Dizel Araç Benzin İle Çalıştırılırsa Ne Olur?

0
474

Otomobiller her ne kadar komplike sistemlere sahip olsa da genel çalışma mantığı oldukça basittir. Depoya doldurulan yakıt, motor içerisinde yakılır ve mekanik enerjiye dönüştürülür. Bu sayede aracın hareketi sağlanır. Otomobillerin genel çalışma mantığı aynı olsa da farklı yakıt türleriyle çalışan motorların çalışma sistemlerinde de farklılık vardır. Benzinli otomobillerde bulunan bujiler, yakıtın yakılması için ateşleme sağlarken; dizel otomobillerde yüksek basınçta püskürtülen yakıt sıkıştırma ile yakılabilmektedir. Peki dizel araç benzin ile çalıştırılırsa ne olur? Bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Dizel Araç Benzin İle Çalıştırılırsa Ne Olur?

Zaman zaman yakıt istasyonlarında aracınıza yanlış yakıt koyulabilmektedir. Bu durum araç çalıştırılmadan önce fark edilirse büyük bir masraf edilmeden sorun çözülebilir. Araç içerisindeki yakıt komple boşaltılır. Doğru yakıt yüklemesi yapılır ve yola devam edilebilir. Ancak bu durumu fark etmezseniz çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalırsınız. Peki ne olur?

Dizel Araç Benzin

Dizel araca benzin koyulup araba çalıştırıldığında; mazotla karışık benzin motora verilir. Mazotu enjektörlere dağıtan mazot pompası benzin-mazot karışımını enjektörlere verir. Aracın egzozundan değişik bir duman çıkar. Yakıt sistemi arızalanır. Bu tarz bir durum ile karşılaştığınızda tüm sorumluluk yakıt istasyonuna aittir. Aracınıza işlem yaptırmadan önce yakıt satın aldığınız yer ile irtibat kurmanız gerekir. Ayrıca yaptıracağınız her türlü işlem için fatura alıp istasyona ibraz etmeniz gerekir.

Dizel Araç Benzin

Yakıt Sistemi Yenilenmelidir

Aracın tamir işlemi için depo dahil olmak üzere tüm yakıt sistemi, pompa ve enjektörler sökülür. Deponun içerisi boşaltılarak temizlenmesi sağlanır. Aracın deposu yerine montajlanır. Sökülen yakıt sistemi elemanları, pompacıya götürülür. Yakıt enjektörleri, revizyon ile kurtarılabilirse revizyon edilir. Mazot pompası da yenilenir. Araca montajı gerçekleştirildikten sonra araca yakıt koyulur ve çalıştırılır. Benzin derişimi çok ise çok nadir de olsa pistonda aşınma ve delinme görülebilir. Bu durumda ise yapılması gereken, motorun komple sökülüp revizyon yapılmasıdır. Oluşan hasarın yakıt sebebiyle oluştuğuna dair tutanak tutularak; yakıt alınan firmaya ibraz edilir. Tüm masrafı yakıt istasyonu karşılamalıdır.

Dikkatli Olun

Aracınıza yakıt aldıktan sonra fişinizi kontrol etmeden aracı çalıştırmayınız. Fişinizi kontrol edip herhangi bir sorun var ise yakıt istasyonu ile görüşüp sorunu çözmelisiniz.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here