Plaka Kaybolunca Yapılması Gerekenler ve Plaka Çıkarma Maliyeti 2021

0
26505

Plaka, otomobillerin kimliğini, kime ait olduğunu belirleyen ve bulundurulması zorunlu olan parçadır. Otomobillerde 2 motosikletlerde 1 adet bulunur. Otomobillerin trafikteki seyrinin kontrolü gibi birçok durum plaka vasıtasıyla yapılır. Plakalar otomobillere plakalık adı verilen aksesuarla sabitlenebildiği gibi hiç plakalık olmadan silikonla da yapıştırılabiliyor. Plakalık adı verilen aksesuar araca vida ile monte edilir. Ardından plakalar yerleştirilir. Ancak bazı durumlarda plakalar düşebilir, çalınabilir ve kaybolabilirler. Plaka Kaybolunca Yapılması Gerekenler ve Plaka Çıkarma Maliyeti 2021

 Plaka Kaybolunca Yapılması Gerekenler

Plaka normal şartlarda kaybolan bir parça değildir. Montajının düzgün yapılmaması, kaza gibi sebepler plakanın kaybolmasına neden olabilir. İlk olarak geçtiğiniz veya plakanın düşmesi olası yerlere gidip plakanızı aramalısınız. Plakanızı bulamadıysanız veya nerede düşmüş olacağını kestiremiyorsanız. En kısa sürede Trafik şubeye gitmelisiniz. Ruhsat sahibi trafik şubede plakasının kaybolduğunu beyan ederek bir kayıp ilanı verir. Plakanın kayıp olduğu sisteme işlenir. Trafik şube sizi notere yönlendirir. Notere gidip plakanızın kayıp olduğunu ve trafikteki işlemi tamamladığınızı beyan edip plaka basım kağıdını alabilirsiniz. O kağıt ile birlikte en yakın şoförler odasından plakanızı çıkartabilirsiniz. Şu unutulmamalıdır ki bir araca ait olan plaka en fazla 1 kere kaybolabilir. Bir daha kaybolursa plakanızı değiştirmeniz gerekir. Plakayı değiştirmek aracın kimliğini değiştirmektir. Bu sebeple ruhsat vs de değişir. Masraflı bir işlemdir. Bu sebeple plakaların montajı iyi yapılmalıdır.

2021 Kayıp Plaka Çıkarma Maliyeti Nedir?

Eski sistemde kayıp plaka çıkarma işlemi için notere gitmeye gerek yoktu. Tüm işlemler trafik şubeden yapılıyordu. Haliyle ödenen tek ücret şoförler odasına verilen plaka basım parasıydı. Ancak şuan plaka çıkarma işleminde trafik şubesi sonrasında notere gidilmelidir. Noterde ödenen belge düzenleme ücret 28 ₺’dir. Ayrıca şoförler odasında tek plaka için 37,5 ₺ ücret alınmaktadır.

Plaka Yenileme Maliyeti

Plakanızda hasar oluştuysa; trafik şubeye gitmenize gerek yoktur. Notere gidip plakalarınızı teslim ederek plaka basım belgesi düzenlettirmeniz gerekir. Sonrasında şoförler odasına giderek plakalarınızı bastırabilirsiniz. Aracınız muayeneden geçmediyse noteri es geçerek plakalarınız ile birlikte şoförler odasına giderek de bu işlemi yaptırabilirsiniz. Bu sayede noter ücreti ödemeden 37,5₺ x2 ücret ödeyerek yeni plakalarınızı teslim alabilirsiniz.

Plaka Nasıl Takılmalıdır?

Plakaların kolay bir şekilde montajlanması için plakalık adı verilen parçalar bulunur. Plakalık tampona montajlanır, plaka ise plakalığa. Plaka montajı yapılırken plakalar kesinlikle vidalanmamalıdır. Ancak silikon kullanılarak daha sağlam bir montaj yapabilirsiniz.

Türkiye’de İlk Kez Plaka 1962 Yılında Kullanıldı

plaka kayboldu
plak-türkiye-ilk-kez

Ülkemizde, daha önceleri motorlu taşıt sayısı azlığının da etkisiyle yaygın bir düzenlemesi olmayan taşıt plaka kodları, bağlı olduğu ilin adı ve sıra numarası benzer biçimde kullanıma başlandı. Bu uygulama 27 Eylül 1962 senesinde hayata geçirilen yönetmelik uyarınca ilk iki hanesi il isimlerinin alfabetik olarak sıralanmasıyla sonuçlandı. Bahsi geçen, yeni biçim plakalar ise, Kasım 1962’den itibaren taşıtlara takılmaya başlandı.

Plakaların İlk Kullanıldığı Ülke: Fransa

plaka kayboldu
fransa

İlk plaka kullanımı; Fransa emniyetinin saatte 30 kilometre hıza ulaşabilen tüm motorlu araçların üstünde ‘vasıta sahibinin ismi, adresi ve ruhsat numarası’ yazılı şekilde sol tarafa asılmasıyla başladı. Fransa’nın peşinden onu takiben Belçika, sonrasında İngiltere, ardından da otomotiv sektörünün gelişimiyle bütün dünyaya yayıldı. Öte yandan, İngiltere’de plaka uygulamasına geçilmesi otomotiv sanayisini negatif etkileyeceği düşüncesi sürece sekte vurdu. Uzun tartışmalar tatlıya bağlandıktan sonra 1904 senesinde bütün İngiltere’de motorlu araçlarda plaka uygulamasına geçildi. Ulaşım ağlarının genişleyip, motorlu taşıt sayısının artması ve çeşitlenmesiyle trafikteki mobilite ile alakalı milli ve uluslararası kurallar da belli standartlar kazanmış oldu.

Plaka: Dünden Bugüne Değişmeyen Tek Parçanın Tarihi

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here