli bir kabin hava filtresine takılan nem, havalandırma deliklerinden kötü bir kokuya neden olur. Bakım aralığından çok önce kabin hava filtresinin değiştirilmesini gerektirebilir.
  • Bazı kabin hava filtreleri HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtreleridir ve maliyetleri standart bir filtrenin çok üzerinde olabilir.

2. El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here