Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline : 'Onun yeri asfalt…'

Test Puanı
Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline

Volkswagen, temsilcisinin olmadığı pickup segmentine Amarok ile giriyor. Nissan Navara, Toyota Hilux ve Mitsubishi L200’ün baskın olduğu sınıfa VW markasının konfor özelliklerini getirmeye çalışan Amarok, Türkiye’de tek motor ve şanzıman seçeneği ile satılıyor. Amarok, Volkswagen’in Arjantin’deki fabrikasında üretiliyor. Amarok kelimesi Eskimo dilinde ‘Kurt’ anlamına geliyor.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline Tasarım

VW Amarok’un küt yapılı ön tasarımı aracın gücünü vurguluyor. Büyük farlar ve geniş ızgarası Amarok’un en dikkat çekici kısmı. Far yapısının Dacia Duster ile büyük benzerlik gösterdiğini sizler de fark etmişsinizdir. Geniş yapılı çamurluklar ve büyük jantları Amarok’un engel tanımayan bir canavar gibi görünmesini sağlıyor. Amarok 28 derece yaklaşma ve 17.6 derece uzaklaşma açısına sahip. 23 derecelik tepe açısı uzunluğu sebebiyle normal karşılanmalı. VW bu modelinin 45 derece dikliğindeki rampaları çıkabildiğini ve 49.7 derecelik eğimde ilerleyebildiğini iddia ediyor. Aracın geçebildiği maksimum su derinliği ise 50 cm. Amarok’un büyük kasası sınıfının en geniş yükleme alanını sunuyor. 2,52 m2’lik yükleme alanının üzerini kapatan herhangi bir örtü yok. Amarok’un kasa kapağının ağırlığı yüzünden kaslarınızı çok geliştireceğini bilmelisiniz. Rakipleri ile benzer boyutlardaki Amarok, 5254 mm uzunluğa , 1954 mm genişliğe ve 1834 mm yüksekliğe sahip.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline İç Mekan

VW Amarok daha piyasaya sürülmeden iç mekanı nasıl olacak diye sorsalar büyük kısmını tahmin edebilirdik. Binek modellerde kullanılan elemanların birçoğu Amarok’un içinde de olduğu gibi yerini almış. Aracın direksiyonu, gösterge tablosu, sinyal kolları ses sistemi ve klima kontrolleri gibi üniteler diğer VW modelleri ile birebir aynı. Kullanışlılık açısından son derece başarılı olan bu kısımların biraz farklı olması Amarok’un iç mekanını heyecanlandırabilirdi. Farklılıklar ise vites kolunun etrafında göze çarpıyor. Sol kısımda aracı 4x2 modundan 4x4 moduna ve 4x4 LOW modlarına geçiren bir kumanda bulunuyor. Sağ kısımda ise ESP sistemini kapatan bir buton ve eğim iniş sistemini devreye alıp aracın ayarlarını arazi kullanımına göre değiştiren OFF ROAD butonu bulunuyor. Müzik sisteminin hemen yanında bulunan bardaklık kullanıldığı zamanlarda işlevsel olsa da ortadan kaybolamaması kötü görünüyor. Ayrıca herhangi bir kilidi olmayan kol dayamanın, deri olmayan el freni kolunun ve üzerinde fonksiyon tuşları bulunmayan direksiyonun da iyi görünmediğini söylemeliyiz. VW Amarok’un iç mekanında kullanılan malzemeler tıpkı rakiplerindeki gibi sert yapılı.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline Motor

VW Amarok’un büyük ve ağır yapılı kaputunu açtığımızda karşımıza 2.0 litrelik TDI ünite çıkıyor. 4000 d/d’de 163 hp güç üreten dizel motor asıl başarısını 1500-2000 d/d aralığında verdiği 400 Nm torkuna borçlu. Bu sayede en ağır yüklerin altından başarıyla kalkabilen Amarok gücünü VW’in geliştirdiği 4Motion sistemini kullanarak dört tekerine değişken olarak paylaştırabiliyor. Araç dört çeker modundayken gücünü torsen diferansiyel aracılığıyla 40:60 oranında ön ve arka aks arasında paylaştırabiliyor. Model şu anda sadece 6 kademeli manuel şanzımanla satılıyor. Amarok, 6 kademeli şanzımanıyla sınıfının en az yakıt tüketen modeli olma iddiasında bulunuyor. Testimiz süresince Amarok’un ortalama yakıt tüketimi 10,1 lt/100 km olarak gerçekleşti. Bu arada test aracımıza özgü bir sorun olduğunu düşündüğümüz sert debriyaj yapısının çoğu Amarok kullanıcısının şikayet ettiği bir problem olduğunu öğrendik.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline Konfor & Yol Tutuş

VW Amarok’un konfor anlamında en dikkat çeken kısmı rakiplerinden daha sessiz olan yapısı. Amarok içeriye az miktarda rüzgar ve motor sesi alıyor. Ön kısımda bağımsız süspansiyon kullanan Amarok’un arka kısmı makas yaylar yüzünden fazlaca zıplama meyilli. Küçük darbelerde sıkıntı yaratmayan yapı, hızlı gelen büyük darbelerde aracın çok fazla zıplamasına neden oluyor. Bu konu haricinde Amarok’un ön koltukları klasik VW konforunu sunuyor. Arka koltuklarda sunulan konfor ise rakipleri ile benzer seviyede ve yeterli.Amarok yapısı gereği dikkatli kullanılması gereken bir araç. Her ne kadar ESP sistemi ile donatılmış olsa da aracın gövdesi yüksek yapı nedeniyle yana yatma eğimi gösteriyor. Direksiyon tepkilerini başarılı bulduğumuz aracın fren performansı da beklentileri karşılıyor.Aracın arazi özellikleri ise belki de üzerinde gelen lastikler sebebiyle çok etkileyici değil. Güç aktarma sistemi ne kadar başarılı olursa olsun lastikler tutunamıyorsa ilerleyemiyorsunuz. Birinci vitesin kısa yapısı arazi şartlarında yararlı oluyor.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline Güvenlik

VW Amarok, EuroNcap çarpışma testinden 4 yıldız aldı. Amarok teste 2.0 litrelik dizel versiyonu ile girdi.1985 kg ağırlığındaki Amarok’un kabini önden çarpışma testinden sonra sağlam kaldı. Mankenlerin diz ve uyluk bölgesinde iyi koruma sağlandı. Sürücünün göğüs kafesinde ortalama koruma sağlandığı görüldü. Yandan çarpışma testinde mankenlerin vücutlarının tamamı mükemmel şekilde korundu.Yan direk çarpışma testinde ise test mankenlerinin göğüs kafesinde yüksek basınç oluştuğu görüldü ve Amarok kötü puanlar aldı. Yandan çarpışma testinde Amarok’un, çarpışmanın şiddetini mankenlerin vücutlarına aktardığı ve hasar oluşturduğu görüldü.Arkadan çarpışmalarda oluşan kamçı etkisini de çok iyi engelleyemeyen Amarok, mankenlerin boyun bölgesinde orta koruma sağladı.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline Teknik Özellik

Motor: 2.0 BiTDI  
Motor Hacmi: 1968 cc  
Silindir Adedi: 4  
Maksimum Güç: 163 hp 4000 d/d  
Maksimum Tork:  400 Nm 1500-2000 d/d  
Performans    
  0-100 km/s Hızlanma  s
  Maksimum Hız: 182 km/s
     
Frenler    
  Ön: Disk
  Arka: Kampana
     
Yakıt Türü   Dizel
Yakıt Tüketimi    
  Şehir İçi: 9,6 lt
  Şehir Dışı: 6,9 lt
  Karma: 7,8 lt
  Test: 10,1 lt
     
Boyutlar    
  Uzunluk: 5254 mm
  Genişlik: 1954 mm
  Yükseklik: 1834 mm
  Dingil Mesafesi: 3095 mm
  Bagaj Hacmi: 2,52 m2
  Yakıt Depo Kapasitesi: 80 lt
  Boş Ağırlık: 2119 kg
  Lastik Boyutu: 255/60 R18
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Amarok modelini ayın aydınlık ve karanlık yüzü gibi iki şekilde incelemek gerekiyor. İç mekan kalitesi, kullanışlılığı ve sessizliği ile Amarok ticari araçtan çok bir binek arazi aracını andırıyor. Süspansiyon konforu yeterli düzeyde. Ancak makas yaylar sebebiyle arka kısım tüm pickup modelleri gibi zıplama eğiliminde. Yükleme kapasitesi rakiplerinin bir adım önünde. Olumsuz yönleri ise araziye çıkıldığında gözleniyor. Bu sınıftaki 4x4 pickupların müşteri kitlesi araçlarını arazi koşullarında da kullanmak istiyor. Ancak Amarok sahip olduğu çekiş sistemlerine ve özel lastiklerine karşın kaygan zeminlerde ciddi tutunma sorunu gösteriyor. Pickupların arazi performansını bilenler, Amarok ile bir anda kendilerini ücra bir köşede çamura saplanmış bulabilirler. Kısacası Amarok asfaltı seven ve binek kalitesi sunan bir pickup…
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
VW fanatiklerinin dillerinden düşürmediği prestijin pickup yansıması olan Amarok, otomatik vites opsiyonunu henüz sunamadığı için rakiplerinden bir adım geride. Yol tutuş ve konfor olarak bu sınıfın üst sınırlarını belirleyen modelin bazı eksikleri de yok değil. Aracın arazi açıları için başarılı diyemiyoruz. Daha önce teste aldığımız Mitsubishi L200 ile rahatlıkla geçebildiğimiz yerlerde Amarok bize soğuk terler döktürdü. Tek lastiğin tutunabildiği durumlarda zor anlar yaşadık. Bunda en büyük pay tabi ki lastiklerin ancak üzerinde gelen lastiklerin de sıradan asfalt lastiği olmadığını söylemeliyiz. Amarok’un en büyük artısı ise sürüş keyfi. Pickup araçların çoğundaki ticari araç kullanıyormuş hissinin aksine Amarok’da SUV hissi yaşıyorsunuz. Oturma pozisyonu ve iç mekan kalitesinin bu durumun yaşanmasında payı büyük. Aracın şu anki satış fiyatları ise çok iyi ve satış rakamlarında segmentinin en iyisi olabilir.

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Highline Forumlar ve Yorumlar

SÜLEYMAN İZMİRLİ 17.2.2015 13:55:41
amarok da debriaj sorunu
2012 model 2013 ocak ayında trafiğe çıkmış vw amarok aracım daha 13000 km.de bir gün araziye çıkdım sürülmüş boş bir tarlada aracı sürmek test etmek için kaba toprakda ilerledim daha 50mt. gitmeden kaba toprakda araç çakıldı kaldı ilerlemedi ben düşük vitesde ileri geri yaparak çıkmaya çalıştım 2-3 dakika içinde aracın altından duman ve pis kokular geldi debriaj yarımda kaldı.Sonuç da vw servisine götürdüğümde baskı ve balata nın yandığını söylediler.ben anlamıyorum bu balata 2-3 dakikada yanacak şeymi 20 yaşında ısuzu aracım var rezil bir şekilde kullanıyoruz taş gibi araç amarok sıfır almıştım vw kalitesine ve rahatına güvenmiştim ama yanılmışım bundan sonra vw araç alırken düşünürüm.araştırmalarıma göre bu araçlarda debriaj baskı balata sorunu var bu sorunu vw firma olarak düzeltmesi gerekir diye düşünüyorum....saygılar.
8 1
Ali Musa MENGÜŞ 11.1.2015 22:11:50
jetta
2006 confortline jetta aldım 0,kilometre iç mekan çok kalitesiz malzemeden yapılmış daha ilk yılında iç mekanda deformeler oluşmaya başladı önemsemiyorsun böyle kalır diyiyorsun derken garantisi bitince deformeler hızlanmaya başladı motor sağlam olabilir belki zaaten peryodik bakıma gidiyor fakat iç mekan tavandan tutunda yere kadar her taraf deformasyon yaşıyor büyük bir şekilde çok şaşırdım daha önce 10,yıl toyota kullandım hiç böyle birşey yaşamadım markayı değişmemin sebebi sadece aracımı takasa almadıkları içindi.başka toyota,nın herşeyinden çok memnundum sırf bu yüzden aracım henüz 60,binde olmasına rağmen satıp toyota almayı düşünüyorum herkese saygılar.
3 0
eaölse 18.2.2014 18:57:11
zehir gibi
amorok u hiç bir arazi aracı geçemez
4 11