Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 : 'Yol tutuş ustası!'

Test Puanı
Ford Fiesta Sport 3K 1.25

1996 yılında tanıştığımız Ford Fiesta’nın altıncı jenerasyonu 2008 yılında yollara çıktı. Ülkemizde özellikle beşinci jenerasyonuyla büyük ilgi gören Fiesta, tasarım anlamında büyük bir değişim geçirdi. Tanıtılmasından bu zamana iki sene geçmesine rağmen, Fiesta tasarımıyla B sınıfının en çekici otomobili olma ünvanını koruyor.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 Tasarım

Ford’un kinetik tasarım felsefesinin bir ürünü olan Fiesta, akıcı tasarım çizgileriyle çok dinamik görünüyor. Motor kaputunun üzerine doğru uzanan farlar, dar ön panjur ve panjurun altındaki büyük havalandırma girişleri Fiesta’yı oldukça çekici gösteriyor. Neredeyse arka cam hizasına yerleştirilmiş stop grubu ve yüksek tampon yapısı sportif bir görünüm elde edilmesini sağlamış. Arka camın dar yapısı ve büyük jantlar 3 kapılı test aracımızın dinamik yapısını destekleyen en büyük görsel öğeler.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 İç Mekan

Ford Fiesta’nın dış tasarımının insana yaşattığı heyecan iç mekanda da devam ediyor. Radikal çizgilerle şekillendirilmiş iç mekana şu anda gözümüz alışmış olsa da, araç ilk çıktığında çok sıra dışı bulmuştuk. Cep telefonlarından esinlenilerek tasarlanmış gibi görünen orta konsol oldukça şık fakat bazı kumanda elemanlarına erişim zorluğu çekilebiliyor. Orta konsolun altında yer alan klima kontrol butonlarının kontrolleri kolay fakat klima performansı vasatı aşamıyor. Konsolda kullanılan malzemeler çok kaliteli olmasa da bu sınıfın beklentilerini karşılayacak düzeyde. İyi tasarımlı direksiyonun üzerinde ses sisteminin ve hız sabitleyicinin butonları bulunuyor. Sert minderli koltukların konforu ve yan destekleri yeterli fakat arkada oturan yolcular için aynı konfordan bahsetmek mümkün değil. Özellikle uzun boylu sürücülerin arkasında kalan diz mesafesi çok azalıyor. Yüksek arka yapı nedeniyle geri görüş problemleri yaşadığımız araçta park sensörünün standart olmaması da önemli bir eksiklik.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 Motor

Test aracımızdaki 1.25 litrelik Duratec motor Fiesta’nın baz motor seçeneği olma özelliğini taşıyor. 5800 d/dk’da 82hp güç üreten motor 4200 d/dk’da 114Nm tork sağlıyor. Fiesta’dan performans beklentisi olmayan kullanıcılar için iyi bir seçenek olan ünite, aracı 0’dan 100 km/s hıza ulaştırmak için 13,3 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Tabi bu değerleri tutturmak için iyi bir sürücü olmanız şart. Tamamen ekonomi düşünülerek tasarlanmış bu motor zorlamadığınız sürece amacına ulaşıyor ve yaklaşık 6 litre/100 km civarı yakıt tüketiyor. Fakat aracı biraz devirli kullanırsanız yakıt değeri 8 litrenin üzerine çıkıyor ve yine de Fiesta istediğiniz performansı veremiyor.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 Konfor & Yol Tutuş

B segmentinin yol tutuş üstadı, yeni jenerasyonunda da ünvanının hakkını vermeye devam ediyor. Mükemmel çalışan süspansiyon sistemi, Fiesta sürücüsünün sanki ray üzerinde gidiyormuş hissine kapılmasına neden oluyor. Çok zorladığınız takdirde arka kısımdan kopma yaşayan Fiesta, basit tepkilerle tekrar yoluna giriyor ve bir sonraki viraj için sabırsızlanmaya başlıyor. Aracın hafif kaymasına izin veren ESP, işi biraz abarttığınız anda ise hemen sert müdahalelerde bulunarak keyfinizi kaçırıyor. Keşke ESP kapatma butonu olsaydı! Yol tutuşa büyük katkısı olan 16 inç’lik jantların dezavantajını ise aracın içinde konforlu yolculuk yapmak isteyenler yaşıyorlar. Yetersiz diz mesafesi arkada oturanlara rahat yolculuk imkanı vermiyor.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 Güvenlik

Ford Fiesta, EuroNcap çarpışma testinden en yüksek puan olan 5 yıldız ile ayrıldı.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 Teknik Özellik

   
Motor:

   1242 cc, sıralı 4 silindirli

Yakıt tüketimi
Maksimum güç:

   82 HP-5800 d/d

Şehiriçi:      7.5 lt
Maksimum tork:

   114 Nm-4200 d/d

Şehirdışı:
 4.7 lt
Maksimum hız:

    168  km/s

Ortalama:

 5.7 lt


0-100 km/s hızlanma:

    13.3   sn

   
Boyutlar (u/g/y):    3950/1973/1481 mm
Ağırlık:    978 kg
Aktarma:

Önden Çekişli

   
Şanzıman: 5 İleri Manuel    
Lastikler:

185/55 R16

   
Frenler (ön/arka): Hava Kanallı Disk /Disk Renkler
Depo hacmi:

  42 litre

Buz Beyazı,Coloradao Kırmızısı,Blazer Mavi,Ay Sarısı,Avalon Gri,Aytozu Gri,Ege Mavi,Su Yeşili,Fırtına Gri,Tango Kırmızısı,Yosun Yeşili,Siyah,Bordo Kırmızısı,Vizyon Mavi,Elektrik Kırmızısı
Bagaj    281  lt  
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Fiesta’nın fütüristik tasarımı içte ve dışta ilgi çekmesini biliyor. Özellikle sırf bu tasarım sebebiyle Fiesta’nın büyük ilgi gördüğünü düşünüyorum. Gençler arasında Fiesta’nın sportif görüntüsünün çok yakın zamandan bir fenomene dönüşmesi kaçınılmaz. Test aracımızdaki ailenin en küçük hacimli motoru performanstan çok ekonomi amaçlı yaratılmış. Ancak bu ikinci görevini ne kadar başarıyla yerine getirebiliyor açıkçası tartışılır. Fiesta’nın beğenmediğim bir diğer özelliğiyse vites kolunun konumu oldu. Sürücüden uzağa konumlandırılan vites kolunda 1,3 ve 5. vitesleri kullanabilmek için hafif öne uzanmak gerekiyor. Otomobilin arka oturma sırasıysa iri yolcuları tatmin etmekten uzak. Yol tutuş konusunda rakiplerine ders verecek kadar başarılı olan otomobilin konfor düzeyiyse ortalamada kalıyor.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Ford’un yol tutuş konusundaki uzmanlığının en üst noktasını Fiesta’da görebilirsiniz. Karting araçlarının kullanım zevkini veren Fiesta, 16 inçlik jantlarının üzerinde çizgisinden ayrılmadan yol alıyor. Harika çalışan direksiyon sistemi en küçük tepkilerinizi yola olduğu gibi aktarıyor ve bu özellik sürücüye çok büyük bir özgüven kazandırıyor. Test aracımızdaki güçsüz motor sürüş zevkini ciddi manada törpülüyordu ve asıl amacı olan ekonomiyi de sağlaması için çok dikkatli bir kullanım gerektiriyor. Düşük devirlerde cansız olan motor yüksek devir çevirdiğinde de gücünü orantısız olarak yere aktarıyor ve Fiesta’nın ön tekerlerinde tutunma kaybı yaşatıyor. 1.4 litrelik dizel motor, hem gerekli esnekliği hem de çok daha iyi yakıt ekonomisi sunacağından daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. 3 kapılı test aracımızın arka koltukları yeterli diz mesafesini sunamıyordu.

Ford Fiesta Sport 3K 1.25 Forumlar ve Yorumlar

erhan sarac 22.10.2014 16:40:16
olmaz
olmaz böyle bir şey 1.2 mi 1.25 mi ne fark var. 1.6 dan aşağı binmem uzun yolda yokuşta sizi bayar bu araba,
2 4
aydın aktaş 1.1.2012 13:30:56
2011 1.250 fiesta
bence çok başarılı devirlenmesi mükemmel bende 99 modelide vardı ona göre çekiş harika sonuçta yeni nesil 82 bey araba1.2 çekmez diyenlere sesleniyorum 15 .arabamdır tabiki daha üst motor seçeneklerivar ama buseçenek parasını hak eder bütçe ve talep meselesi saygılar
6 0
özgür mert 21.5.2011 22:48:43
yeterli
1 aydır 1.25 my fiesta kullanıyorum. Bundan önceki srsbsm opel meriva idi. Merivam 1.6 1350 kg bir araçtı. kullanımı vitesleri direksiyonu pedalları kalorifer sistemi merivadan daha iyi. Meriva ağır olduğu için daha oturaklıydı. Tek olumsuzluk merivaya göre daha fazla yol sesi alması. !.6 merivadan sonra kullanırken motordan hiç rahatsız olmadım. kullanması çok zevkli bir araç hiç yormuyor ideal bir şehir içi ve acemi şöfor aracı motor çok alt devirlerde dahi sıkıntı ve sarsıntısız kendini topluyor. Şehir dışında hız sabitleyiciyi kullanırsanız fabrika verisi yakıt tüketimini rahatlıkla yakalıyor.
6 0