Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS : 'Konforuyla fark atıyor!'

Test Puanı
Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS

Toyota’nın büyük atılımlar yapmaya başladığı yıllarda ortaya çıkan RAV4, üçüncü jenerasyonu ile yollarda. İlk jenerasyon müşteri istekleri doğrultusunda şekillendirilmişti. Büyük bir bagaj, yerden yüksek yapı, iyi görüş açıları ve hafif arazi performansını bir araçta birleştiren Toyota bu araca 4 çeker Eğlenceli aktivite aracı’nın (Recreational Active Vehicle with 4-wheel drive) baş harflerinden oluşan RAV4 ismini verdi. RAV4’ün bu girişimle kompakt SUV ve Crossover segmentinin oluşmasına ön ayak olduğunu söyleyebiliriz.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS Tasarım

Üçüncü jenerasyonunda markanın güncel tasarım öğelerini taşıyan bir görünüme kavuşan RAV4, bir önceki nesil RAV4’e oranla daha şehirli bir görünüme sahip. Makyaj operasyonundan sonra ufak tefek değişikliklerin olduğu aracın arka stop grubu artık LED destekli. Kaputun üzerindeki çizgiler aracın güçlü imajının detaylarından. Ön farları ve ızgarası Toyota Corolla ile büyük benzerlik taşıyan aracın ön tamponu da hafif araziye girmeye imkan verecek yükseklikte. 29,3 derece yaklaşma açısı olan RAV4’ün uzaklaşma açısı ise 25,4 derece. Toyota RAV4, 4445 mm’lik uzunluğuyla, Ford Kuga’dan 2 mm, Kia Sportage’den 5 mm, VW Tiguan’dan ise 18 mm daha uzun. Ayrıca 586 litrelik bagajı bu araçların hepsinden daha fazla hacim sunuyor.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS İç Mekan

Bu sınıftaki araçların bir çoğu markalarının binek versiyonları ile çok benzer ön konsollar sunuyorlar. Toyota RAV4’ün iç mekanı ise gerçekten örnek alınması gerekli olanlarından. Kendine özgü yapısıyla şık görünen orta konsol büyük kumanda düğmeleri ve navigasyon ekranı ile gayet şık görünüyor. Ayrıca ses sisteminin hard diski sayesinde binlerce parçayı arabanızda saklamanıza imkan tanıyor. Araç içerisinde rahatsızlık verecek kalitesiz malzeme kullanımı bulunmuyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikleri bulunan test aracımız orta konsolun sol alt tarafında bulunan buton ile çalıştırılıyor. Bu butonun hemen üzerinde yine bu sınıftaki çoğu modelde olmayan diferansiyel kilidinin kontrolü bulunuyor. Toyota’nın arazi konusundaki tecrübelerini kullandığı modelin eğim iniş kontrolü ve spor modunu devreye alan buton direksiyonun sol tarafında yer alıyor. Ele oturan bir tasarıma sahip direksiyonun alt kısmı makyajdan sonra düzleştirilerek daha spor bir tasarım elde edilmiş. Direksiyonun arkasındaki vites değiştirme kulakçıkları sayesinde CVT şanzıman manuel kullanıma imkan veriyor. Saklama gözü sıkıntısı olmayan aracın, yaşam alanı da gayet başarılı.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS Motor

Toyota RAV4’de 2.0 litre benzinli ve 2.2 litre dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği sunuluyor. Dizel seçenek vergilendirmede avantajsız olduğu için modelin en çok satan versiyonu 2.0 litrelik benzinli motor. 2.0 VVT-i benzinli motor makyaj operasyonundan sonra yerini Valvematic motora bıraktı. Daha güçlü ve daha düşük yakıt tüketimine sahip yeni motor RAV4’e istenilen gücü sunuyor. 6200 d/d’de 156 hp güç ve 4000 d/d’de 198 Nm tork üreten Valvematic ünite Rav4’ü 100 km/s hıza ulaştırmak için 11 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 185 km/s maksimum hıza ulaşabilen RAV4, 6 kademeli sürekli değişken oranlı şanzıman(CVT) kullanıyor. Yumuşak vites geçişleriyle konforu arttıran şanzımanın spor modu da bulunuyor. Testimiz süresince 100 km’de ortalama 9 litre yakıt tüketen RAV4’ün yakıt tüketimini 7.5 lt/100km civarında tutmak mümkün.Konfor ve yol tutuşGeniş donanım yelpazesi, büyük bagajı ve sessiz iç mekanıyla beğenimizi kazanan aracın konfor özellikleri de gayet başarılı. Önde MacPherson, arkada ise çift salıncak kullanan RAV4’ün süspansiyon sistemi yoldan gelen darbeleri emme konusunda gayet başarılı. Konfor ön planda tutularak geliştirilmiş sistem yol tutuş konusunda çok başarılı olmasa da RAV4’ün elektronik sistemleri aracı yola sokmak için hazırlar.Aktif Sürüş Sistemi adı verilen program aracın yol dışına doğru savrulması beklenen durumda motor torkunu ağırlıklı olarak ön aksa aktarıyor ve aracın yola tutunmasını sağlıyor. Aracın önden kaymaya başlaması beklenen durumda ise arka tekerlere iletilen tork artırılıyor. Tabi bütün bu sistemlerin işe yaramadığı zamanlarda savrulma gerçekleşiyor ve ESP sistemi aracı tekrar yoluna sokmak için çabalıyor.Fren performansını beğendiğimiz RAV4, yüksek süratlerde bile sürücüsüne güven veren bir sürüşe sahip. Diferansiyel kilidi sayesinde arazi performansı bir nebze arttırılmış olan RAV4, normal yol şartlarında gücünü ön tekerlere ileterek yol alıyor. Ön ve arka tekerler arasında devir farkı oluştuğunda elektromanyetik kontrolü kavrama ile gücü arka tekerlere de iletmeye başlayan RAV4 çok zorlanmadıkça yolda kalmıyor.GüvenlikRAV4’ün üçüncü jenerasyonu 2006 yılında girdiği EuroNcap çarpışma testinden 4 yıldız alabilmişti.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS Güvenlik

RAV4’ün üçüncü jenerasyonu 2006 yılında girdiği EuroNcap çarpışma testinden 4 yıldız alabilmişti.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS Teknik Özellik

 
Motor: 2.0 Valvematic  
Motor Hacmi: 1987 cc  
Silindir Adedi: 4  
Maksimum Güç: 158 hp 6200 d/d  
Maksimum Tork:  198 Nm 4000 d/d  
Performans    
  0-100 km/s Hızlanma 11 s
  Maksimum Hız: 185 km/s
     
Frenler    
  Ön: Disk
  Arka: Disk
     
Yakıt Türü   Benzin
Yakıt Tüketimi    
  Şehir İçi: 9,6 lt
  Şehir Dışı: 6,5 lt
  Karma: 7,6 lt
  Test: 9 lt
     
Boyutlar    
  Uzunluk: 4445 mm
  Genişlik: 1815 mm
  Yükseklik: 1685 mm
  Dingil Mesafesi: 2660 mm
  Bagaj Hacmi: 586 lt
  Yakıt Depo Kapasitesi: 60 lt
  Boş Ağırlık: 1560 kg
  Lastik Boyutu: 225/65 R17
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Türk tüketicisinin birinci ve ikinci nesline büyük ilgi gösterdiği RAV4 ne yazık ki son jenerasyonuyla bu başarıyı yakalamıyor. Bunun en büyük sebebi Türk tüketicisinin bu sınıftaki araçlarda dizel motor araması ve Toyota’nın buna 2.2 litrelik vergisi yüksek bir motorla cevap vermesi. Test ettiğimiz modeldeki benzinli ünite ne kadar ekonomik olursa olsun, yine de ancak otomatik SUV arayanların aklını çelebilir. Genel anlamda konforlu bir araç olan RAV4’ün yumuşak yapılı süspansiyonu sesli çalışıyor. Arazi performansı pek çok rakibine göre başarılı olan RAV4, ağabeyi Land Cruiser’dan eğim iniş kontrolü gibi sistemleri almış. Ancak iki modelin çekiş sistemi benzerliği sadece bu noktaya kadar. RAV4 asfaltta daha iddialı bir araç. Ağır arazi koşullarında nefesi kolay tükeniyor. RAV4’ün önde ve arkada sunduğu genişlik başarılı. Keza bagaj hacmi de fazlasıyla yeterli. Ancak bagaj kapağının yukarı değil de yana açılıyor olması paralel park durumlarında sorun yaşanmasına sebep oluyor.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Şehir SUV’leri yavaş yavaş daha fazla hayatımıza girmeye başladı. İnsanlar kendilerini güvende hissettikleri ve yerden yüksek yapısıyla aracın altını vurmadan ilerleyebilecekleri otomobilleri sevdiler. Ancak satın alanların birçoğu bu araçların arazi özelliklerini hiç kullanmadığından firmalarda arazide daha iyi performans veren sistemlere boşu boşuna para harcamaktan vazgeçiyorlar. Piyasadaki şehir SUV’lerinin çoğunun 4x2 versiyonları 4x4 versiyonlarından daha fazla satıyor. Toyota’da yavaş yavaş bu yola giriyor. İkinci jenerasyonunda simetrik AWD sisteminin bir benzerini kullanan firma üçüncü jenerasyonla beraber asimetrik AWD’ye benzer bir sisteme geçiş yaptı. Tabi bu asfalttan çıkmayan şehir SUV’leri için avantaj ancak arazide bu sistem eskisinden daha kötü performans gösteriyor. RAV4’ün en büyük dezavantajı aracın dizel versiyonunun 2.2 litre olması. Vergi barajına takılan bu motor yüzünden insanlar benzinli versiyonu seçmek zorunda kalıyor. 2.0 litrelik atmosferik benzinli motorun yakıt tüketimi ise bu boyuttaki bir araca göre oldukça etkileyici.

Toyota RAV4 2.0 Extra MultidriveS Forumlar ve Yorumlar

ali osman 6.5.2014 11:04:18
ARAZİ ARACI DEĞİL
Unutmamak lazımki bu araç arazi aracı değil şehir aracı özellikle bizim karadeniz yöresine hiç uygun değil
0 7
atakan gürbüz 9.4.2011 12:06:14
Dizel!!
kasası segmentindeki araçlara göre heybetli ve alımlı konforuda iyi ama Dizel seçeneği türkiye pazarında önemli bi etken.Fakat bu segmentte alıcıların istediklerinden fazlasını veren bir araç.
12 0
ali sev 26.2.2011 12:25:27
OLMADI
DÜZ VİTES OLMAZ BU ARACA TUTULMAZ BU KADAR ÇOK RAKİP VARKEN
9 16