Egzoz emisyonu ölçümü her aracın yaptırması gereken zorunlu bir uygulamadır. Belirli periyotlarla araçlar kontrol edilir ve çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi hedeflenir. Bu yüzden ölçüm zamanı gelen sürücüler, aracını TÜVTÜRK muayene istasyonlarına götürerek egzoz gazı ölçüm işlemini gerçekleştirir. Peki, emisyon ölçümünün sorgulanmasını biliyor musunuz? Daha fazla sorunun cevabı için okumaya devam edebilirsiniz.

Aracın türüne göre egzoz emisyonu ölçüm sıklığı değişir. Bu sebeple öncelikle aracınızın ölçüm tarihini öğrenmelisiniz. Ardından emisyon ölçümü randevusu alabilirsiniz. Randevuyu e-devlet, TÜVTÜRK çağrı merkezi ve TÜVTÜRK resmi web sitesinden kolayca alabilirsiniz. Daha sonrasında randevu aldığınız TÜVTÜRK muayene istasyonlarına ilgili belgelerle gidip ölçüm işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ölçümleri tamamladığınızda muayeneden geçerseniz araç pulu almaya hak kazanırsınız. Fakat geçemezseniz aracınız ağır kusurlu sayılır. Araçlar için tek seferlik olmak üzere bir ücretsiz muayene hakkı daha verilir. Ücretsiz egzoz emisyon ölçümü tekrarını bir ay içinde yaptırmanız gerekir. Aracın tamiri için 7 gün süre tanınır fakat süre bitiminden sonra araç trafiğe çıkamaz.

Egzoz Emisyonu Nasıl Sorgulanır?

egzoz emisyon ölçümü

Egzoz emisyon ölçümü sorgulama işlemi oldukça basittir. Sorgulama işleminin daha net anlaşılabilmesi için sizlere adım adım anlatalım.

  • Egzoz gazı emisyon ölçümü için öncelikle e-devlet üzerinden giriş yapılır.
  • Arama alanına “egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulama” yazılır.
  • Sorgulama ekranına ulaşıldığında “sorgulama tipi” seçilir. Bu alandan tescil belgesi ile de sorgulama yapılabilir.
  • Ardından altında yer alan “plakayı seç” alanından plaka seçilir.
  • “Devam et” butonuna tıklanarak söz konusu bilgilere ulaşılır.

Açılacak ekranda “plaka no” ve “geçerlilik tarihi” bilgileri yer alacaktır. Ayrıca “geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü var mı?” sorusunun yanında “var” yazıyorsa sorun teşkil etmeyecektir. Bu bilgileri ise aşağıda yer alan “ölçüm sonuç raporu” alanından kolaylıkla indirebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçüm Fiyatı

Araç muayene ücretlerinin aksine egzoz emisyon ücreti her araç için aynıdır. Egzoz emisyon ölçüm fiyatları yapılan son güncellemeyle birlikte değişmiştir. Bu kapsamda egzoz muayene ücreti K.D.V dahil olarak 183,05 TL‘dir. Muayene ücretinin 116,95 TL’si Bakanlık payıyken 66,1 TL’si istasyon payıdır.

Egzoz Muayene Ücreti Gecikme Cezası

Zorunlu tutulan bu işlem yaptırılmazsa egzoz muayene ücreti gecikme cezası uygulanır. Geride bıraktığımız yıl, egzoz muayene tarihini kaçıran sürücülere 2.815 TL ceza veriliyordu. Ayrıca standartlara uygun şekilde araç kullanmayanlara da 5.633 TL ödeme çıkarılıyordu. 2023 egzoz muayene gecikme cezacı ise bazı kaynaklara göre 6.277 TL’ye çıkacak. Aynı zamanda egzoz emisyon ölçüm fiyatları ve gecikme cezası yapılan zamlardan dolayı değişikliğe uğrayabileceği bilir. Bu noktada resmi web sayfalarını kontrol etmenizde yarar var.

Egzoz emisyon ölçümüne dair her şeye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here