Toyota Auris 1.6 Valvematic Multi S Premium : Ah o iç mekan...

Test Puanı3,8
Ah o iç mekan...

Kompakt sınıf daha dinamik tasarım ve sürüş karakterine sahip otomobiller ile giderek kızışıyor. Toyota’da bu sınıftaki Auris modelinin imajını yenileyerek rekabete ortak oluyor.

Tasarım
Otomobil üreticileri otomobillerini git gide daha dinamik tasarımlarla sunmaya başladı. Toyota Auris’de de bu etkileri görmekteyiz. Tasarım anlamında daha agresif bakışlar kazanan model, krom detaylarıyla şıklık anlamında zirveye ulaşmış. Çoğu otomobilde gündüz farları sis farlarına yakın konumlandırılırken, Auris’de LED gündüz farları ön far grubunun hemen üzerinde yerini almış. Bir önceki nesilden hatırladığımız yuvarlak hatlar, yeni tasarım ile yerini daha keskin yapıya bırakmış. Bunu motor kapağı üzerindeki ve ön far grubundan başlayıp arka stop grubuna kadar uzanan çizgiler ile net bir şekilde görmekteyiz. Arka bölüme geldiğimizde ise sadelik hissi ön planda tutulmuş. Stop grubu bagaj kapağı ile bütünlük gösterirken, arkadaki difüzör ve krom egzoz borusu, bu bölümün sportif özelliğini vurguluyor. Tavan çizgisinin paralel tutulması içerideki iyi bir baş mesafesinin habercisiyken, panaromik cam tavanın yer alması ferah bir kabin yaratmış. Boyutlarına baktığımızda Auris 4275 mm uzunluğa, 1760 mm genişliğe ve 1460 mm yüksekliğe sahip. Bu değerler ile rakipleri Golf’den 20 mm daha uzunken, Honda Civic HB’den 25 mm daha kısa. Genişlik disiplininde Golf’den 39 mm daha darken, Civic HB’den 10 mm daha geniş. Yükseklik disiplininde ise Golf’den 8 mm daha yüksekken, Civic HB’den 10 mm daha alçak.
Puan :
5Tulu Darıcan
İç Mekan
Otomobilin içerisine geçtiğimizde malzeme kalitesi ve işçilik seviyesi yüksek bir mekân bizleri karşılıyor. Hacim anlamında önde ve arkada oturan bireylere sunulan alan yeterli seviyedeyken, panaromik cam tavanında ferah bir kabin sunması oldukça başarılı. Sürüş pozisyonuna gelecek olursak, aracın alçalan yapısından dolayı bu konumunda alçaldığını belirtmeliyiz. İdeal pozisyona erişimde hiçbir sıkıntı yer almazken, alçalan yapı sebebiyle daha aşağıda konumlanan koltuk beğenimizi kazanıyor. Ön konsolun orta bölümüne baktığımızda GT-86 modelinden hatırladığımız dokunmatik ekran özelliğine sahip bir müzik sisteminin yer aldığını görüyoruz. Bu sistemin performansının başarılı olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca USB ve AUX bağlantılarıyla sistem zenginleştirilmiş. Hemen altında çift bölmeli klima göze çarpıyor. Çalışma performansı açısından bu sistem sıkıntı yaratmazken, görsel anlamda araç içi saati ile birlikte revizyona ihtiyacı var. Küçük eşya gözü bakımında kapı kenarlarında ve orta konsolda Auris yeteri kadar alan sunmayı başarmış. İçerideki misafirlerine yeterli alan sunmada sıkıntı yaratmayan Auris, bagaj bölümünde 353 litrelik bir hacme sahip. Ancak Golf ve Civic HB gibi rakiplerine baktığımızda bagaj hacmi konusunda Toyota Auris geride kalıyor.
Puan :
2Tulu Darıcan
Motor
Auris gücünü 1,6 litre benzinli üniteden alıyor. Multidrive S şanzıman ile kombine edilen ünite 6400 d/d’da 132 beygir güç, 4000 d/d’da 160 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11,1 saniyede tamamlarken maksimum 190 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Bu güçlü değerlere rağmen 100 Km’de 5,7’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Bu ünite ile Auris yeterli performansı sizlere sunuyor. Ancak otomatik şanzıman yerine manueli tercih ederseniz performans konusunda bir adım daha öne geçebilirsiniz. Bunu manuel ile otomatik arasındaki 0-100 hızlanma farkının 1,1 saniye olması ile çok rahat görebiliyoruz. 5.7’lik yakıt tüketim değeri benzinli bir ünite için çok iddialı değer gibi görünse de testimiz sırasında elde ettiğimiz 6,9 litrelik yakıt tüketim değeri bunun hayal olmadığının göstergesi.
Puan :
3Tulu Darıcan
Konfor & Yol Tutuş
Konfor anlamında Auris sert süspansiyonlarıyla biraz rahatsızlık verebilir. Motor sesinin yalıtımı konusunda da otomatik şanzımandan kaynaklı fazla ses keyfinizi kaçırabilir. Ancak Auris yol sesi ve rüzgâr sesini iyi şekilde absorbe etmiş. Sert süspansiyonlar konfor anlamında keyif kaçırsa da performans tutkunları için biçilmiş kaftan olabilir. Özellikle viraj performansı iyileştirilen Auris bu konuda beğenimizi kazandı. Ancak limitleri zorlarsanız ilk kayma önden geliyor. Ancak korkmayın ESP sistemi sizi güvende tutmak için elinden geleni yapıyor.
Puan :
5Tulu Darıcan
Güvenlik
Çarpışma sırasında kabini sağlam kalan Auris sürücüye sağ ayak kaval kemiği ve göğüs kafesi dışında maksimum koruma sağlarken, yolcuya ise sağ ayak kaval kemiği dışında maksimum koruma sağlamıştır. Yandan araç ile çarpmalarda maksimum koruma sağlayan Auris, sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs kafesi haricindeki tüm uzuvlara maksimum koruma sağlamıştır. Arkadan çarpmalarda ise boyun bölgesine sağladığı maksimum performans ile Auris EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başardı.Yorum-Tulu DARICANAuris çok iddialı olmayan ama özellikle Türkiye’de başarılı satış adetleri yakalamış bir otomobildi. İkinci nesliyle Toyota artık iddialı bir otomobil ortaya koymayı hedeflemiş. Bu sebeple sportif görünen bir dış mekan çıkarmış. Bu tasarımın özellikle arka kısmını başka otomobillere benzetmek mümkün. Ancak ön bölümün şık ve çekici göründüğü bir gerçek. Bence amaçlanan hedefe dış tasarımla ulaşılmış. İç mekansa tam bir hayal kırıklığı... Orta konsol hem basit duruyor hem de yaşlı hissettriyor. Toyota’nın sadece gelişkin bir multimedya ekranı koyarak iç mekanın kaliteli ve çekici olmayacağını bilmesi gerekiyor. Hele sağ üstteki dijital saat çok itici. Auris yenilenirken sürüş dinamikleri de iyileşmiş. Bugüne kadar Toyota’nın yakalayamadığı rafine sürüş bu modelde başarılmış. Direksiyon hissi ve yol tutuş başarılı. Otomobilin özellikle uzun yol sürüş konforu da çok iyi. Benzinli motor ve otomatik vites kombinasyonu normal şartlarda yüksek yakıt tüketiminin habercisi. Ancak Auris bu konuda sürüden sıyrılmasını biliyor. Motorun performansı tatminkar. En önemlisiyse otomatik şanzımana karşın yakıt tüketimi kullanıcısını üzmüyor. En güncel sıfır km TOYOTA Auris fiyatlarını0 Kmsayfasında bulabilirsiniz... En son ikinciel TOYOTA Auris ilanlarınıİkinci Elsayfasında bulabilirsiniz...
Teknik Özellik
Motor:1.6 Valvematic 
Motor Hacmi:1598 cc 
Silindir Adedi:4 
Maksimum Güç:132 Bg 6400 d/d 
Maksimum Tork: 160 Nm 4400 d/d 
Performans  
 0-100 km/s Hızlanma11,1 s
 Maksimum Hız:190 km/s
   
Frenler  
 Ön:Hava Kanallı Disk
 Arka:Disk
   
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi  
 Şehir İçi:7,4 lt
 Şehir Dışı:4,8 lt
 Karma:5,7 lt
 Test:6,9 lt
 CO2 Emisyonu134 gr/km
Boyutlar  
 Uzunluk:4275 mm
 Genişlik:1760 mm
 Yükseklik:1460 mm
 Dingil Mesafesi:2600 mm
 Bagaj Hacmi:353 lt
 Yakıt Depo Kapasitesi:50 lt
 Boş Ağırlık:1295 kg
 Lastik Boyutu:205/55 R 16
   
Tulu Darıcan
Uzman Yorumu
Tulu Darıcan
3,8
5Tasarım
2İç Mekan
3Motor
5Konfor & Yol Tutuş
Auris çok iddialı olmayan ama özellikle Türkiye’de başarılı satış adetleri yakalamış bir otomobildi. İkinci nesliyle Toyota artık iddialı bir otomobil ortaya koymayı hedeflemiş. Bu sebeple sportif görünen bir dış mekan çıkarmış. Bu tasarımın özellikle arka kısmını başka otomobillere benzetmek mümkün. Ancak ön bölümün şık ve çekici göründüğü bir gerçek. Bence amaçlanan hedefe dış tasarımla ulaşılmış. İç mekansa tam bir hayal kırıklığı... Orta konsol hem basit duruyor hem de yaşlı hissettriyor. Toyota’nın sadece gelişkin bir multimedya ekranı koyarak iç mekanın kaliteli ve çekici olmayacağını bilmesi gerekiyor. Hele sağ üstteki dijital saat çok itici. Auris yenilenirken sürüş dinamikleri de iyileşmiş. Bugüne kadar Toyota’nın yakalayamadığı rafine sürüş bu modelde başarılmış. Direksiyon hissi ve yol tutuş başarılı. Otomobilin özellikle uzun yol sürüş konforu da çok iyi. Benzinli motor ve otomatik vites kombinasyonu normal şartlarda yüksek yakıt tüketiminin habercisi. Ancak Auris bu konuda sürüden sıyrılmasını biliyor. Motorun performansı tatminkar. En önemlisiyse otomatik şanzımana karşın yakıt tüketimi kullanıcısını üzmüyor. En güncel sıfır km TOYOTA Auris fiyatlarını0 Kmsayfasında bulabilirsiniz... En son ikinciel TOYOTA Auris ilanlarınıİkinci Elsayfasında bulabilirsiniz...

YORUMLAR

mustafa karadeniz 8.1.2014 20:45:00
bayıldım
valla eski auris sonrasında yepyeni bir yüz mükemmel olmuş.Daha sert ve keskin bakışlar ile eski auris kullanıcısı olarak yeniyi almakla en doğru karar vermişim. Gelelim içine ise eskisi kavisli geliyordu ,sıkılmıştım bunun iç göğüs düz daha ferah olmuş.Yakıt ta ise eskisi manuel idi 8 l yakıyordu,,bu cvt otm. 8 yakıyor .Toyota ellerine sağlık .bekle hayat........
41
gökhan karadeniz 28.10.2013 18:56:37
kamyonmu dediniz
arkadaşlar siz yeni kamyonların nasıl canavar olduğunu bilmiyorsunuz galiba, kamyonları zayıf görmeyin anahtarınızı alır çoğu
35
orhan pirelli 9.7.2013 09:58:46
sollama yapılır...
kullanmasını bilen öyle bi kullanıyo ki şaşarsın. fabrika verileri hikaye emin ol..kamyon da çok rahat sollanıyo. bende 2004 focus var aurisin peşinden yetişemedim. fabrika verilene bakma sen. 2011 corolla d-4d triptonik ile full bagaj full klima +4 yetişkin+2 çocuk 1600 km yolculuk yaptım. ara hızlanmaları gayet iyi. hic tereddüt ettiirmedi. dizel aracların torku önemli. yüklü aracı kaldıran ve ara hızlanmayı sağlayan torktur. 205 nm tork 2.0 benzinli araclarda yok. alan vatandaşın bilmesi lazım ama türk halkı teknik veriden anlamaz. hele böyle web sitelerine hic bakmaz.
209