Fiat Fiorino 1.3 M.jet Emotion : 'Yeni motor iyi gelmiş!'

Test Puanı
'Yeni motor iyi gelmiş!'

Fiat Fiorino ismini bir çoğumuz ilk defa 2007 yılında duyduk. PSA grubu ile Fiat ortaklığında geliştirilen Minicargo projesi sonucunda ortaya çıkan üç modelden biri olan Fiorino, aslında modelin üçüncü jenerasyonunu temsil ediyor. Grande Punto ve Opel Corsa ile aynı platformu paylaşan araçlar, Fiat Fiorino, Citroen Nemo, Peugeot Bipper olmak üzere üç farklı logoyla banttan iniyorlar.

Tasarım
Fiat bu aracı tanıtırken ‘Ticaretin yakışıklısı’ sloganını kullanmıştı. Gerçekten Minicargo projesiyle ortaya çıkan araçlar alıştığımız ticari araçlardan çok daha alımlı görünüyorlar. Test aracımızdaki gibi üst donanım seçeneği ile satın alındığında gelen gövde rengi tamponlar, alüminyum alaşımlı jantlar ve tavan barlarıyla Fiorino hiç ticari araç gibi görünmüyor. Fiorino Combi versiyonlarında bagaj kapağı yukarıya doğru açılan bir yapıya sahip. Dar alanlarda problem oluşturan bu tasarım sayesinde 356 litrelik bagaja büyük bir yükleme ağzı yaratılmış. Fiorino 3864 mm uzunluğa ve 1716 mm genişliğe sahip.
İç Mekan
Kullanışlılığa önem verilerek tasarlanmış iç mekanda Fiat otomobillerinden tanıdığımız kumanda elemanları bulunuyor. Bir ticari araç için sportif sayılabilecek direksiyonunu binek Fiat modellerinden bire bir alan Fiorino’nun ses sistemi de çok tanıdık. Bluetooth telefon bağlantısı ve USB’den müzik çalabilen MP3 çalarlı teyp direksiyon üzerinden de kontrol ediliyor. Fiorino konsolunun üst kısmındaki yapı evraklara ve küçük eşyalara ev sahipliği yapabiliyor. Yolcularına sunduğu yüksek oturma pozisyonu ve yüksek yapılı tavan yapısı sayesinde ferah yolculuklara imkan tanıması Fiorino’nun tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden. Sert plastik malzemelerin kullanımı binek kullanım için bir eksiklik gibi görülse de kolay temizlenebilmesi sayesinde ticaretle uğraşanların işini kolaylaştıracağı kesin.
Motor
Fiat’ın ödüllü motor teknolojisi Multijet’i kullanan Fiorino, yeni motoruna kavuştu. Eski 75hp’lik ünite yenilenen versiyonla değiştirilmiş. Yeni motor 4000 d/d’de 95 hp güç üretiyor. 200 Nm’ye çıkartılan torkunu 1500 d/d ‘de veren ünite, maksimum torkunu 75 hp’lik seçenekten 250 d/d daha erken üretiyor. 0-100 km/s hızlanması fabrika verilerinde verilmeyen araç, bizim ölçümlerimizde 13,4 saniyede 100 km/s hıza ulaştı. Yeni motorla birlikte Fiorino’nun maksimum hızı 155 km/s’den 170 km/s’e çıkmış. Testimiz süresince 5.5 lt/100 km ortalama yakıt tüketen Fiorino, 1200 kg ağırlığına rağmen ekonomisini kanıtladı. Tabi bu ortalamanın yakalanmasında start-stop sisteminin payını da unutmamak gerekli.
Konfor & Yol Tutuş
Önde bağımsız MacPherson, arkada ise yarı bağımsız amortisörler kullanan Fiorino, ticari araçlardan beklenilen konforun fazlasını sunuyor. Arkada oturan yolcular binek otomobilden inip Fiorino’ya bindiklerinde biraz fazla zıpladıklarını düşünecekler ama unutulmamalı ki bu araç ticari amaçlarla üretildi. Arka koltukların dik yapılı sırtlıkları da bir miktar konfor sorunu yaşatabiliyor. Bu koltuklarda eğim ayarı olsaydı çok daha iyi olurdu. Ayrıca arka koltuklarda oturanların cam açma lüksü sadece iki parmakla kısıtlı. Dışarıya doğru itilerek açılan camlar ağabeyi Doblo’daki gibi elektrikli değil. İç mekana az miktarda motor ve rüzgar sesi alan araç boyutlarına göre sunduğu başarılı iç hacmiyle beğenimizi kazandı. Sayısı ve hacmi yeterli eşya gözleri kullanışlılığı arttırıyor.Yol tutuş konusunda çok zorlanmadıkça tedirgin etmeyen Fiorino bu disiplinde otomobiller ile karşılaştırılmamalı. Yüksek yapısının dezavantajını ani manevralarda gören araç tekrar yola girmekte zorlanıyor. Standart sunulmayan ESP sistemi Fiorino’da seçilmesi gereken donanımlardan. Dozlaması iyi fren sistemi sayesinde sorun yaratmadan durabilen Fiorino, binek otomobillere yakın fren performansı sunuyor.
Güvenlik
Fiat Fiorino’nun EuroNcap çarpışma testine katılımı bulunmuyor. Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında Fiorino ile birlikte üretildiği Citroen Nemo ise, geçtiğimiz günlerde girdiği EuroNcap çarpışma testinden üç yıldız alabilmişti. Fiorino Combi’de sadece sürücü hava yastığı standart sunuluyor. Test aracımızdaki Emotion versiyonda ise yolcu ve yan hava yastıkları da standart donanımda.
Teknik Özellik
Motor:1,3 Multijet  
Motor Hacmi:1248 cc 
Silindir Adedi:4 
Maksimum Güç:95 hp 4000 d/d 
Maksimum Tork: 200 Nm 1500 d/d 
Performans  
 0-100 km/s Hızlanma13,4 s
 Maksimum Hız:170 km/s
   
Frenler  
 Ön:Disk
 Arka:Kampana
   
Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi  
 Şehir İçi:5,2 lt
 Şehir Dışı:3,8 lt
 Karma:4,3 lt
 Test:5,5 lt
   
Boyutlar  
 Uzunluk:3864 mm
 Genişlik:1716 mm
 Yükseklik:1721 mm
 Dingil Mesafesi:2513 mm
 Bagaj Hacmi:356 lt
 Yakıt Depo Kapasitesi:45 lt
 Boş Ağırlık:1200 kg
 Lastik Boyutu:195/55 R16
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
Yeni motoru ile Fiorino sürücüsünü daha fazla tatmin eden bir araca bürünmüş. Multijet motorların karakteristik özelliği alt devir cansızlığı sürse de artan devirle birlikte motorun gücünü hissetmek mümkün. Test ettiğimiz Fiorino versiyonu daha çok binek kullanım için geliştirilse de özellikle konforsuz arka kısmıyla bu konuda çok başarılı değil. Ön bölümde kullanılan plastik kalitesi ağabeyi Doblo düzeyinde değil. Ancak yine de sınıfı düşünüldüğünde yeterli görünüyor. Fiorino yol tutuş disiplininde tasarımının handikaplarını yaşatıyor. Bu nedenle aracın sınırlarını iyi bilmek gerekli. Opsiyonel olarak sunulan ESP sistemi güven veriyor.
Selim Erkek
Uzman Yorumu
Selim Erkek
Tofaş fabrikasının tarihinde önemli bir yeri olan Minicargo projesi başarıya ulaştı. Üç farklı markaya üretilen binlerce araç tüm dünyada önemli satış rakamları yakalıyor. Şehir hayatına uyum sağlayan boyutları ve sağlamlığını kanıtlamış motoru Fiorino’nun en büyük avantajları. Yeni motor, özellikle sollamalarda Fiorino sürücüsüne gücünü hissettiriyor ancak düşük devirlerdeki cansızlık hala devam etmesi can sıkıcı. Aracı rahat kullanabilmek için Multijet motorun karakterine alışıp devri bir miktar yüksek tutmak gerekiyor. Bunun dışında test aracımızın dış görüntüsü ve donanımları onun ticari kullanımdan çok binek kullanım için hazırlandığını belli ediyordu. Fiorino’nuzu tanıdıktan ve onun sürüş karakterini yeterince bildikten sonra iyi vakit geçirmemeniz imkansız.

YORUMLAR

YÜKSEL BOZDAŞ 27.3.2014 08:42:15
FİYORİNO YAKIT
Ben 2012 yılından beri 2011 model bir fiyorino kullanıcısıyım ama test sürüşlerinde verilen yakıtları hiç yakalayamadım, aracım ne şehir içi nede şehir dışı yakıtı birbirini uymuyor. 45 litre mazot en fazla 640 km yol götürüyor oysa depoyu full yapınca yol bilgisayarında 900 km. gösteriyor. şehir içi 7.5 lt. yakıtı var
00
volkan çelen 11.9.2013 23:10:12
araç alıcam yardımcı olurmsunuz
araç almak istiyorum fiorino ararmısınız beni 0532 796 74 12
04
kemal 12.1.2013 20:58:02
iyi düsünün
2009 model renault symbol 65 bg arabam vardı dayımda 2012 fiorino combi emoton full 75bg dayım transporter aldı ve fiorino yu galeriye bırakıp satacaktı nasılsa satılacak modelli araba donanımlarıda symbol den cok diye almaya karar verdim kıredisini üstlenmek sartı ile ödenecek yirmibesbin kredi borcu vardı ve arabayı bana yirmibese saydı aldım araba yirmidörtbinde benim symbolüde satılıga cıkardım neyse fiorinonun depoyu fulledim istanbul izmit yaptım geldim 160km 40 da istanbuldagezmisim toplam 200km depoyu tekrar fulledim 100 tl aldı oha dedim symbol istanbul sehir icinde 100tl ye 370 km yapmıstı enson neyse yakıtı biraz fazla olsun konforu var dedim bu arada fiorinoyu hic rampada denememistim dün aksam isten gelirken biyere ugramam gerekti gittigim yol yaklasık 40 derecelik bi rampa ve ısıklar vardı durmam gerekti rampada durdum tekrar kalkıcam arac kalkmıyor gaz yemedi stop etti elfireniyle zar zor kalktım aynı yerde 3 kez daha durkalk hepsin dede el fireniyle kalktım araba kalkmıyor zorlanıyor eve geldim kafama takıldı sabah ilk is bi ramppa bulup iyice deneyecektim neyse sabah bi rampaya gittim baya bi rampa ama yine aynı sey kalkmıyor zarzor elfireniyle yani sürelli trafikte bes dk durkalk yapsam böylebi rampada baskı balatayı kucagıma alırım yanar yani düz yolda altdevirler düsük ama turbo devreye girince iyi gidiyo ama rampada 5 para etmez ben arac bos iken denedim bunu birde arabada 4 kisi heleki klima acık olsa tamammen bo...k yedik bugün hemen arabayı geri vedim
1010