Aracınız Kışa Hazır mı? Alınması Gereken Önlemler

1
5875

Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlayacaksınız?

Kış Mevsimi yaklaşırken, aracımızı kışa hazır hale getirmek için almamız gereken bir çok önlem var.
Kazaların kış aylarında yükseldiğini hepimiz biliyoruz.
Zor durumlar yaşamamak için önlem almakta ve araçlarımızın bakımlarını yaptırmakta fayda var.
Can sağlığı ve güvenli sürüş için önemli olan bu detaylar için derlememiz şöyle ;

Arabanın Kışa Hazırlanması Neden Önemli?

Bu sorunun yanıtı sadece bilimle açıklanabilir. Çünkü bir otomobilin kışa hazır olması demek, soğuk hava koşulları, kaygan zemin, azalan görüş mesafesi gibi durumlara hazırlıklı olmak üzere bir kaç önlem almak demektir.
Söz konusu önlemler, yolda kalmanıza engel olabilir, aracınızı daha uzun yıllar sorunsuz kullanmanıza yardımcı olabilir, aracınızın kış boyunca da performansının yüksek olmasına yardımcı olabilir.
Aracınızı kışa hazırlamak, hepsinden önce, sizin ve sevdiklerinizin ve hatta hiç tanımadığınız diğer ailelerin, çocukların ya da bebeklerin güvenliği için hayati önem taşıyabilir.
Peki, bir otomobil kışa nasıl hazırlanır?

Motor Yağını Kontrol Edin!

Motor yağının kontrol edilmesi önemli. Bunu kendiniz yapabilirsiniz ya da yetkili servisinize başvurabilirsiniz. Bir kaç dakika içinde tamamlanacak olan bu işlem, hem motorun ömrünü uzatmak için hem de güvenli sürüş için çok önemlidir.

Buğu Önleyicileri Bir Araştırın!

Kışın yağmur ve soğukla beraber, araç içinde en büyük sorunlardan birisi cam buğulanması oluyor.

Cam buğulanmasını önlemek için neler yapılmalı?

Kışa Hazırlıkta Fren Kontrolü Çok Önemli!

Aracın güvenli sürüş için en hayati organlarından biri olan frenlerin de kış öncesi kontrole dilmesi gerekir.
Kışın fren mesafelerinin ıslak zeminlerde daha uzun olduğunu unutmayın ve fren kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Soğutma Sistemi Motorun Sağlıklı Çalışması için Önemli

Soğutma sistemi, motorun ve aracın yürüyen aksamının korunması için çok önemlidir. Motorun çalışması esnasında aşırı derecede ısınarak zarar görmesini önlemek üzere çalışan soğutma sisteminin bakımını kış öncesi yaptırmalısınız.

Akü Biterse…

Akü bitmeye yaklaştığında pek çok araç bunun bilgisini sürücüye veremez. Aslında ‘Akü bitecek mi?’ uyarısı, otomotiv endüstrisinin üzerinde kafa yorduğu konulardan biridir de. Akü biterse, aniden trafiğin ortasında kalabilirsiniz. Bu nedenle kış iyice yaklaşmadan akünüzü kontrol ettirmelisiniz.

Klimayı İhmal Etmeyin!

Klima bakımı da çok önemli bir ayrıntıdır. Temelde güvenli sürüşle ilgili görünmese de klimanın düzenli ve randımanlı çalışması sürücüye konfor sunacağından önemlidir. Kışın dondurucu soğukları gelmeden klimanızın bakımını yaptırmalısınız.

Motor Arızalarının Çoğu Antifriz Kaynaklıdır!

Antifriz bakımı da motorun soğuk hava koşullarında donmasını önleyeceği için çok önemlidir. Antifriz, soğutma kanallarının da temiz olmasını sağlayarak motorun performansına, uzun yıllar sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.

Silecekler Bozulursa Ne Olur?

Sileceklerin kontrolü ise yağmurlu, karlı soğuk kış mevsimi gelmeden mutlaka yapılmalıdır. Çünkü silecekler, size yolda görüş netliği sağlayacaktır. Lastikleri aşınmış sileceklerle trafiğin sıkıştığı yağmurlu bir günde 10 dakikalık yol bile kabusa dönebilir. Silecekler, genellikle aşırı çalışma ile aşınır ya da yazın güneş altında kaldıkça lastikleri gevşer. Bu durumda sileceklerin araç camını çizerek daha fazla masraf çıkarmasına neden olabileceği gibi yağmurlu havalarda da gürültülü çalışarak sürücüyü rahatsız eder.

Farların Eksiksiz Yandığından Emin Olun

Kışın sisli yağmurlu ve karlı havalarda görüş mesafesinin düşmesiyle birlikte hem görünür olabilmek hem de görebilmek için , mutlaka bütün far, sinyal ve stop gibi aydınlatma grubunuzun eksiksiz çalıştığından emin olun ve aracınıza yedek ampul koymayı ihmal etmeyin.

Kış Lastiği Zorunlu

Aracınızı kışa hazırlamanın en önemli kısmını lastikler oluşturur. Mevsimine göre lastik kullanmak, hem aracınızın motor ve yürüyen aksamının daha uzun yıllar sağlıklı bir biçimde çalışması için önemlidir hem de güvenli sürüş için. Kış lastikleri, kayganlaşan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha güvenli bir biçimde ilerlemenizi sağlar.
Ayrıca aracınızda plastik kar kelepçeleri bulundurmanız çok faydalı olacaktır.

Kendinize Bir Çanta Yapın

Kış ayları için çok faydalı olsa da mevsim fark etmeksizin, aracınızda sürekli bulundurmanız gereken bir çantanız olsun.

İçerisinde fener, maket bıçağı, ağrı kesici, lastik basınç ölçer kalem, not defteri, kalem, su ve peçete gibi günlük hayatta lazım olan pratik malzemelerden oluşan bir çantanız arabanızda bulunsun. İlk yardım çantası ve yangın söndürme tüpünü söylememize gerek yok sanırım 🙂

Aracınızı kolay bir şekilde kışa hazırlamak için, arabam garaj uygulamasından faydalanabilir, pek çok farklı kategoride ihtiyacınız olan hizmete kolayca ulaşabilirsiniz.

arabam GARAJ

Tekerinize Taş Değmesin.

1 YORUM

  1. Kışın yolda kalmayı kimse istemez heralde… dikkat etmekte fayda var özellikle karlı buzlu yollarda çok temkinli kullanmak gerekiyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here