Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Fiat Doblo Binek

 Fiat Doblo Binek

Fiat Doblo Binek

Birde motoru güçlü olsaydı...

İlk kez geçtiğimiz yıl eylül ayında düzenlenen ParisOtomobil Fuarı'nda görücüye çıkan Fiat Doblo, Fiat'ınsadece Tofaş Bursa Fabrikası'nda üretiliyor. Cargo adındaticari versiyonu da bulunan Doblo'nun binek versiyonusadece 1.2 litre 65 HP'lik benzinli motorla satılıyor.

Karoserve iç mekan
Fiat Doblo Binek'in görünümü yan camlar ve arka bagajcamı dışında ticari versiyonu ile aynı. Doblo Binekönden incelendiğinde tampondaki koyu plastik korumalarve şişkin çamurluklar ile adeta bir arazi aracını çağrıştırıyor.Büyük desensiz farlar da bu büyük benzerliği perçinliyor.Arka tasarımda yer alan koyu plastik kaplama ve büyükstop lambaları dikkat çeken öğeler. Doblo Binek'in içmekanı da dış mekanı kadar radikal. Fakat özellikleön konsolda kullanılan kalitesiz malzemeler nedeniyleDoblo Binek ucuz bir otomobil gibi görünüyor. Doblo'nunkonsolu iki renkten imal edilmiş. Tüm kumandalar ortakonsola yerleştirilerek dağınıklık engellenmeye çalışılmış.Ancak cam açma-kapama düğmelerinin de orta konsoldaolması kullanımını zorlaştırıyor. Kontrol düğmelerinindışında vites kolunun da orta konsolda olması ilginçbir özellik. Doblo Binek'in iç mekanında pek çok yararlıgöz bulunuyor. Bunların en büyüğü tavana boydan boyayerleştirilen raf. Otomobilin arka tarafı ise yüksekyapısı ve büyük camları sayesinde ferah bir ortam sunuyor.Doblo Binek'in 750 litrelik bagaj hacmi fazlası ileyeterli.

 

Motorve performans
Doblo Binek'in kalbini Fiat ailesi içinde pek çok modeldekullanılan 1242 cc hacme sahip 8 supaplı bir motor oluşturuyor.Bu motor 5500 d/d'da 65 HP güç 3500 d/d'da ise 102 Nmtork üretiyor. Doblo Binek gibi ağır bir araç için oldukçazayıf kalan bu motor aracın fazlasıyla ağır kalmasınaneden oluyor. Yaptığımız performans testlerinde DobloBinek 0'dan 100 km/s hıza 19 saniyede ulaştı. Otomobilinson üç vitesinin uzun oranlı seçilmesi son hıza ulaşamasüresini hayli uzatıyor. Ayrıca ara hızlanmalarda daağır kalan Doblo Binek'te sollama yapmak için uzun düzlüklerbeklenmeli. Doblo Binek performansı zaafını ise yakıttüketimi ile gölgeliyor. Test süresince ortalama 100km'de 7.7 litre benzin tüketen Doblo Binek 60 litrelikdeposu ile 779 km'lik bir menzile sahip.

Kullanımve konfor
Doblo Binek rahat kullanımı, geniş ve ferah iç mekanıile büyük ailelerin tercihi olabilecek bir otomobil.Sunduğu performans ile sahibini üzüyor olsa da akaryakıtistasyonunda bir o kadar sevindiriyor. Yumuşak süspansiyonsistemi yoldaki bozuklukları iç mekana yansıtmamasıiçin seçilmiş. Düz yol için konforlu bir yolculuk sunansüspansiyonlar hafif engebeli yollarda ise bu karakterindenödün veriyor. Ayrıca hızlı virajlarda otomobilin fazlacayana yatmasına sebep oluyor. Çok zorlandığında arkadankayan Doblo Binek'i yeniden çizgisine döndürmek fazlazor değil. Otomobilin pek çok bölgesine yerleştirilenküçük gözler çok kullanışlı. İki tarafta da bulunansürgülü kapılar arka tarafa iniş binişi kolaylaştırıyor.ABS desteği olmayan fren sistemi ağır otomobili durdurmaktazorlanıyor. Hatta tekerleklerin erken bloke olmasınaneden olarak sürücüyü paniklendiriyor. 100 km/s sabithızla yaptığımız ani fren sonucunda Doblo Binek'i 49metrede durdurabildik. Bu mesafe ABS'siz dahi olsa modernbir otomobil için oldukça uzun. DobloBinek ELX'in anahtar teslim fiyatı 14.500.000.000 TL.

Tulu DARICAN 16/08/2001
 

"Wallpaper"
Boyut:75KB
Boyut:69KB
Boyut:63KB
Boyut:67KB

Yüklemek için yukarıdaki resmin üzerine geliptıklayın. Büyük resim açıldığında, resminüzerindeyken mouse'unuzun sağ tuşuna tıklayın.Açılan menüden "Set as wallpaper" (Duvar kağıdıolarak kaydet) seçeneğini seçin. Hepsi bukadar...
Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM

Sürücü hava yastığı, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon,sürgülü yan kapılar, tek parça katlanabilen arka koltuklar,tavanda çok amaçlı raf, renkli camlar, sürücü tarafıtek dokunuşlu olan elektrik kumandalı ön camlar, immobilizer,uzaktan mandalı merkezi kilit, 12 volt elektrik prizi,bagaj aydınlatması ti hoparlörlü radyo-teyp, yükse ayarlıve aktif gergili ön emniyet merleri, FPS (yangın önlemesistemi), kaza anında katlanabilen pc grubu ve bagajdayük sabitleme sistemi.

FABRİKAVERİLERİ TESTVERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş, 4 silindirli, üstten tekeksantrikli (SOHC), 8 supaplı ve çok noktadan enjeksiyonlu Hızlanma
MotorHacmi: 1242 cc 0-50km/s : 5.5 sn
Çap/Strok: 70.8x78.96mm 0-100km/s : 19sn
MotorGücü: 5500 d/d'de 65 HP 0-130km/s :

27sn

Hız
Max.Tork: 3500d/d'de 102 Nm Max.hız : 150km/s
Frenler: öndehava kanalcıklı disk, arkada dolu disk
Bagaj: 750/3000 lt İçgürültü
Boyutlar: 4159/1714/1820mm Rölanti 59dB(A)
Ağırlık: 1190 kg 100 km/s : 71 dB(A)
Lastikler: 175/70R14 100- 0 km/s ve süresi: 49m/3.7 sn
    Test tüketimi: 7.7lt/100 km
    Depokapasitesi: 60lt
    Menzil: 779km

 

YORUMLAR

MAZLUM BAZ 4.9.2011 23:44:56
Güzel Araba
Tel Bulamadım Eğer Halenj Satılmadıysa İlgili Kişi İrtibata Geçebilirmi ???
7 2