Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG : Makyaj yetmemiş

Test Puanı
Seat Ibiza 1.2 TSI DSG

1984 yılından beri yollarda olan Seat Ibiza, İspanyol markanın Volkswagen kanatlarının altına girmesi ile alternatif Polo olarak yoluna devam ediyor. VW’nin yeni nesil TSI motoruyla birlikte ve otomatik şanzımanı DSG’yi birlikte sunan Ibiza, Polo’dan uygun fiyatı ile öne çıkmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde yüzüne hafif bir makyaj yapan Ibiza’nın teknik özellikleri değişmedi ancak aracın görünümü eskisinden daha taze hale getirildi.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG Tasarım

Oka benzeyen tasarım felsefesi ile oluşturulmuş Ibiza, makyajın ardından herhangi bir yumuşama göstermemiş. Değişen far yapısı Ibiza’nın hala sert bakışlara sahip olmasını sağlıyor. Ibiza’nın ön çamurluğundan başlayan ve arka kapıda kaybolan ütü izi ise markanın diğer modelleriyle benzeşiyor. Makyaj Ibıza’nın arka kısmına hiç uğramamış. Sade tasarım anlayışı devam ediyor. Seat Ibiza, 4052 mm’lik uzunluğuyla sınıfının uzun modellerinden birisi. Kuzeni VW Polo’dan 8.2 cm daha uzun olan araç, Ford Fiesta’dan 10,2 cm, Renault Clio’dan ise 6,7 cm daha büyük. Araç bu avantajını bagaj hacminde gösteriyor ve 292 litrelik hacme sahip. Bagaj kapağı Seat logosu çevrilerek açılıyor.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG İç Mekan

Ibiza’nın sadeliği ile eleştirilen iç mekanının makyajda değişeceğini düşünenler hayal kırıklığına uğradı. Eskisi ile birebir aynı olan iç mekan çok sıradan. İç mekanda kullanılan kontrol elemanlarının pek çoğu VW modellerinden tanıdık. Kullanılan malzeme kalitesi sınıf standartlarını karşılayacak düzeyde. Daha önceki testimizde de kullanımını eleştirdiğimiz ses sistemi birebir aynı olarak yerinde duruyor. Kırmızı aydınlatmalarla sportiflik katılmış iç mekanda yeterli sayıda eşya gözüne yer verilmiş.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG Motor

Volkswagen’in çok konuşulan ünitelerinden 1.2 TSI motora sahip test aracımız ekonomik ve performansı bir arada sunabiliyor. 1.2 litrelik hacminden turbo beslemesi sayesinde 5000 d/d’de 105 hp güç çıkarabilen ünitenin asıl mahareti 1550-4100 d/d aralığında sunduğu 175 Nm’lik torkunda saklı. Küçük hacmine rağmen etkileyici değerler sunan TSI motor, 1040 kg ağırlığındaki Ibiza’yı 9.7 saniyede 100 km/s hıza ulaştırıyor. Ara hızlanmalarda da etkin bir karaktere bürünen motor, hacmine bakıp kendini küçümseyenleri mahcup etme konusunda çok başarılı. Volkswagen grubunun geliştirdiği 7 kademeli DSG şanzıman bu araçta da iyi işler başarıyor ve gücü çok hızlı şekilde ön lastiklere iletiyor. Ayrıca yazılım iyileştirmeleriyle DSG şanzıman daha ekonomik hale getirilmiş. 60 km/s hızla giderken yedinci vitesle yol alabiliyorsunuz. Bu sayede sakin kullanımlarda Ibiza’nı tüketimi başarılı değerlere ulaşabiliyor. 1.2 TSI motorlu Ibiza, testimiz süresince 7,3 lt/100 km ortalama tüketim verilerine ismini yazdırdı. Bu değeri sakin uzun yol kullanımlarında 5 lt/100 km civarına çekmek çok kolay.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG Konfor & Yol Tutuş

Seat Ibiza için alternatif Polo tabirini kullansak da süspansiyonu Polo kadar iyi işler çıkaramadığı bir gerçek. Araç yine de darbeleri başarılı bir şekilde emiyor ve iç mekanda büyük sarsıntıların önüne geçmeyi başarıyor. Ibiza’da tıpkı diğer B segmenti araçlarda olduğu gibi belirli bir süratin üzerine çıkıldığında rüzgar ve motor sesi kabin içerisine sızmaya başlıyor. Arka koltukta oturanlar Ibiza’nın en şanssız konukları. Uzun boylu bir sürücü varsa diz mesafesi çok kısıtlı hale geliyor ki bu uzun yolculuklarda yorucu bir durum. Baş mesafesi ise sorunsuz…Seat Ibiza maalesef platform kardeşleri kadar iyi yol tutamıyor. Bu aracın çok kötü bir yol tutuşu olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor ancak Audi A1’in karşısında ezildiği bir gerçek. Ibiza önden kaymaya meyilli bir otomobil ve ESP sistemi orta donanım seviyesinde bile sunulmuyor. Aracın yüksek süratteki sürüşü ise güven verici.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG Güvenlik

Seat Ibiza 2008 yılında girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız alarak ayrıldı. Araçta sürücü ve yolcu hava yastıkları standart olarak sunuluyor.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG Teknik Özellik

Motor: 1,2 TSI  
Motor Hacmi: 1197 cc  
Silindir Adedi: 4  
Maksimum Güç: 105 hp 5000 d/d  
Maksimum Tork:  175 Nm 1550-4100 d/d  
Performans    
  0-100 km/s Hızlanma 9,7 s
  Maksimum Hız: 190 km/s
     
Frenler    
  Ön: Disk
  Arka: Disk
     
Yakıt Türü   Benzin
Yakıt Tüketimi    
  Şehir İçi: 7 lt
  Şehir Dışı: 4,4 lt
  Karma: 5,3 lt
  Test: 7,3 lt
     
Boyutlar    
  Uzunluk: 4088 mm
  Genişlik: 1693 mm
  Yükseklik: 1440 mm
  Dingil Mesafesi: 2469 mm
  Bagaj Hacmi: 292 lt
  Yakıt Depo Kapasitesi: 45 lt
  Boş Ağırlık: 1040 kg
  Lastik Boyutu: 215/45 R16

    En güncel sıfır km SEAT Ibiza fiyatlarını 0 Km sayfasında bulabilirsiniz...

    En son ikinciel SEAT Ibiza ilanlarını İkinci El sayfasında bulabilirsiniz...

Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Seat Ibiza’nın geçirdiği makyaj operasyonu için başarısız geçmiş bir ameliyat benzetmesi yapabiliriz. Aracın ön tasarımında yapılan ufak değişiklik yerinde olsa da asıl değişmesi gereken iç tasarıma ise el sürülmemiş. Hâlbuki iç mekanı eleştirmeme neden olan müzik sistemi değişseydi her şeyi görmezden gelebilirdim! Müzik sisteminin kullanımı tam bir işkence. Neyse ki ses kalitesi memnun edici düzeyde. Modelin motor ve şanzımanın başarısına ise diyecek söz yok. Konforlu, ekonomik ve performanslı olmayı başarabilen bu ikili B segmentinin en iyi kombinasyonu. Araç yol tutuş anlamında da ortalama kullanıcıları memnun edecek kapasitede.

Seat Ibiza 1.2 TSI DSG Forumlar ve Yorumlar

fc 28.8.2014 18:14:54
Yol tutus konusu
Yol tutus konusunda a1 karşısında ezilmişmiş varsın ezilsin. Ona bakarsanız a1'in fiyatı da ibizanın iki katı. Ibıza fiyatına göre kesinlikle başarılı bir araç bence.
41 0
Nusret Boğçacı 29.5.2014 09:50:56
İbiza 1.2 TSİ style
İç tasarım konusunda çok sade kalmışlar ama zaten onu da yapsalar kimse polo almaz :) ama yakıt tükeitimi otomotik vitesli bir arabaya göre gayet iyi , Sivasta yaşıyorum bir depoyla 600 km yol yaptım.
21 3
emre goksoy 26.1.2014 15:40:44
ibiza esp
bizde 2012 var ama neden yanlış bilgi veriyor ve taraflı yayın yapıyorsunuz?? referance donanım yani giriş modeli ama esp VAR!
12 8