Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort : 'Umut veriyor!'

Test Puanı
Geely Familia Sedan 1.5 Comfort

'80'li yılların ortasında kurulan Çin’in ilk bağımsız otomobil firması Geely, 2008 yılında ülkemizde otomobil satışına başladı. Geçtiğimiz aylarda Ford’dan 1.8 milyar Euro’ya Volvo’yu alarak bütün dikkatleri üzerine çeken Geely, uygun fiyatlı ürünleriyle dikkat çekiyor.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort Tasarım

Geely Familia önden bakıldığında köşeli hatlarıyla ön plana çıkıyor. Büyük farlar ve ızgara daha büyük bir araçtan alınmış gibi görünüyor. Aynalara entegre edilmiş sinyaller, krom görünümlü kapı kolları ve alüminyum alaşımlı jantlar aracı iyi göstermeye çalışan detaylar. Arka kısımda yine orantısız görünen stop grubunun ortasında Geely logosu yer alıyor.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort İç Mekan

Açık renk döşemeler ve konsol kaplamaları aracın içini ferah gösteriyor fakat kaliteden yoksunlar. Çok yumuşak koltuk minderleri ‘80’li yılların modellerini anımsatıyor. Ortaya konumlandırılmış gösterge grubunun zemini yeşil aydınlatmalı. Orta konsolda yer alan radyo-teyp MP3 ve USB destekli. 4 camın ve aynaların elektrikli olması, ABS ve çift hava yastığının bulunması Familia’nın donanım olarak zenginliğini gösteriyor. Kapıların iç kısımlarında ve direksiyonda deri kullanılmış. Fakat bu parçaların kalite hissini yükselttiğini söylemek güç… Fazla km yapmış test aracımızda yolcu hava yastığının olduğu bölme yerinden çıkmış gibi görünüyordu. Bu şekilde birkaç işçilik hatası daha göze çarpıyor. Arka kısımdaki diz mesafesi yeterli. Bagaj hacmi ise 430 litre.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort Motor

Geely Familia’da 1.5 litrelik 16V DOHC (üstten çift egzantrikli) motor görev yapıyor. 6000 d/dk’da 94hp güç üreten ünite maksimum torku 128 Nm’yi 3400 d/dk’da veriyor. 5 ileri manuel şanzımanla birlikte kombine edilen motor canlı bir görüntü sergilemiyor ve sesli çalışıyor. Testimiz süresince 8.5 litre benzin harcayan Familia modern tüketim değerlerini yakalamakta zorlanıyor.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort Konfor & Yol Tutuş

Otomobilin aşırı yumuşak koltukları oturanlara yeterince konfor sunamıyor. İçeri giren yol ve motor sesi uzun yolda rahatsızlık verebilir. Zengin donanım seviyesi dikkatlerden kaçmıyor. Yumuşak süspansiyon yoldan gelen darbeleri iyi emiyor fakat yol tutuş konusunda eksi puan kazandırıyor. Frenleri de çok fazla güven vermeyen aracın limitlerini iyi bilmek gerekli. Hassas olmayan direksiyon sistemi sürüş keyfini törpülüyor. Ancak bu durum güvenlik riski oluşturacak kadar büyük değil.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort Güvenlik

Geely Familia’nın EuroNcap testine katılımı bulunmuyor.
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
İnternet ortamında Çinli otomobillerle ilgili tartışma bir miktar yatışsa da hala popülerliğini sürdürüyor. Kullanıcıların aklına takılan en büyük soru işaretiyse güvenlik disiplininde bulunuyor. Test aracımızın otomotiv dünyasında dikkate alınan bir çarpışma testi sonucu olmaması sebebiyle bu soru işaretlerinin kısa vadede giderilmesi pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle Geely Familia’yı bu disiplin dışında değerlendirmek gerekiyor. Otomobil iç mekan kalitesi ve tasarımı ‘90’lı yıllardaki Uzak Doğu modellerini andırıyor. Fakat kullanılan teknolojik ekipmanlar son dönem trendlerini yakalıyor. Otomobilin motoru bolca gürültü yaysa da ne performans ne de yakıt ekonomisinde çok parlak bir tablo çizemiyor. Yine de Geely marka olarak gelecek için umut vaat ediyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisindeki gelişimiyle güvenliği tescilli ve kaliteli modeller üreteceklerine inanıyorum. Familia ise bütçesi düşük ama C sınıfı bir otomobilin genişliğini yaşamak isteyenler için çok uygun bir seçenek. Zengin donanım onun en büyük avantajı. Akılda kalan soru işaretleriyse pek çok kullanıcıyı vazgeçirebilecek nitelikte.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
İlk defa bir Çin otomobili kullandım ve ilk izlenimlerim abartıldığı kadar kötü olmadığı yönünde. Otomobilin limitlerini öğrenip ona göre kullandığınız takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Direksiyon ve frenlerin pek hassas olmadığı araçta ufak kusurlar arayanlar daha birçok hata bulabilir. Familia’ya binince içimden ‘keşke bizim de bunun kadar bile olsa bir otomobil markamız olsaydı’ diye mırıldandım. Evet; aracın birçok kusuru var. Ama ödediğiniz fiyata size verdiklerini göz önüne aldığınız zaman Familia başarılı bile sayılabilir. Şu anda insanların aklına takılan soruların başında güvenlik geliyor. Volvo’yu satın alan şirketin güvenlik zaafını kısa zamanda atlatıp kendini kanıtlayacağını düşünüyorum. 20 bin TL’ye sıfır km araç almak isteyenlerin çok fazla alternatifi yok. ABS, klima, çift hava yastığı gibi donanımları barındıran Geely Familia, sıfır araç isteyip bütçesi sınırlı olanlar için iyi bir seçim olabilir. Dayanıklılık konusunu ise zaman gösterecek.

Geely Familia Sedan 1.5 Comfort Forumlar ve Yorumlar

isa ünyeli 15.4.2014 18:31:44
ben bu aracı yaklaşık üçyıldan beri kulanıyorum
araçta hergi bir sorun görmedim yalnızca biraz yere yakın heryere de gezdim geliyle rampada çıktım türkiyenin karadeniz doğu akdeni ege tırakya hiç bir sonunla karşılaşmadı ben arkadaşımın arabası 2010 bodeliyle ben çokmem nun kaldım biaz param olsa hemen alırım
7 2
Bekir Özdemir 5.6.2012 14:06:45
Kötülemek Maksatlı Teknikten Uzak Yorumlar
Bu araçta direksiyon süspansiyonu var, yani tekerin tıkırtılarını direksiyona hissettirmeyen sistem var. Hassas olmayan diresksiyon sisteminden bahsetmiş yorumlayan arkadaş. Hiç alakası ilgisi yok. Kesinlikle denemeden yapılmış kötülemek maksatlı teknikten uzak yorumlar bunlar. Aracı yakından görüp test sürüşü yapın, anlayacaksınız. Ayrıca motor yine tam aksine çok sessiz ve kabinler iyi yalıtılmış durumda. Teker ve motor sesi çok az derecede C sınıfının ayarında bir konfora sahip. Ayrıca motor Toyota'nın glx motorudur gayet sessiz ve yakıt 100 km'de 6-7 litredir. Koltuklara gelince aksine yumuşak değil sert ve ortapedik koltuklar var araçta. Bu araç rasgele üretilmiş bir araç değildir. Bunlarda toyotanın da destek verdiği ve toyota motorlarının kullanıldığı ve kaliteli mühendislik çalışmalırının olduğu bir araçtır. Araç her yönüyle başarılıdır. Her modeli kendi sınıfına göre gayet başarılıdır. Bu aracı ve markayı aşağılamak için maalesef çok kişi elinden geleni yapmaktadır. Bu durum chery markasınıa da yapılmaktadır. Ancak Çin gibi dünya devi bir ülkenin ürünleriyle rekabet etmek imkansız olduğundan "çamur at izi kalsın" mantığı hakim sürmektedir. Oysaki ister gavur ister müslüman olsun insan insandır ve bir ürünü bilerek ve abartarak kötülemek iftiranın ta kendisidr. Bu markadan ekmek yiyen mühendisler, işçilere ekmek yiyen hepsine atılmış bir iftira olarak görüyorum ben... Yazık..Yorum yapmanın, ifade özgürlüğünün de toplum ahlak yapısı içinde bir sınırı var, unutmayalım
56 11
enver özcan 2.4.2012 22:06:03
bize yeter
sayın arkadaşlar biz türkiyede hangi yerli araça bindik söylermisiniz yerli araç vardıda bizmi almadık ondan sonra milletin aracına laf söylüyoruz bu fiyata göre gayet güzel ben memnunum içinde kokudayok yerliyide 50 binden aşagı satmazlar he bi piyasaya çıkabillse ondanda alırız saygılarımla
43 6