Ayağınızı Debriyaj Pedalı Üzerinde Bekletmeyin

0
999

Otomobiller birçok kişinin günlük hayatta kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller, sürücünün tercihine göre otomatik veya manuel vites olarak tercih edilebilirler. Otomatik vitesli araçlarda; fren ve gaz pedalı bulunur. Ancak manuel araçlarda; fren ve gaza ek olarak debriyaj pedalı da bulunur. Debriyaj pedalı, aracın kalkış yapmasını sağlar ve sürüş esnasında vites değişimlerinde kullanılır. Manuel vitesli araçları kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda sizler için debriyaj pedalını kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsettik.

pedalı

Debriyaj Nasıl Çalışır?

Otomobillerin harekete geçmesi için motorda oluşan dönme kuvvetinin tekerlere ulaşması gerekiyor. Hızlanma süreci bir anda gerçekleşmez. Aşamalı olarak vites arttırımı yapılarak gerçekleşir. Vites arttırmadan aracı zorlayarak yüksek hızlara ulaşmaya çalışmak aracınızın fazla devir çevirmesine ve yıpranmasına neden olur. Otomobillerin hızlanması için gerekli olan vites arttırımı debriyaj sistemi sayesinde gerçekleşir. Debriyaj sistemi; baskı, balata ve rulmandan oluşur. Bu sistem sürtünme ile çalışmaktadır. Motor çalışır vaziyetteyken baskı ve balata volantla birlikte döner. Rulman ise aralarında bulunur. Aracı kullanan kişi debriyaj pedalına bastığında rulman, Baskının şemsiye adı verilen çubuk yapılarına baskı yaparak, Balatayı boşa çıkarır. Boşa çıkan balata sabit kalır. Yani motor hareketini şanzımana iletmez. Şanzıman durduğu için vites geçişlerine müsâde eder. Vites değişimi yapılır. Debriyaj pedalı yavaşça bırakıldığında, baskının şemsiyeleri yavaş yavaş normal haline gelir ve araç hareket etmeye başlar. Bu işleme kavrama adı verilir. Bu işlem sürtünme kuvveti ile çalıştığı için zamanla aşınır. Balata biter, baskının ise şemsiyeleri aşınır.

Ayağınızı Debriyaj Pedalı Üzerinde Bekletmeyin

Manuel vitesli otomobilleri kullanırken yapılan en büyük yanlış, sürüş anında ayağın debriyaj pedalı üzerinde bekletilmesidir. Her ne kadar ağırlığı vermeseniz ve bastığınızı düşünmeseniz de hidrolik sıvısıyla çalışan debriyaj sistemi, ayağınızı algılayacak ve debriyaj sistemini az da olsa devreye sokacaktır. Sürüşle birlikte devrede olan debriyaj sistemi, bilyanın ısınmasına ve bozulmasına sebep olur. Bozulan bilya, baskıyı da bozar. Yapılması gereken işlem, şanzımanın sökülmesi debriyaj baskı balatasının değişmesi olur. Ayağınızı debriyaj pedalı üzerinde bekletmek debriyaj sisteminizin ömrünü kısaltır. Bu sebeple sürüş anında ayağınız pedal üzerinde olmamasına dikkat ediniz.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here