Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. : 'Şehre Skoda YETI indi!'

Test Puanı
Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt.

1991 yılında Volkswagen grubuna katılmasıyla adeta evrim geçiren Skoda son yılların gözde sınıfına ilk adımını Yeti ile attı. Yeti adı Himalaya dağlarında yaşadığına inanılan koca ayaktan geliyor. 2006 yılında sergilenen Yeti konseptine sadık kalarak üretime geçen modelin resmi tanıtımı 2009 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi. Yeti, farklı tasarımı ve 1.2 TSI motor seçeneğine DSG şanzıman entegre etmenin avantajlarını kullanarak crossover piyasasında iyi bir yer almayı planlıyor.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. Tasarım

Yeti kübik tasarımıyla kiminin çok hoşuna giderken kimileri tarafından itici bulunuyor. Dört farla süslenen ön tasarım, yüksek kaput ve büyük hava ızgarasıyla dikkat çekiyor. Özellikle gündüz farlarını da barındıran yuvarlak farlar Yeti’nin eğlenceli karakterini yansıtıyor. Tavanın D sütununa kadar uzanan düz çizgisi arka kısımda keskin bir şekilde sonlanmış. Yanlara doğru yuvarlak hatlarla uzanan stop grubu arka kısımda düz çizgilerini koruyor. Tamponun alt kısmında yer alan farklı renkteki difüzör benzeri parça aracın dinamik kimliğini vurguluyor.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. İç Mekan

Skoda Yeti’nin iç mekanı VW grubundan izler taşıyor. Orta konsola yerleştirilen Bolero müzik sistemi dokunmatik ekranı sayesinde hem görsel hem de işlevsel olarak çok başarılı. Sürücü kapısı dışındaki kapılarda cam açma tuşlarının, tiz ses veren mini hoparlörlerin üzerine yerleştirilmiş olması dışında ergonomik bir problem bulunmuyor. Çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden yol bilgisayarı ve müzik sistemini kontrol etmek mümkün. Bolca ufak saklama gözünün yer aldığı Yeti’nin iç mekanında fonksiyonellik ön planda tutulmuş.Yeterli diz mesafesinin sunulduğu arka kısımda orta koltuk yatırılarak kol dayama sehpası haline getirilebiliyor. Ayrıca ileri geri kaydırılabilir arka koltuklar sayesinde diz mesafesini arttırmak mümkün. 4223 mm uzunluğa, 1793 mm genişliğe ve 1691 mm yüksekliğe sahip aracın bagaj hacmi 322 litre. Yeti, en büyük rakibi Nissan Qashqai’den 10,7 cm daha kısa fakat 1 cm daha geniş ve 7,6 cm daha yüksek.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. Motor

İlk defa test etme imkanı bulduğumuz 1.2 litrelik TSI motor, Yeti’yi beklediğimizden iyi taşıyor. 1375 kg ağırlığa sahip test aracımızı 11,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırabilen TSI motor, 5000 d/dk’da 105hp güç üretiyor. Ünite asıl marifetini ise 1500 d/dk’dan itibaren ürettiği 175 Nm tork sayesinde gösteriyor. Düşük devirde üretilen tork sayesinde Yeti’nin ara hızlanma zamanları da başarılı. 1.2 TSI motorun ortaya koyduğu değerler birçok kişinin performans beklentisini karşılar nitelikte. Çift kavramalı şanzıman sayesinde gücü, hızlı ve çok az kayıpla yere ileten motor, düşük yakıt tüketim değerleriyle de göz dolduruyor. Testimiz süresince Yeti ortalama 7 litre yakıt tüketti. Bu değeri uzun yolda 6 litre civarlarına indirmek mümkün.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. Konfor & Yol Tutuş

Skoda Yeti yüksek oturma pozisyonuyla problemsiz görüş açılarına sahip. Rahat koltukların yan destekleri az olsa da fazla sıkıntı yaratmıyorlar. Skoda ses yalıtımı konusunda Yeti üzerinde çok emek harcamış. İç mekana çok az ses alan Yeti, otoyol kullanımlarında içeriye sadece aynaların neden olduğu rüzgar sesini aktarıyor. Sert olmayan süspansiyon sistemi hafif ve yavaş geçilen bozuk zeminlerde sessiz çalışırken, hızlı ve sert geçişlerde sesini duyuruyor. Volkswagen PQ35 platformu üzerine imal edilmiş Yeti, platform kardeşleri Audi A3, Golf MK6 kadar olmasa da iyi bir yol tutuşa sahip. Hızlı girilen virajlarda arkasını bırakma eğilimi olan araç ESP desteğiyle zorlanmadan yola dönüyor. Islak zeminde önden kaymaya başlayan Yeti, bir miktar dikkatli olmayı gerektiriyor. Hassas direksiyon sistemi ve frenler Skoda Yeti’yi bu sınıfın en iddialılarının arasına sokuyor.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. Güvenlik

Geçtiğimiz yıl Euro Ncap testine katılan Skoda Yeti 5 yıldızlık tam notla ayrıldı.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. Teknik Özellik

   
Motor:

   1197 cc, sıralı 4 silindirli

Yakıt tüketimi
Maksimum güç:

   105 HP-5000 d/d

Şehiriçi:      7.9 lt
Maksimum tork:

   175 Nm-1500( 3000 )d/d

Şehirdışı:
 5.9 lt
Maksimum hız:

    175  km/s

Ortalama:

 6.6 lt

Renkler
0-100 km/s hızlanma:

    11,8   sn

Pastel Renkler       
Şeker Beyaz
Corida Kırmızısı
 Pasifik Mavisi

Metalik Renkler     
Mato Kahverengi
Büyülü Siyah
Platin Gri
Su Mavisi
Kapucino Bej
Amazon Yeşili
Fırtına Mavisi
Gümüş    
Rosso Kırmızısı
Boyutlar (u/g/y):    4223/1739 /1691 mm
Ağırlık:    1375 kg Fiyatlar (29.04.2010)
Aktarma:

  Önden çekiş

 

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt.  55.990 TL
Şanzıman:  7 ileri DSG Tiptronik
 Skoda Yeti Active 1.2 TSI 105 HP  39.990 TL
Lastikler:

 225/50 R17

 Metalik Renk (1,2)  960 TL
Frenler (ön/arka):   Disk/Disk  Metalik Renk (2,0)   1.120 TL
Depo hacmi:

  60 litre

    

 

 

Bagaj hacmi:   322-1665 litre      
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Nissan’ın Qashqai ile hayatımıza soktuğu 4x2 ve yerden yüksek araç kavramı ulaştığı yüksek satış rakamlarıyla Japon üreticinin ne kadar başarılı bir önsezisi olduğunu göstermişti. Bu yoldan artık pek çok marka ilerliyor. Bunlardan birisi de Yeti modeliyle Skoda... Herhangi bir arazi iddiası olmayan 4x2 Yeti’nin fiyatı büyük bir avantaj. Ayrıca VW grubunun son ürünü 1.2 litrelik TSI motor da hem performans hem de yakıt tüketimi disiplinlerinde beğenimi kazandı. DSG şanzıman da övgüyü hak ediyor. Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanların en başarılısı olan DSG’nin 1.2 litrelik motorla da uyumu kusursuz. Skoda Yeti’nin satış rakamlarını baltayacak tek detaysa tasarımı… Kübik bir otomobilin herkesin zevkine hitap etmediği bir gerçek…
Hasan Aytekin
Uzman Yorumu
Hasan Aytekin
Skoda otomobille yetinmedi. Önde ‘V’ formunda geniş ve güçlü çizgiler, en arkada köşeli bir yapıya geniş lastikleri eklenince Skoda Yeti güzel bir araç olmuş. Yeti’nin ismini ilk duyduğum zaman iyi bir model beklentisine girmemiştim. Crossover pazarında bunca güçlü rakip varken Skoda ne yapabilirdi? Skoda’nın tasarımı ve VW’in desteği ile iddialı bir otomobil ortaya çıkmış. Skoda, Yeti’de 1.2 motor ve DSG şanzımanda kullanarak yakıtı az tüketen mantıklı bir seçenek ortaya çıkartmış. Performans ise beklentilerimi karşılamaktan uzaktı. Bu noktada VW’in 1.4 TSI motorunun Skoda Yeti’de kullanılmasını tercih ederdim. Yeti’nin iç mekanına oturur oturmaz VW’in etkisi daha fazla gün yüzüne çıkıyor. Direksiyonda kullanılan malzeme, geniş ve dokunmatik ekranlı müzik sistemi bu araçta kalite hissini arttırmış. Beklediğimden küçük kalan bagajı dışında Yeti’nin ferah bir iç mekanı var. Skoda araç içi ışıklar için de iyi çalışmış. Araç duruken dikiz aynalarının altında yanan ışıklar ise güzel bir ayrıntı...
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Normalde SUV tarzı araçları sadece arazide kullanıldığı zaman seviyorum. Normal araçlardan fazla yakıt harcayan, gelişmiş çekiş sistemlerine sahip olmasına rağmen asfalttan çıkmayan kocaman arazi araçları bana ironik geliyor. Yeti benim gibi düşünenler için faklı bir alternatif olabilir. Boyutlarıyla kompakt hatchbackleri andıran Yeti, 1.2 TSI motor ve DSG şanzımanıyla hem şehir içinde hem de ufak kır gezilerinde büyük rahatlıklar sağlıyor. İç mekanda kalite adına eleştirilecek noktanın olmadığı aracın sadece dış tasarımı biraz garip. Yol tutuş özellikleri açısından beklediğimden daha başarılı bulduğum Yeti, sadece ardı ardına hızlı girilen virajlarda, ani ağırlık değişimi nedeniyle tutunma kaybı yaşıyor. Bu durumlarda ESP, Yeti’nin can simidi olarak yardıma yetişiyor. 1.2 TSI DSG seçeneği bir de dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olsaydı harika olurdu.

Skoda Yeti Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. Forumlar ve Yorumlar

osman akat 20.10.2014 14:16:10
AKILLICA TASARLANMIŞ
ARKA KOLTUKLAR TEK TEK KOLAYCA ÇIKIYOR, HER YERİNDE SAKLAMA GÖZÜ VAR. İSTER YÜK TAŞI İSTER İNSAN. NORMAL DE DE İÇİ ÇOK GENİŞ. 7 İLERİ DSG ŞANZIMAN AUDİ İLE AYNI. MOTOR ZATEN VW ve AUDİ KARIŞIMI. KULLANIMI ÇOK RAHAT. SATIŞ İLANI VERDİM, İYİKİ MÜŞTERİ ÇIKMADI DİYORUM. YERİNE KOYACAĞIM ARAÇ YOK.
1 1
skoda 4.2.2014 13:26:31
Yeti 1.2 TSI DSG
Bu aracın aynı motor-şanzıman kombinasyonunu kullanıyorum.Tasarım olarak kimilerinin hoşuna da gidebilir çok itici de gelebilir ama bence farklı olduğu için güzel.Yakıt tüketimi 6.8 ile 7.5 arasında değişiyor.Özellikle DSG mükemmel.Aracın içi geniş.Malzeme kalitesi ortalama seviyede.
3 1
ali ışık 29.12.2013 21:22:26
yeti 1.2 otomotik
ilkin bey bende 1.2 yeti var şehir içi ve şehirler arası karışık kullanıyorum 100 km de 9 ve 9.5 yandırıyor
7 3