İkinci El Araba Almak İçin Bu Dönemi Kaçırmayın!

0
10091
2. el araba fiyatları

İkinci el araba almak için en iyi zaman ne zaman? İkinci el araba fiyatları nasıl? Dolar kurunun yükselmesi 2. el oto piyasasını nasıl etkileyecek? Bu sorular, bir kaç aydır hepimizin gündeminde. Peki, bazı ekonomistlerin dediği gibi, önümüzdeki 2-3 aylık süreç, 2. el araç almak için bir daya uzun süre bulamayacağımız bir avantaj zemini olabilir mi? Öyleyse neden?

İkinci El Araba Almak İçin Bu Dönemi Kaçırmayın!

Bildiğiniz üzere son bir kaç yıldır Dolar ve Euro karşısında Türk Lirasının değer kaybı yaşaması otomobil sektörünü olumsuz etkiliyor. Diğer yandan yapılan ÖTV ve MTV zamları da önce sıfır km araç fiyatlarına sonra da ikinci ele kayan yüksek fiyatlarla biraz can sıktı. Geçtiğimiz günlerde Dolar ve Euro’nun hızlı yükselişi, ABD’den gelen araçlara uygulanacak olan ek ithalat yükümlülüğü gibi konu başlıkları da otomotiv piyasasını etkileyecek gibi görünüyor. Peki, araba alma hayalini uzun bir süre ertlemek mi yoksa fiyatlar iyice yükselmeden araba almak mı? Bu soruya yanıt aradık…

Dolar ve Euro yükselişi önümüzdeki ay ve sonrasında sıfır araç fiyatlarına net olarak yansıyacaktır. ABD’de üretilen otomobillere uygulanacak ek ithalat vergisi uygulamasının etkisi ise Ekim ayında net olarak etiketlere yansımış olacak. Tüm bu sıfır km araba fiyatlarının artışının etkisi, zamanla ikinci el piyasasına da yansıyacaktır. İkinci el piyasasındaki fiyat artışı ise Kasım, Aralık, Ocak ve sonrası dönemde daha keskin bir şekilde hissedilir olacaktır. 

Tüm bu bilgiler ışığında; ikinci el araba almayı planlayanlar için önümüzdeki iki üç aylık süreç, bir daha uzun bir süreye yakalanmayacak kadar avantajlı olabilir. Eğer araba almak isteğindeyseniz, bu süreci değerlendirmenizi önerebiliriz. Peki, tablo çok mu karamsar?

Farklı ekonomik kırılmalar, her zaman olacaktır. Özellikle tamamen yerli otomobil üretimi olmadığı sürece Dolar ve Euro dalgalanmaları otomotiv sektörünü net olarak etkileyecektir. Ancak mutlaka olumlu bir süreç de söz konusu olacaktır. Alınan tedbirler, verilen teşvikler, yerli üretim gibi detaylar otomotiv sektörünün tekrar ferahlamasını sağlayabilir. 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here