Sandero Stepway 1.5 dCi 70 bg : 'Göründüğü gibi değil!'

Test Puanı
'Göründüğü gibi değil!'

Renault-Dacia ortaklığıyla üretilip 2007 yılında tanıtılan Sandero, ucuz fiyatı ve ekonomikliğiyle birçok ülkede önemli satış rakamlarına ulaştı. İnsanların sıfır km araç hayallerini gerçekleştiren Sandero, Stepway versiyonu ile gençlerin de ilgisini çekmeye çalışıyor.

Tasarım
Standart Sandero’nun sıradanlığından kurtulmak için Stepway’in dış tasarımında bir çok farklılıklar mevcut. Ön tasarımda zemini siyahlaştırılmış farlar ve plastik tamponlar araca sportif bir hava katıyor. Yandan bakıldığında ilk dikkati çeken ise alüminyum görünümlü tavan rayları, aynalar, kapı kolları ve yan basamaklar oluyor. Özellikle yan basamak ve tavan rayları, Stepway’e arazi aracı imajı veriyor. Arka tampona takılan farklı renkteki difüzör benzeri parça aracın arka kısmını oldukça dinamik göstermiş.
İç Mekan
Bütün Dacia’larda kullanılan ortak iç mekan bu araçta da ufak tefek farklılıklarla karşımıza çıkıyor. Tamamen maliyeti düşürmek amacıyla tasarlanmış ön konsol çok sade. Cam açma düğmelerinin orta konsolda olması kullanışlılık çıaınsan kötü. Radyo-Teyp konsolla birleşik değil ve çok hoş görünmüyor. Torpidonun hacmi oldukça büyük ve üzerinde bir boşluk daha var. Tabii bu boşluğun yolcu hava yastığıyla doldurulması gerekiyor ama maalesef yolcu hava yastığını Sandero Stepway’de opsiyon olarak bile alamıyorsunuz. Sert plastik kullanılmış ön konsol test aracımız henüz 4000 km’de olmasına rağmen ses yapıyordu. Test aracımıza has olduğunu düşündüğümüz bu sorunun serviste birkaç ufak müdahale ile çözülebileceğini düşünüyoruz. İç mekanda kullanılan bir çok malzeme eski Renault araçlarından tanıdık geliyor. Koltukların yan desteği az, fakat konfor anlamında bir eksikliği yok. Arka kısımdaki diz mesafesi B sınıfındaki bir araç için çok başarılı. 320 litrelik bagaj hacmi de bu sınıf ortalamasının bir hayli üstünde.
Motor
Test aracımızda Renault tarafından geliştirilmiş 1.5 litrelik dCi motorun 70hp’lik versiyonu görev yapıyor. Oldukça başarılı bulduğumuz bu motor Stepway’de görevini ekonomi disiplininde oldukça iyi yapıyor. İşin performans boyutunda Stepway hayal kırıklığı yaşatabilir. 4000 d/dk’da 70 hp güç üreten motor Stepway’i 0’dan 100 km/s hıza 16.7 saniyede çıkartabiliyor. Maksimum hız ise 150 km/s. Benzinli versiyonun 0-100 km/s hızlanmasının 12.4 saniye olduğunu hatırlatmakta fayda var. Stepway’in dizel versiyonunu kullananlar özellikle sollamalarda dikkatli olmak zorundalar.
Konfor & Yol Tutuş
Sandero Stepway yumuşak denilebilecek amortisörleri sayesinde yoldan gelen darbeleri iç mekana oldukça az yansıtıyor. Yumuşak koltuklar uzun yolculuklarda rahatsız edebilir. Yerden yüksek yapısı sayesinde karşısına çıkan ufak engellerden rahatlıkla geçen araçta herhangi bir ek çekiş sistemi bulunmuyor. Yüksek yapısı ve sert olmayan süspansiyon sistemi nedeniyle virajlarda yana yatma eğilimi gösteriyor. Fakat aşırı zorlanmadığı takdirde izinden ayrılmıyor.
Güvenlik
Sandero EuroNcap çarpışma testinden 3 yıldızla ayrıldı. Stepway’in ayrı bir katılımı bulunmuyor.
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Beni tanıyanlar Dacia’nın Logan modelini beğendiğimi bilirler. Zamanının Doğu Bloğu üreticisi Rumen Dacia’nın geldiği noktayı en iyi anlatan modellerden birisi hiç kuşkusuz Logan’dır. Ancak Dacia, Sandero ile ileriye gideceğine gerilemiş görünüyor. Daha önce standart versiyonunu da beğenmediğim Sandero, tasarımsal eklentileriyle dönüştüğü Stepway haliyle de beni tatmin edemedi. Otomobilin dış tasarımını eleştirmek neredeyse imkansız. Çekicilik unsuru çok yüksek. Ancak iç mekan kalitesi, eksik donanımlar ve yüksek fiyat otomobilin tüm albenisini ortadan kaldırıyor. Test ettiğim dönemde otomobilin anahtar teslim satış fiyatı 27 bin TL’ydi. Bu fiyatın içinde yolcu hava yastığı, elektrikli aynalar gibi artık standart olan donanımlar yer almıyor. Hatta opsiyonel olarak bile sunulmuyorlar. Renault imzalı motor yakıt ekonomisiyle çekici olsa da Sandero Stepway’e ödenecek bedel ile Logan modelini almak daha mantıklı olacaktır.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Sandero Stepway daha iyi bir fiyatla satılsa zamanımızın ‘Toros’u olabilir. Arkasındaki Renault desteği ve hoş tasarımı insanların bu araca ilgisini arttırıyor. Yolda gören birçok kişi aracı inceleyip beğeniyor fakat fiyatını duyunca geri adım atıyorlar. Duster’in gelmesiyle fiyatlar belki biraz daha uygun hale gelebilir. Dizel motor ekonomik anlamda çok tasarruflu. Vites geçişleri kemikli ve daha önce Renault kullanmış kişilere tanıdık geliyor. İç kısımda kalite anlamında eksik kısımlar var fakat çok dikkatli incelenmedikçe bir sorun teşkil etmiyorlar. Ön cam sileceğinin su fışkırtma özelliğine de değinmek istiyorum. Kolu çektiğiniz zaman su fışkırtıyor fakat silecekler çalışmıyor. Bana ilk anda panik yaptıran sistem eski Broadway’lerde kullanılan sistemin aynısı ve silecekleri manuel olarak çalıştırmayı gerektiriyor. Ortak parça kullanımının bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. 90’lı yılların Renault’larını hatırlatan detaylar oldukça fazla olmasına rağmen bu aracı o yılların araçlarıyla yol tutuş disiplininde karşılaştırmak yanlış olur. Sandero Stepway yüksek yapısına rağmen iyi yol tutuyor. Bozuk yollarda bolca kullandığım Stepway yumuşak süspansiyonları sayesinde konforlu ve rahat yolculuklar vaat ediyor.

YORUMLAR

tuncer turus 9.4.2014 01:36:13
UZMAN YORUMU
özellkler etmez o kadar
00
AHMET YAĞIZ 23.8.2013 12:03:46
DACİA STEPWAY
STEPWAY GÖZE HOŞGELEN İÇİ BENİ DIŞI SENİ YAKAR TİPTEN BİR ARAÇ. KONFOR GÜVENLİK ARABA DA HİÇ BİR ŞEKİLDE YOK. ARAÇ SADECE AZ YAKIYOR VE DIŞTAN HAFİF GÜZEL DURUYOR. ARAÇ İLE 150 DEN SONRA GİDEMİYOSUNUZ HER YERİ TİTRİYOR VE UZUN YOLDA TIR KAMYON VS. ARAÇLARI GEÇERKEN ÇOK FECİ BİR ŞEKİLDE SAVURUYOR.ARACI YAPANLARA SESLENIYORM BU ARACI YAPARKEN SADECE DIŞINI DEĞİL İÇİNEDE ÖNEM VERMNİZİ RİCA EDIYORUM..
141
NİSanur subaşı 8.12.2011 20:16:30
araba ne seçsem
DACİA M ALSAM YOKSA LİNEAMI KARARSIZIM YORUMLAR BEKLİOM
1215