Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T : Hem otomatik hem de ekonomik!

Test Puanı
Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T

Dünyanın lider otomotiv üreticisi Toyota, Türkiye’de büyük bir değişim yaşıyor. Türkiye operasyonunu yöneten ToyotaSA firmasının Sabancı Holding hisseleri artık grubun dünyadaki en büyük distribütörü ALJ tarafından kontrol ediliyor. Yönetimindeki değişimin dışında Toyota ürün gamına da eklemeler yapıyor. Yeni geliştirdiği 1.6 litrelik motorla donatılan Auris ve Verso’dan sonra marka yepyeni bir otomatik şanzımanı testini gerçekleştirdiğimiz Corolla ailesinde sunuyor. Yeni şanzıman bakalım vaat ettiği konforu sunabiliyor mu?

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T Tasarım

Dünyanın en çok satılan otomobili unvanına sahip olan Toyota Corolla, 1966 yılında yollara çıktı. Günümüze kadar 9 kez yenilenen otomobil bugün 10. nesliyle yollarda yer alıyor. Corolla’nın onuncu nesli çok iddialı olmayan bir tasarıma sahip. Marka iddialı bir model üretip risk almak yerine bir üst sınıf kadar ciddi bir yüze sahip bir Corolla tasarlamışlar. Olduğundan büyük görünen otomobilin ön bölümü yuvarlatılmış hatlardan oluşuyor. Dikkatli incelendiğinde Corolla’nın Toyota ailesindeki diğer modeller içinde en özgünü olduğu dikkat çekiyor. Otomobilin tasarımı ailenin hiçbir üyesine benzemiyor. Yan bölümü klasik bir sedan çizgisinde olan Corolla’nın arka kısmı da şık ancak iddiasız bir görünüme sahip. 4540mm uzunluğa sahip olan Corolla bu disiplinde sınıfının en kısa otomobillerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T İç Mekan

Corolla’nın iç mekanı eski Corolla kullanıcılarını tatmin etmekten uzak. Bir önceki nesilde kullanılan yumuşak plastik yüzeyler yeni modelde yerini sert yapılı olanlarına bırakmış. Buna karşın malzemenin kalite düzeyi ve montaj işçiliği konusunda sorun yaşanmıyor. Otomobilin iddiasız çizgileri iç mekanda da devam ediyor. Otomobilde fark ettiğimiz birkaç ergonomik sorun bulunuyor. Bunlardan ilki yol bilgisayarının göstergelerdeki bir butonla değiştiriliyor olması. Bizce Toyota artık bu butonu Avrupalı rakipleri gibi silecek kollarına veya direksiyona taşımalı. Bir diğer sorunlu kısımsa otomatik vitesin P konumunda kullanılması zorlaşan küllük. Otomobilin koltuklarının yanal destekleri ve konfor düzeyini çok başarılı bulduk. Uzun yolculuklarda bile iç mekandakiler yorulmuyor. Rüzgar sesini fazla almayan Corolla’nın iç mekanında lastik sesi duyuluyor. 450 litrelik bagaj hacmine sahip olan Corolla’nın yükleme eşiğinin de geniş oluşu kullanışlılığı artırmış.

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T Motor

Test otomobilimizde 1.6 litre hacminde değişken supap zamanlaması sistemine sahip olan bir motor görev yapıyordu. Motor 6000d/d’de 124hp güç, 5200d/d’yse 157Nm tork üretiyor. Canlı bir karaktere sahip olan motorun otomatik şanzımanla uyumu çok başarılı… Ani hızlanma isteklerinde hızla vites düşüren şanzıman, sakin kullanımda da büyük vitese zamanında geçerek yakıt ekonomisine katkıda bulunuyor. Otomobille elde ettiğimiz 8.6 litrelik test tüketim değerini çok başarılı bulduk. Pek çok 1.4 litrelik otomatik şanzımanla donatılmış B sınıfı otomobilin bu düzeyde yakıt harcaması test otomobilimizin başarısını gözler önüne seriyor. Toyota mühendisleri Corolla’nın süspansiyon sistemini konfora yönelik tasarlamışlar. Yumuşak süspansiyonlar yoldan gelen darbeleri emmekte hiç zorlanmıyor. Ancak hızlı virajlarda karoserin tedirginlik yaratmayacak ölçüde yana yattığına şahit oldu. Corolla çok zorlandığında arkadan kayma eğiliminde bir otomobil.Güvenlik2007 yılında Euro Ncap testine katılan Toyota Corolla beş yıldızlık bir performansa sahip. Özellikle sahip olduğu diz hava yastıkları sayesinde otomobilin önden çarpışmada sunduğu koruma yüksek düzeyde.

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T Güvenlik

2007 yılında Euro Ncap testine katılan Toyota Corolla beş yıldızlık bir performansa sahip. Özellikle sahip olduğu diz hava yastıkları sayesinde otomobilin önden çarpışmada sunduğu koruma yüksek düzeyde.

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T Teknik Özellik

   
Motor: 1598cc, dört silindirli Yakıt tüketimi
Maksimum güç: 124 Hp / 6000 d/d Karışık: 7.2 lt/100km
Maksimum tork: 157 Nm / 5200 d/d Şehirdışı
6.9 lt/100km
Maksimum hız: 185 km/s Şehiriçi
9.3 lt/100km
 
0-100 km/s hızlanma: 11.9 sn CO2  169 g/kg
Boyutlar (u/g/y): 4540/1760/1470 mm
Ağırlık: 1290 kg  
Aktarma: Önden çekişli FİYAT  
Şanzıman:

4 İleri Otomatik

15.10.2009  
Lastikler: 215/55 R17 Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T  46.100 TL
Frenler (ön/arka): Hava Kanallı Disk /Disk    
Depo hacmi: 55 lt    
Bagaj hacmi: 450 lt

Toyota Corolla 1.6 Sedan Elegant A/T Forumlar ve Yorumlar

AHMET AKYÜZ 22.11.2013 09:50:50
2013 Corolla
Sayın arabam.com yöneticileri yeni kasa corolla nın incelemesini ne zaman yapacaksınız artık bir an önce yayınlasanız lutfen selamlar
11 4
hazar tekeroğlu 24.4.2013 22:51:07
20
araba çok beydim
6 6
serdar köktaş 25.3.2011 15:32:09
çok başarılı mı??
1 yıllık arabanın nesi sorun çıkarır hangi araba sorun çıkarmışki.. corolla teneke gibi araba triptroniği gitmiyo bikere 5 para etmez..
18 49