Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Opel Astra'ya Yeni Nesil 1.6 CDTi Dizel Motor

 Opel Astra'ya Yeni Nesil 1.6 CDTi Dizel Motor

Opel, yeni nesil 1.6 CDTI dizel motora sahip Astra ailesini, 6-16 Mart tarihleri arasında Cenevre Motorshow’da ziyaretçileri ile buluşturacak.

 Yeni nesil 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motor, 136 hp.’lik güç ve 320 Nm. tork üretiyor. 100 km.’de 3,9 lt. yakıt tüketimine ve 104g/km emisyon değerine sahip dizel motor Hatchback, Notchback ve Sports Tourer modelleri ile otomobil severlerin beğenisine sunulacak. 

NEDC (New European Driving Cycle) testinde 100 km'de sadece 3,9 litre dizel yakıt tüketen motor, düşük yakıt tüketimi ve çevre dostu olma özelliği ile tam not aldı. 2016 yılına kadar 3 yeni motor ailesi ve 13 yeni motoru piyasaya sunacak olan Opel, Cenevre MotorShow’da yeni nesil dizel motorun 81 kW/110 hp'lik versiyonu da, ziyaretçilere sunacak. Motor, 97 g/km emisyon değerine sahip. 

Opel Astra, akıllı telefonların otomobile entegre olmasını sağlayan yeni nesil IntelliLink bilgi-eğlence sistemi ve yüksek çözünürlüklü yedi inçlik renkli monitör ile ön plana çıkıyor. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik “Zafira Tourer ve Meriva modellerinde sunulan yeni nesil 1.6 CDTI dizel motorumuz, Astra ile Opel’in tüm ürün gamına yayılmaya devam ediyor. Yeni nesil dizel motorumuzu 2013 Cenevre Motor Show’da Zafira modelimizde tanıtmıştık. Bir yıl sonra yine Cenevre’de bu motorumuzu Astra modelimizde otomobil severlerin beğenisine sunmanın mutluluğunu yaşayacağız. Düşük yakıt tüketimini ve çevre dostu olma özelliğini sessizliğiyle birleştiren motorumuz ile 2014’te daha iddialıyız” dedi. 

3,9 lt /100 km ve 320 Nm değerlerine sahip 1.6 CDTI 

“auto motor und sport “ dergisi tarafından 2013 yılı aralık ayı sayısında en güvenilir kompakt otomobil seçilen Opel Astra, ileri teknolojiyi bilgi ve eğlence sistemi IntelliLink ile sunuyor. 

OpelAstra hatchback, notchback ve Sports Tourer modelleri için sunulan dizel seçeneği içinde, tümüyle yeni 100 kW/136 hp 'lik 1.6 CDTI göze çarpacak. En yeni nesil, tamamen alüminyum turbo ünitenin değişken performans düzeyleri 1,7 litrelik silindire sahip motorların yerini alarak Opel'in dizel portföyünde yeni bir çağ açacak. 

Opel'in yeni nesil dizel motoru, Euro 6 emisyon standardına uyumu ile en temiz dizel olarak nitelendiriliyor. Motor, optimize edilmiş parça tasarımıyla gürültü ve titreşim üretiminde sınıfının en iyisi. Opel'in yeni 1.6 CDTI motoru sınıfında en sessiz dizel olması sebebiyle fısıltı sessizliğinde dizel adına layık görülmüştür. Motorun güçlü ve temiz performansına yüksek basınçlı common rail sistemi, zayıf NOx giderici egzoz son işlemi (LNT) ve kapalı çevrim yanma kontrolü özellikleri de eklenmiştir. Güçlü tepki sağlayan VTG (değişken türbin geometrisi) turbo şarjıyla birlikte bu özellikler motorların temel teknik unsurlarını oluşturuyor. 

Motor güçlü 320 Nm'lik maksimum tork üretiyor. Bu değer, önceki 130 hp'lik 1,7 litre motordan yüzde yedi daha fazla. Ayrıca yakıt verimliliği de geliştirilmiş ve CO2 emisyonları daha az. 100 km’de 3,9 litrelik dizel motorda uygulanmış ve sadece 104 g/km CO2'lik emisyon değeriyle 1,7 litrelik motordan yüzde sekize kadar daha az emisyon sağlıyor. Bu nedenle Astra 1.6 CDTI motorun Almanya'da A+ enerji tasarrufu etiketine sahip. Astra sıfırdan 100 km/sa hıza 10,3 saniyede (notchback: 10,1 saniye); beşinci viteste 80'den 120 km/sa hıza yalnızca 9,2 saniyede (notchback: 9,1 saniye, Sports Tourer: 9,9 saniye) ulaşıyor. En yüksek hızı 200 km/sa. Opel’in, 1.6 CDTI motora yönelik Avrupa’daki üretim tesislerine yaptığı yatırım 50 milyon Euro. 

97 g/km CO2: 81 kW/110 hp'lik 1.6 CDTI 

Yeni nesil turbo dizelin 81 kW/110 hp'lik versiyonu ilk kez Cenevre'de görücüye çıkacak. Ayrıca düşük devirde tork özelliğine sahip bu motor, 300 Nm'lik maksimum tork üretiyor. NEDC testinde 100 km'de 3,7 litre dizel yakıt tüketimi sağlayan motor, 100 gramın altında CO2 emisyon değerine sahip. Emisyon değeri yalnızca 97 g/km. 

Astra hatchback, notchback ve Sports Tourer sıfırdan 100 km/sa 12,0 saniyede ulaşıyor, en yüksek hızı ise186 km/sa'tir.

YORUMLAR

hasan alıcı 19.5.2014 11:53:09
opel astar
opelin 1600 cc dizeline ulaşmak zor olur ama iyı arabaya benziyor be kardeşim bende 2011 astra enjoy dizeli var çok memnunum allah isteyenlere 1 an önce kavuştursun kazasız belasız kullanmaya nasip etsin
111
yener uraz 23.4.2014 14:07:39
yeni astra
yeni opel astra çok güzel hem güçlü hemde düşük tüketimli yakıt ile tutulacaktır diye tahmin ediyorum ..
51
burak topcu 14.2.2014 19:44:24
Yaşar Bey'e cevaben
Yaşar Bey dediklerinizin geneline kesinlikle katılıyorum. Fakat fark ettiyseniz Golf'ün Astra'dan daha iyi bir araç olduğunu hiç bir cümlede beyan etmedim. Bence de Astra Golf'ten daha şık ve gösterişli bir araç. Arıza verme oranları da Golf ile benzer seviyede. Benim dile getirmek istediğim nokta şu, daha önceki yorumlarımda da görebilirsiniz, hem yerli hem de yabancı menşeyli otomobil yayınlarında Golf müthiş övülüyor, sınıfının çıtasını belirleyen bir araçmış gibi lanse ediliyor. Sayısal değerlere baktığımızda ise Astra'nın sadece bir parmak önünde çıkıyor. Kişisel kanaat gerektiren tasarım, his, sürüş zevki gibi konularında ise yorumcuların yorumlarının taraflı olduğu hissine kapılıyorum. Bunun haricinde DSG'nin prensip olarak çok iyi tasarlanmış ama kullanım açısından çok riskli bir şanzıman olduğunu da dile getirdim. Ama maalesef bu şanzıman tüm negatif yönlerine rağmen ciddi bir tercih sebebi olmaya devam ediyor. Bu efsanenin önüne geçebilmek için Opel'in daha akıllı adımlar atması gerektiğini düşünüyorum. Yani Astra'nın elinde halihazırda 1.6 Dizel ve otomatik bir kombinasyonu olsa idi milletimiz Boş-line Golf'lere dünyanın parasını yatırmayı göze alamazdı. Wolkswagen grubu reklama en fazla yatırım yapan şirkettir ve sırf bu sayede müşteri algısını istediği gibi yönlendiriyor. Ama açık konuşuyorum Opel iyi yönetilmiyor ve bu yüzden de pazar yüzdesi maalesef olması gerektiği seviyede kesinlikle değil. Ama bu yüzden bana yandaş yaftası yapıştırmış olmanız bence haksı
484