debriyaj bilyası

Debriyaj bilyası manuel şanzımana sahip araçlarda yer alan bir parçadır. Debriyaj sistemi ana silindir, ayırma silindiri, baskı plakası, balata, bilya ve debriyaj çatalından oluşur. Basitçe görevi tekerlekleri aracın motoruna bağlamaktır. Vitesi değiştirmek için debriyaj pedalına bastığınız zaman, tekerlekler geçici olarak motordan ayrılır. Debriyaj bilyası, aracı boşa çıkarmak için kullanılan basit ama önemli bir bileşendir. Bilya arızalandığında, vites değiştirmek zorlaşır. Uzun süre değiştirilmediği taktirde diğer debriyaj ve şanzıman parçalarının arızalanmasına yol açar.

Debriyaj Bilyası Nasıl Çalışır ?

Debriyaj bilyaları vites geçişlerinde motor ile şanzımanı anlık olarak birbirinden ayıran parçadır. Debriyaja bastığımız zaman debriyaj volana yaklaşır bu durumda derbriyaj baskısının içeriye doğru itilip serbest kalmasına neden olur. Ayrım olduğu zaman vites geçişleri daha rahat olur. Motorda debriyaj ile şanzıman ayrılmadan manuel araçlarda vites geçisi yaşanmaz. Bu sayede debriyaj pedalı bırakıldığında bilya eski haline döner ve vites geçisi sağlanmış olur.

Arızaları Nelerdir? Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Debriyaj ve şanzıman sisteminin tüm bileşenleri, aracın güvenliği ve işlevselliği için önemlidir. Debriyaj bilyası işini düzgün yapmıyorsa, arızalanmaya başladığına dair bazı belirtiler göreceksiniz. Uzun süre çalışma sonucu debriyaj bilyası aşınarak yıpranabilir veya bir kaza sonucu oluşacak hasarlardan dolayı rulman bozulabilir. Rulmanda bir sorun olduğunu farkettiğiniz anda değiştirmelisiniz.

Debriyaj Pedalında Titreşimler

Aracınızda vites değişimleri için debriyaja bastığınızda bazı titreşimler hissedersiniz. Bu titreşimler debriyaj bilyasının arızalandığının artık görevini iyi bir şekilde yapmadığının habercisidir. Bu titreşimler, bilya ile baskı plakası düzgün bir şekilde hizalanmadığında oluşur. Bu titreşimler aracınızın debriyajına bastığınızda ufak kalp çarpıntısı gibi hissedilmektedir.

Vites Geçişlerinde Sorunlar

Vites değişimleri fazla direnç göstermeden düzgün olmalıdır. Vites değiştirirken zorlandığınızı hissederseniz debriyaj bilyasının arızalı olması olasıdır. Nedeni ise debriyajın görevini tam yapamamasıdır. Fakat vites sertleşmesinin tek nedeni bu değildir. Diğer semptomlarla karşılaştırmak gerekir.

Debriyaj Sisteminden Gelen Garip Sesler

Debriyaj bilyası arızasının en yaygın belirtisi, debriyaj pedalına bastığınızda ortaya çıkan çeşitli seslerdir. Rulman içindeki bilyaların birbirine yakın olması gerekir. Ancak, aşınmalar nedeni ile bilyalar arasında çok fazla boşluk varsa o zaman farklı sesler duyulmaya başlar. Bu sesler tıkırtı, sürtünme, çıngırak, gıcırdama veya hırıltı şeklinde olabilir. Ses şanzımandan geliyor gibi hissedilebilir. Debriyaj pedalına dibe kadar bastığınızda ses daha da belirginleşecek, ayağınızı pedaldan yavaşça çektikçe uzaklaşacaktır.

2.El Satılık Otomobil İlanları

Debriyaj Nedir

Debriyaj Teli Nedir

Debriyaj Balatası Nedir

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here