İkinci El Araç Araç Bakarken Filtreleme

1
1794

İkinci el araçlar , artık bir şekilde hepimizin gündemine geliyor. Peki bu araçlara bakarken bütçemiz dahilinde içimize sinen bir araç bulamıyorsak , hangi kriterlerimizi hangi şekilde değiştirmeliyiz ?

Sizler için bugün en az masraflı ve keyifle kullanabileceğiniz ikinci el aracı seçebilmeniz için filtreleme tavsiyelerinde bulunuyoruz.

1İkinci El Araç Fiyatı

En önemli kriter elbette para 🙂 parayı veren düdüğü çalar… Bu ikinci el araba alırken de böyle. Yüksek araç fiyatları, böylesine dengesiz bir piyasa içinde sadece araba almakla masraflar bitmiyor.

O yüzden araç için bütçe belirlerken , araç bedeli dışındaki masraflarınızı da göz ardı etmeyiniz.

İkinci el araç bakacağınız zaman fiyat belirlerken pazarlık etme yeteneğinize bağlı olarak , filtre yaparken biraz daha yüksek fiyattan bakabilirsiniz. Pazarlık ile bütçenize uygun hale getirmeye çalışın 🙂

İkinci el araç için bütçe hesaplarken dikkat edilmesi gerekenler

Sizlerde özellikle belirtmek istediğiniz bir kriter var ise lütfen yorumlarda belirtiniz.

2Dizel Mi? Benzinli Mi? Lpg’li Mi? Elektrikli Mi? 🙂

Bu sorunun cevabını bulmak için, özellikle arabayı kullanma sıklığını göz önünde bulundurmalısınız.

Hep söylenen şöyledir : ” Senede 10.000 km yoldan fazla yapıyorsan dizel, yapmıyorsan benzinli” denir.

Dizel araçların yakıt ekonomisi ve mazotun pompadaki litre fiyatı benzine göre daha ekonomik olmasından dolayı , eğer çok fazla yol yapacak iseniz dizel tavsiye edilir.

Dizel araçların bakımlarının daha masraflı olması, çok kilometre yapmanızdan kaynaklı elde ettiğiniz yakıt ekonomisinden daha az bir maliyet getirecek durumdadır.

Benzinli araçlar, bakım maliyetleri açısından daha ekonomik bulunur fakat, benzin fiyatları ve yakıt ekonomisini göz önünde bulundurunca , benzinli arabanın yakıt masrafı daha çok olacaktır.

LPG’li araçlar ise, otomobilin motorunu biraz daha fazla yıpratacağı ve bazı kapalı alanlara giriş izni olmamasından dolayı insanlarda şüphe uyandırır. Elbette günümüzde en az yakıt masrafı olan araçlar Elektrikli araçlardan sonra Benzin/LPG olan arabalardır.

Elektrikli arabalar ise , eğer batarya ve menzil konusunda bir sorununuz yok ise en ekonomik seçenek olacaktır.

3Kilometre Ve Şanzıman Filtresi

Eğer ikinci el bir araç alacaksanız kilometre konusunda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Eğer dizel bir araç düşünüyorsanız bütçenize göre, 250.000 kilometrenin üzerindeki dizel araçlar masraf çıkartma potansiyeli olarak daha yatkın olacağını unutmayın.

Elbette bir aracın masraf çıkartma potansiyeli aracın bakımlarının nasıl yapıldığına , nasıl kullanıldığına ve kullanılan parçaların kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

Benzinli bir araç alacaksanız, eğer hiç tüp takılmamış bir araç ise ve daha önce hareret konusunda bir problem yaşamadı ise, ustaya göstermek üzere kilometre konusunda çok seçiçi olmanıza gerek yoktur.

Eğer LPG takılmış bir araç almayı düşünüyorsanız, LPG’nin ne zaman takıldığını öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır. Eğer tüp yeni tarihli takılmış ise masraf çıkartma potansiyeli düşüktür.

Eğer LPG olmayan bir araç istiyorsanız , ruhsata işlenmemiş olan bir LPG sistemini uygun serviste söktürmeniz mümkün ve kolaydır .Ortalama maliyeti ise 300-500 Tl bandında olacaktır.

LPG sistemi ruhsata işlenmiş ise o zaman prosedür daha uzun olacak , tekrar proje, muayene ve ruhsat işlemlerini yapmanız gerekecek, bu da size yaklaşık 2.000 tl ortalama bir masraf çıkartacaktır.

Kilometre konusunda HGS uygulaması veya web sitesi içerisindeki “KM SORGULAMA” bölümünden aracın kilometre bilgisini sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Şanzıman konusunda ise, tam otomatik şanzımanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. En uzun ömürlü olan tork konvertörlü tam otomatik şanzımanlar en az arıza veren şanzıman modelidir.

Eğer otomatik vites bir araç bakıyorsanız, hangi sistem bir şanzıman olduğunu mutlaka öğrenin.

Robotize şanzımanlar ise vites geçişleri konusunda çok sarsıntılı olsa da , arıza durumunda ekonomik olarak masrafı düşüktür.

Bu sistemde debriyaj sistemi manuel vites mantığıyla entegre edilmiştir. Ve robot denilen bir sistem sizin yerinize vites değiştirir.

4(Boya Takıntısı Olan Aramasın ! ) 🙂 Boya ve Değişen filtresi

İkinci el bir araç alacaksanız , hiç hasar almamış veya hiçbir değişen, boyanmış parçası olmayan bir araç kriteri ile arama yapıyorsanız , eğer bütçenizde sıfır bir araç alacak kadar yüksek değilse işte o zamana boya ve değişen konusunu çok kafanıza takmayın.

Elbette bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle ;

Airbag açılmış bir araç güvenliğiniz için size fayda getirmez. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu airbaglerin açılmamış olmasıdır.

Tavanda boya olan arabalar için takla mı attı ? sorusu hemen gündeme geliyor eğer komple boyalı bir araç alacaksanız özellikle kaput,tavan,airbag,şasi,podye, ve direklerdeki işlemleri mutlaka kontrol ediniz.

Onun dışında lokal boyalar , değişen kapıları pekte sorun etmenize gerek yoktur.

Fikir edindiğinize göre hadi şimdi ikinci el araçların, en abartısız şekilde fiyatlandırıldığı arabam.com ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Tekerinize taş değmesin.

 

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here