AdBlue Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Kullanılır?

3
3954
adblue nedir

AdBlue, temel olarak zararlı emisyonları azaltmaya yönelik geliştirilmiş bir teknolojidir. Benzinliklerde dolumu yapılabilen sıvı çoğunlukla yakıt tüketimine katkı yapan bir sıvı olarak bilinebiliyor fakat bu büyük bir yanılgıdır. AdBlue bir yakıt ya da yakıt tüketimine katkı sağlayacak bir sıvı değildir. Peki nedir o zaman?

AdBlue Nedir?

AdBlue, Euro 6 emisyon standartlarına uyum sağlamak amacıyla otomobillere ekleniyor. Bu sistem NOx emisyonunu ciddi şekilde düşürüp çevreye oldukça zararlı olan azot gazının yayılımını azaltıyor.

Nasıl Çalışıyor?

AdBlue, CRT (Normal katalitik konvertör) sistemi, dizel partikül filtresi yani DPF ve SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemleriyle birlikte çalışır. Bu birliktelik, zararlı azotların tepkimeye girerek zararsız azot ve suya dönüşmesini sağlar. Bu sayede zararlı gazlar doğaya salınmadan etkisiz hale getirilir. Bu da DPF’ten çıkan gazlara %32,5i üre ve %67,5i sudan oluşan bu sıvı püskürtülüp tepkimeye sokularak yapılıyor.

AdBlue Nasıl Çalışır

Seyir Halindeyken AdBlue Tankı Boşalırsa Ne Olur?

Bu sıvı sürüş esnasında biterse, emisyonlarını sınırlamak için motorun gücü ve performansı düşecektir. Durduktan sonra, tank boşsa motoru yeniden çalıştıramayabilirsiniz.

Araba size tanktaki sıvının azaldığına dair bolca uyarı verecektir. Tankınız bitmeye yaklaştığında, gösterge tablosunda bir uyarı göreceksiniz. Fakat bu uyarı pek sık göremeyebilirsiniz çünkü dolu bir tank sizi 10-15 bin km kadar idare eder. Yeniden dolumunu petrol istasyonlarından alacağınız bidonlarla yapabilirsiniz. Ücretleri de oldukça ucuz.

Hangi Araçlarda Vardır?

Bu teknoloji her araçta yoktur. Çoğunlukla 2015 üstü Fransız ya da Alman marka arabalarda kullanılır. Aracınızda bu sistemin olup olmadığını anlamak da oldukça basittir. Aracınız kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz ya da aracınızın kaputunu açtığınızda mavi bir AdBlue kapağıyla karşılaşabilirsiniz.

adbluetank

Aracımın Dizel Tankına AdBlue Sıvısı Koyarsam Ne Olur?

Yeniden hatırlatmakta fayda var bu sıvı herhangi bir yakıt ya da yakıt tüketimine katkı sağlayan bir sıvı değildir. O yüzden bu sıvıyı kendi tankına doldurmanız gerekmektedir. Eğer yakıt tankına dökerseniz bu aracınızın enjeksiyon sistemine büyük hasarlar verebilir. Oldu da döktünüz diyelim bu durumda sakın motoru çalıştırmayın ve servisinizi arayın. Aynı durum, AdBlue tankınıza yakıt doldurursanız da geçerli, sakın motoru çalıştırmayın.

İkinci El Otomobil İlanlarımızı Görmek için Hemen Tıklayın!

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here