Türkiye’nin Lastiği ve Dünyanın Tercihi: Petlas!

0
7731
Petlas

Petlas hakkında söylenecek çok şey var. Petlas, sadece ülkemizde doğan bir lastik üreticisi değil! Dünyanın en iyi lastiklerini üreten bir iş ve emek ürününün adı. Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltma felsefesinin feyiz veren bir örneği. Üstelik çevreye duyarlı olma, Türkiye’den başlayıp dünyayı keşfetme ve memleket sevgisiyle koruma gibi çok özel çok derin felsefeleri var…

Türkiye’nin Lastiği ve Dünyanın Tercihi: Petlas!

Petlas, oto lastik alanında en çok tercih eden markalardan biri. Ayrıca Petlas, ülkemizde doğan bir kaynak. Diğer yandan bizim ilgimizi çeken Dünya Bizim Memleket sloganı oldu. Bu, harika bir felsefe değil mi? Bakınız, Türkiye’de üretiliyor ve dünyada en çok tercih edilen oto lastikler arasına giriyor. Türkiye’nin doğa koşullarında zorlu yollarda kullanılan Petlas, dünyayı keşfediyor. Hem kucaklayıcı hem de yerli olmayı önemseyen bu güzel felsefe, bize ilham verdi.

Petlas şöyle diyor:

Biz Torosların sonu gelmez bitmek bilmez yokuşlarını bin defa ardımızda bırakmışız.

 Peru’nun And dağları ne ki?

-40’ta Erzurum’un kışına göğüs germişiz, bizim için Norveç’in soğuğu ne ki?

Urfa’da dalga dalga sıcaklarda aşmışız upuzun yolları, ne ki bize Mısır’ın çölleri?

Ne baharlar görmüşüz Karadeniz’de, dereler coşmuş, nehirler taşmış.

Muson yağmurları ne ki?

Yüze yakın ülkede duyurmuşuz ülkemizin adını, Amerika’yı boydan boya geçmek ne ki?

Biz zoru da gücü de memleketimizden öğrendik, bu dünyada aşamayacağımız yol yok. 

—–Hemşehrim memleket nire——

Bu dünya… Bizim memleket

Her türlü sürüş koşulları için üretilmiş lastikler ve farklı araçlar için üretilen çok geniş ürün gamı ile Petlas ürünlerini keşfetmek için buraya tıklayın!

Türkiye’nin Lastiği ve Dünyanın Tercihi!

1976 yılında askeri amaçlı lastikler için dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Petlas, 2005 yılında Türk sanayiinin önde gelen kuruluşlarından AKO Grup bünyesine katılarak, yapılan yatırımlarla sektörde ağırlığını hissettirdi.  Petlas, yatırımlar sonucu 365 bin metrekarelik kapalı alan ve 4 bin çalışan sayısına ulaşarak, geniş ürün yelpazesi ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biri olmayı başardı. Petlas’ın diğer büyük ve Türkiye sanayisi için hayati önem taşıyan başarısı ise gerçek bir Ar-Ge merkezine sahip olması oldu.

Kendi lastik teknolojisini geliştiren Petlas, Türkiye’de birçok ilke imza attı, bunlardan bazıları:

  • Türkiye’nin; İlk ve tek Uçak Lastiği
  • İlk Radyal Traktör Lastiği
  • İlk 18” üzeri “Y” Hız Sınıfı Yüksek Performans Binek Lastiği
  • İlk Run-Flat Binek Lastiği
  • İlk ve tek Tam Çelik İş Makinası Lastiği 
  • İş Makinaları için Büyük Dolgu Lastiklerinin üretimi

Türkiye’nin dışa bağımlılığını kaldırma vizyonuyla hareket eden Petlas, Uçak, Askeri, Zirai, İş Makinası, Kamyon, Otobüs, Hafif Ticari ve Binek araç lastiklerini içeren, 4 farklı marka altında 2 bin 500’den fazla farklı ürün ile Türk tarım, sanayii, savunma ve ulaşım sektörleri için üretim yapıyor. 

100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Petlas, kalitesi ve satış sonrası hizmetleri ile Türk üretim sektörünün önde gelen marka elçilerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda sürdürülebilir, doğayla dost ürün ve üretim teknolojileri üzerine çalışan Petlas, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek için; CO2 salınımını ve temiz su kullanımını azaltmak, zararlı kimyasalların kullanımı engellemek ve düşük yakıt tüketimine sahip lastikler üretmek için adımlar atıyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here