Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante : 'Albenisi yüksek!'

Test Puanı
Skoda Fabia 1.4 Ambiante

100 yılı aşkın süredir otomobil üreten Skoda’nın, kat ettiği yolu hayranlıkla izliyoruz. Volkswagen grubunun rüzgarını arkasına alan firma ülkemizdeki kötü imajını da çoktan yıkmış durumda.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante Tasarım

Skoda Fabia’nın tasarımını sıkıcı hatta çirkin bulanlar var. Ancak bize göre bu tasarım Skoda’yı anlatan en güzel tasarımlardan biri. Aracın logosunu kapatsanız bile bu tasarım aracın Skoda olduğunu ele veriyor.Makyajdan sonra aracın far tasarımı, ön panjuru ve tamponunda çok hafif değişikliğe gidilmiş. Çok dikkatli gözlerin veya Skoda fanatiklerinin fark edebileceği makyajdan sonra aracın çekiciliği biraz daha arttırılmış. Kardeşi VW Polo kadar dikkat çeken bir tasarıma sahip olmayan Fabia, bu durumundan hiç de şikayetçi değil.Zaten Skoda’nın amacı ödediğiniz ücret karşılığında size en fazla yarar sağlayan otomobiller üretmek. Skoda’yı tasarımı için alan müşteri sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini düşünüyoruz. Skoda Fabia 3992 mm uzunluğuyla Polo’dan 22 mm uzun. Renault Clio 35 mm, Peugeot 207 38 mm,Fiat Punto Evo ise 73 mm ile Skoda Fabia’dan daha uzunlar.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante İç Mekan

Skoda Fabia’nın ön konsolunda alışmak için zaman harcamanız gereken hiçbir kumanda elemanı bulunmuyor. Son derece basit ve anlaşılır olan kumanda elemanlarından sadece aynayı kontrol etmemizi sağlayan butonunda sorun yaşadık. Kapıya dik şekilde konumlandırılmış joystick şeklindeki butonun yeri ve yönü bir miktar sorun yaşatabiliyor. Orta konsolda vitesin hemen önündeki boşluk 90’lı yılları hatırlatsa da ufak eşyaları koymak için iyi bir yer. Makyajdan sonra daha basit kontrol edilebilir hale gelmiş olan ses sistemi AUX desteği de sunuyor. Konsolun üst tarafı yumuşak ve kaliteli malzemeden imal edilmiş ancak aracın diğer noktalarındaki plastik kalitesi vasatı aşamıyor. 300 litrelik bagaj hacmi koltuklar yatırıldığında 1163 litreye kadar genişleyebiliyor. Fabia’nın arka kısmında sınıf ortalamalarında diz mesafesi sunuluyor.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante Motor

Test aracımızda Volkswagen modellerinden de tanıdığımız ve VW grubuna uzun yıllardır hizmet eden 1.4 litre çok noktadan enjeksiyonlu atmosferik motor görev yapıyordu. 5000 d/d’da 85 hp güç üreten ünite 3800 d/d’dan itibaren 132 Nm torkunu sürücünün hizmetine sunuyor.Fabia’yı 0’dan 100 Km/s hıza ulaştırmak için 12.3 saniyeye ihtiyaç duyan motorun canlı bir tavır sergilemesi için yüksek devir bantlarında dolaşmak gerekiyor.Yüksek devir doğal olarak yüksek yakıt tüketimini de getiriyor bunu unutmamak lazım. Testimiz süresince zaman zaman zorlayarak kullandığımız Fabia, 6.9 lt/100km ortalama yakıt tüketimine imza attı.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante Konfor & Yol Tutuş

Skoda Fabia’da kullanılan yumuşak karakterli süspansiyon sistemi İstanbul gibi çukuru kasisi çok olan şehirler için ideal.Yoldan gelen darbeleri elinden geldiğince azaltan süspansiyon sisteminin konfora katkısı çok büyük. Tıpkı Yeti’de olduğu gibi yetersiz yan destek sunan ön koltukların konforu iyi ancak virajlı yollarda üzerindekileri atmaya çalışması önemli bir eksiklik. İç mekana yansıyan motor sesi de bahsedilmesi gereken bir diğer olumsuzluk. 100 km/s hızdan sonra Fabia’nın içerisinde belirgin bir motor sesi duyuluyor. Yol tutuş sınırlarını sürücüsüne çok net ileten Fabia’nın ESP sistemi opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Dozlaması iyi olan frenleri Fabia’yı güvenlik sınırlarını aşmadan durdurabiliyor.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante Güvenlik

Skoda Fabia, Euro Ncap çarpışma testinden ilk jenerasyonu ile 4 yıldız ile ayrılmıştı. İkinci nesil 2007 yılında girdiği çarpışma testinde özellikle yandan çarpışmalarda çok daha iyi puanlar aldı ancak yine de 5 yıldızı almayı başaramadı.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante Teknik Özellik

 
Motor: 1,4  
Motor Hacmi: 1390 cc  
Silindir Adedi: 4  
Maksimum Güç: 85 hp 5000 d/d  
Maksimum Tork:  132Nm 3800 d/d  
Performans    
  0-100 km/s Hızlanma 12,3 s
  Maksimum Hız: 174 km/s
     
Frenler    
  Ön: Disk
  Arka: Disk
     
Yakıt Türü   Benzin
Yakıt Tüketimi    
  Şehir İçi: 8,3 lt
  Şehir Dışı: 5,4 lt
  Karma: 6,5 lt
  Test: 6,9 lt
     
Boyutlar    
  Uzunluk: 4000 mm
  Genişlik: 1642 mm
  Yükseklik: 1498 mm
  Dingil Mesafesi: 2451mm
  Bagaj Hacmi: 300 lt
  Yakıt Depo Kapasitesi: 45 lt
  Boş Ağırlık: 1045 kg
  Lastik Boyutu: 195/55 R15
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Fabia, VW desteğini alan Skoda’nın satış bakımından en başarılı modellerinden birisi hiç kuşkusuz. Özellikle platformunun hep yeni olması ve bu platformun VW Polo tarafından Fabia’ya göre geç kullanılması, Skoda’nın minisini uygun fiyatlı ve başarılı bir model haline getiriyor. Makyajdan sonra pek çok noktası iyileştirilen araçta buna karşın bazı bölümlerin ucuzladığı da dikkatimden kaçmadı. Özellikle kapı kısmında ciddi bir hafifleme söz konusu. Otomobilin 1.4 litrelik motor artık son dönemlerini yaşayan bir ünite. Yeterli performans sunmasına karşın bu performans karşısında tükettiği akaryakıt hiçte az değil. Bu sebeple 1.2 litrelik TSI motorla donatılan versiyon daha mantıklı bir seçim.
Hasan Aytekin
Uzman Yorumu
Hasan Aytekin
Kaliteli ve uygun seçenek. ‘V’ görünümlü lastikleri ile aklıma yazılan Skoda’dan bu yana çok zaman geçti. Hiç değişmez denilen kalıplar değişti, Skoda, global marka pazarının önemli bir seçeneği oldu. Hem alt yapısında hem de detaylarında yakaladığı başarı ile Skoda şimdi yolunda dümdüz ilerliyor. Fabia iç mekandaki temiz işçiliği, kaliteli detayları, vites geçişleri ile beğenimi kazandı. Skoda’nın geçirdiği evrim bu markanın araçlarını kullandığım her sefer beni mutlu etse de bu markanın artık dış tasarımda da adım atmasını istiyorum. Fabia’nın 1.2 litre motor ile 24.990 TL’den başlayan fiyatları ise bence bu aracı fiyat –kalite oranında iyi bir seçenek yapıyor.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Uygun fiyatı ve VW grubunun yüksek imajını arkasına alan Skoda’yı satın alan müşterinin en önemli kriteri parasının karşılığında alacakları… Sorunsuz ve düşük tüketimli araçlar tam olarak bu kitlenin beklentileri. Fabia’da yeni kullanılan 1.2 litrelik TSI motorlar test aracımızda kullanılan eski motora göre çok daha verimli üniteler. Test ettiğimiz Fabia ise uygun fiyatıyla öne çıkıyor. 1.4 litrelik ünite şehir içi kullanımı için son derece yeterli. Aracın yol tutuşu ise pek beklediğim gibi değildi. Virajlarda fazla yatan gövdeye, yan destekleri yetersiz ön koltukların etkisi de eklenince araç insanı çok erken tedirgin ediyor. Aracın iç mekanı, bir önceki nesil ile karşılaştırıldığında çok bir gelişme olmadığı ve hatta bazı noktalarda ucuzluğun göze battığını belirtmeliyim.

Skoda Fabia 1.4 Ambiante Forumlar ve Yorumlar

mehmet emin baykan 4.5.2014 20:51:53
skoda fabia 1.4 16v 2006
görünüş bakımından fiyatına kıyasla iyi bir otomobil. bu otomobile sahip olan biri standart bir sürücü olmalı. ani kalkış ve duruşlarda çabuk yıpranıyor ve güvenli bir sürüş keyfi vermiyor. abs li olması sadece yolda manevra yapmayı sağlıyor duruş mesafesini kısaltmıyor. debriyaj sert kullanımlarda çok çabuk deforme oluyor. ekonomik bir araç ama bir şartı var. herşeyden önce standart ve sakin araç kullanan biri olmalısınız ki aslında herkes öyle olmamlı.
1 0
Birol Soyudal 11.9.2011 12:11:58
Mini Cooper
Bende de 1.4 ü var. Nisan 2011 de aldım.Çok kullanışlı bir araba artıları;Emsallerinden güçlü motor,büyük bagajı,yerden yüksekliği,sessiz motoru,uzun yolda 6 lt ortalama,Metal kaplama ön konsol.eksileri ise benim gördüğüm yan rüzgarlardan etkilenmesi oda 130 dan sonra oda çok önemli değil,motor gürültüsü o kadar da çok değil,koltukları az küçük,güzel kullanışlı bir araba.
8 0
can kart 1.9.2011 14:36:46
Kendi sınıfında tek geçer
Bende 1.2 fabia var. Uzun yol ve şehir içinde de kullanıyorum. Tüpde 170 kuruş yakıyor. Uzun yolda da, düz yolda kaptırıp rampaya girersen 130'la %7-10 eğime kadar çok rahat çıkıyor. Ben hiç zorlanmadım. Rüzgarsız hava şartlarında 130 km/saat hızda dengesinde en ufak bir bozulma olmuyor. Rüzgarlı ortamlarda direksiyon hakimiyetinde ufak tefek kaymalar oluyor. Şehir içinde çok pratik bir araba. Uzun yolda da bağajda sıkıntı oldu. Koltuğun birinin üstüne fazlalıkları koydum. Kasislerde altı sürtecek diye hiç korkmuyorsunuz çünki çok yüksek. Kapı kalıpları kasasına tam sorunsuz oturduğu için çok düşük bir kuvvetle kapatsan dahi kapı hemen ağırlığıyla kapanıyor. Vites geçişleri çok rahat ve konforlu. Tekerlekler 195 55 15 sınıfına göre çok geniş oturma yüzeyi var. Oda sürüş keyfi sağlıyor. Direksiyon biraz ağır ama dengeli. Bakımı da çok pahalı değil. Vergi avantajı var. Skoda artık bu kadar reklamdan sonra beni görür. :)))) Darısı ülkemize inşallah ülkemizin ürettiği bir araba içinde ağzımızı bu kadar ilerde yorarız.
21 1