Fiat Linea 1.3 Multijet Urban : Asıl emek içinde

Test Puanı
Asıl emek içinde

Fiat’ın en çok satan modeli Linea makyajlanarak daha olgun bir hale geldi. Makyajlı Linea’nın çıkmasıyla beraber eski Linea da “Linea Classic” adıyla satılmaya devam edecek. Teknik anlamda değişikliklerin neredeyse hiç olmadığı model, uygun fiyatı ile Türk tüketicisinin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edecek gibi görünüyor. Model, 1.3 ve 1.6 litre hacminde iki dizel motorla ve 1.4 litrelik bir benzinli motorla satılıyor.

Tasarım
Daha taze bir görünüme kavuşan Linea’nın dış tasarımında radikal değişiklikler bulunmuyor. Krom kaplı yeni ön ızgarası ve yeni tampon tasarımıyla eskisinden daha iyi görünen modelin arka kısmında da krom kaplamalarla değişik bir hava yaratılmaya çalışılmış. Arka kısımda en büyük farklılık plakalığın bagaj kapağına taşınması olmuş. Bunun dışındaki tüm değişiklikler çok dikkatli gözlerin fark edebilecekleriyle sınırlı. 4596 mm uzunluğa sahip Fiat Linea, bu uzunluğunun avantajını bagaj hacmi konusunda yaşıyor. 500 litrelik bagaj hacmi Türk tüketicisinin en beğendiği kısımlardan.
İç Mekan
Makyajın asıl etkisini tamamen yenilenen ön konsolda görüyoruz. Punto Evo’ya benzer bir iç tasarıma kavuşan model eskisinden çok daha iyi görünüyor. Döşeme rengi ile uyumlu ön konsol artık daha kaliteli hissettiriyor fakat yine sert yüzeylerin hakimiyeti devam ediyor. Derine konumlandırılmış yeni gösterge paneli eskisinden çok daha sportif duruyor. Gösterge tablosunun ortasındaki yol bilgisayarı silecek kolundaki tuş ile kontrol ediliyor ve kullanımı kolay. Araçtaki müzik ve klima sistemi kullanıcı dostu bir yapıda. Ses sisteminin kalitesi ise tatmin edici olmaktan uzak. Yeni Linea’da koltuk ve kapı panellerindeki kumaş yüzeylerde kimyasal bir metodla oluşturulan koruyucu tabaka sayesinde kumaşın kirlenmeden daha uzun süre yeni görüntüsünü koruyacağı iddia ediliyor. Eğer doğruysa bu çok yerinde bir adım olmuş, çünkü selefinde koltuklar çok çabuk leke tutuyor ve eskiyordu. İç mekanında yeteri kadar eşya gözü barındıran yeni Linea’nın tüm versiyonlarında dört cam elektrikli olarak sunuluyor. Modelin görüş açılarında ciddi bir sıkıntı yok ve standart sunulan arka park sensörü sayesinde park manevralarında oluşabilecek ufak hasarların önüne geçilmeye çalışılmış.
Motor
Test aracımız Linea’nın en çok rağbet gören versiyonu 1.3 litrelik Multijet motora sahipti. Fiat’ın geliştirdiği ünite yıllardır yollarda ve sağlamlığını en iyi kanıtlamış motorlardan birisi. Multijet motor gamının ikinci neslinden olan 1.3 litrelik ünite 4000 d/d’de 95 hp güç üretiyor ve 200 Nm’lik torkunu 1750 d/d’den itibaren sunuyor. 1.3 litrelik dizel motor 5 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. Alt devirleri cansız olan Multijet motor ekonomik yapısı ile bu eksikliğini görmezden gelmenizi sağlayabilir. Şehir dışında tüketim değerlerini 4 lt/100 km civarında tutabildik ama testimizin sonucunda tüketim değeri 6 lt/100 km olarak belirlendi.13.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilen Linea’nın maksimum hızı 170 km/s. Hızlanma konusunda biraz hantal kalan Linea, torkunun etkisiyle ara hızlanmalarda yeterli çevikliği sunuyor. Zaten bu sınıf müşterisinin de ilk önceliği performans değil.
Konfor & Yol Tutuş
Linea konfor ve yol tutuş disiplinlerinde bekleneni verebilen bir otomobil. Aracın koltukları yeteri kadar rahat fakat yan destekleri biraz daha iyi olabilirdi. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesi segmentine göre yeterli. Linea uzunluğuna oranla dar bir otomobil. Aracın genişliği Punto ile aynı ve bu sebeple boyutuna göre iç mekanında sıkışıklık hissediliyor. Neyse ki dingil aralığının daha uzun olması sayesinde diz mesafesi konusunda sıkıntı yaşanmıyor ve bagaj hacmi devasa.Orta-yumuşak sertlikteki süspansiyon yapısı ile donatılmış Linea, limitlerini sürücüsüne hemen hissettiren bir otomobil. Direksiyonun hissiz yapısı sürücüye ilk sinyali veriyor ve sakin bir sürüş yapmanız gerektiğini hemen anlıyorsunuz. Yüksek süratlerde bile düz gidiş konusunda sıkıntı yaşamayan Linea, hızlı girilen virajlarda önden kaymaya başlıyor ve ESP sadece en üst donanım seçeneğinde standart sunuluyor.
Güvenlik
Fiat Linea’nın EuroNcap çarpışma testine bir katılımı bulunmuyor.
Teknik Özellik
Motor:1.3 Multijet 
Motor Hacmi:1248 cc 
Silindir Adedi:4 
Maksimum Güç:95 hp 4000 d/d 
Maksimum Tork: 200 Nm 1750 d/d 
Performans  
 0-100 km/s Hızlanma13,8 s
 Maksimum Hız:170 km/s
   
Frenler  
 Ön:Disk
 Arka:Kampana
   
Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi  
 Şehir İçi:6,5 lt
 Şehir Dışı:4,0 lt
 Karma:4,9 lt
 Test:6 lt
 CO2 Emisyonu129 gr/km
Boyutlar  
 Uzunluk:4596 mm
 Genişlik:1730 mm
 Yükseklik:1494 mm
 Dingil Mesafesi:2603 mm
 Bagaj Hacmi:500 lt
 Yakıt Depo Kapasitesi:45 lt
 Boş Ağırlık:1185 kg
 Lastik Boyutu:185/60 R15


 

    En güncel sıfır km FIAT Linea fiyatlarını 0 Km sayfasında bulabilirsiniz...

    En son ikinciel FIAT Linea ilanlarını İkinci El sayfasında bulabilirsiniz...

Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Linea genel anlamda Türk tüketicisinin beklentilerini kolaylıkla karşılıyor. Az yakıyor, bagajı geniş, iç mekanında sunduğu diz mesafesi cömert. Fakat otomobilin sürüş dinamikleri ne yazık ki bir alt sınıfta olan ve artık üretilmeyen Albea modelinden farksız. Yön değiştirmelerde salınıma giren karoser aracın yol tutuş ustası olmadığını hemen hissettiriyor. Süspansiyon sisteminin yumuşak oluşu konforu artırıyor. Fakat yukarıda bahsettiğim karoser salınımına da yol açıyor. Keşke ESP sistemi tüm versiyonlarda sunuluyor olsa. 1.3 litrelik dizel motor bildiğimiz gibi. Alt devirlerde cansız ve can sıkıcı. Ancak uzun yolda sürücüsünü üzmüyor.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Yenilenen Linea çok daha iyi bir iç mekana kavuştu. Eskisinden daha iyi görünen ön konsol şıklığı arttırıyor. Araçta teknik olarak bir iyileştirme ise hissedilmiyor. Linea, Türkiye’de dizel fiyatına benzinli kampanyası ile çok sevilmiş bir modeldi. Yenilenmesi ile birlikte bu özelliği kayboldu ve dizeli ile benzinlisi arasında 4 bin liralık fiyat farkı oluştu. Bunun üzerine aracın makyajsız versiyonundan daha pahalıya satılıyor oluşu ile Linea’nın eski kelepir imajı yok oldu. Şirketler için hala en uygun seçeneklerden biri olan model bireysel kullanımda da pek çok kişiyi mutlu edebilir. Aracın bakım ve parça fiyatları uygun, 1.3 Multijet şehir dışında az yakıyor, vergi avantajı var ve bagajı yeterince geniş. Direksiyonunun ağır yapısının şehir içinde bir miktar yorduğunu söylemeliyim.

YORUMLAR

TOLGA YILMAZ 12.2.2014 11:39:51
En İyi Yerli
Arkadaşlar bizim ulus olarak en büyük sorunumuz bilmediğimiz görmediğimiz konuda yorum yapmaktır. 2013 Model Linea (Urban) Kullanmaktayım. Hiçbir olumsuzluk görmedim. Gerek yakıt ekonomisi gerekse kullanım ferahlığı ile ülkemiz şartlarının en ideal aracıdır. Bu yorumu aracı kullanan ve sahibi olan biri olarak söylüyorum. Kötü diyen arkadaşlar iyi olarak değerlendirdikleri araçları lütfen belirtsinler. İyi nedir? 80.000 TL'yi bulan Golf mü? Yoksa dizel motoru bile olmayan Cruze mu? Kimsenin avukatı değilim ancak bir aracı kendi sınıf ve standartlarında değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. SAYGILARIMLA...
252
mehmet saka 27.7.2013 11:32:59
araba değil
indirim yaptığı dönemlerde cazip fiyatına bakarak almak amacıyla test sürüşleri yaptım ancak günümüz standartlarınnda araba değil,sanki kuş serisinin bu günkü versiyonu. Fiata şaşırıyorum bunca senenin oto devi son 20 yıldır halkın sevebileceği bir oto çıkaramadı sadece türkiye değil tüm Avrupa içinde böyle malesef.
1335
Bektaş Baki 26.7.2013 21:40:29
Bol kese..
Arabayı kullanmamış olup bol keseden sallayan ne adamlar var :) Tamam araba vasat bir araba ama kutu kola ve telefonla binemiyormuş adam ankesörlü mü telefon? Aracın ön kısmında 2 adet bardaklık var. Gazdan çekince 2 lt yakıt tüketimi de göstermiyor. Bildiğiniz 0'a iniyor yavaş yavaş. Ayıptır bu paraya bu araba 3 kuruşa 5 köfte. C segmenti dense de B segmenti fiyatına satılıyor zaten. Albea ve Sienayla da teknik olarak hiç bir alakası yoktur. Linea, Punto'dan türevlenmiş bir otomobildir. Siena, Albea, Palio (Project 178) ayrı platform Punto ve Linea (Fiat & GM - SCSS) ayrı platformdur.
355