Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Ford, EcoBoost motoru tanıttı!

 Ford, EcoBoost motoru tanıttı!

Ford 2009 yılında hayata geçirdiği, One Ford - One Team, One Plan, One Goal statejisi ile global hareketlerine bir yenisini daha ekledi. Verimlilik, performans ve doğa dostu teknolojinin muhteşem birleşimi olarak gösterilen 1.6Litre Ford EcoBoost motorunu Türkiye'de de tanıtarak, satışa sundu.

Kriz yıllarını markasına yoğunlaşarak atlatan Ford, marka yoğunluğunu arttıran stratejisine bir yenisini daha ekledi. Tek Ford- Tek Takım, Tek Plan Ve Tek Gol olarak çevilebilecek strateji çerçevesinde Ford markasına global bir yüz çizen firma, global motorunun - iç güzelliği kavramını işleyerek - tanıtımına Antalya'dan başladı. Direkt enjeksiyonu, turbosu, saç telinden küçük zerrelere ayırdığı benzini ve WRC'den transfer alüminyum gövdesi ile çok güçlü ve madde /verim oranı çok yüksek bir motor üreten Ford'un bir sonraki adımı ise global Focus'u tanıtmak olacak. İşte detayları ile Antalya EcoBoost Lansmanı...

 

Verimlilik, performans ve doğa dostu teknolojinin muhteşem birleşimi: 1.6Litre Ford EcoBoost motor

Ford’un yeni 1.6 Litre EcoBoost benzin motoru, 180 PS güç ve %20 tasarruf sağlayan turboşarjlı direk yakıt püskürtme teknolojisiyle, güçlü motorların da  çevre dostu emisyon değerleri ve düşük yakıt tüketimi sağlayabileceğinin en güzel örneği

Global C platformunun ilk modeli ve 2011 Yılın Otomobili Ödülü (COTY) finalisti Yeni C-MAX ile Türkiye’deki satışına başlanan ve Ford’un üst segment modelleri arasında bulunan Yeni Mondeo ve Yeni S-Max modellerinde de Ocak ayı itibarı ile görev yapmaya başlayan 1.6L EcoBoost motor, müşterilere güçten taviz vermeden motor hacmini düşürme şansı sunuyor. Yüksek basınçla direkt enjeksiyon, çift değişken bağımsız kam zamanlaması ve turbo şarj teknolojilerinin kullanılmasıyla düşük silindir hacminden yüksek performans ve yüzde 20 ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlanmasıyla tüketici adına avantaja dönüşüyor. EcoBoost motor, 1500 gibi oldukça düşük devirlerden 5000 li devirlere kadar korunan maksimum tork değeri sayesinde geleneksel benzinli motorların aksine performans ve ataklığıyla yüksek sürüş keyfi sunuyor.

Dört silindirli Ford EcoBoost motor bütünüyle yeni, düşük hacimden yüksek güç üreten, aynı zamanda düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyon değerlerine sahip benzinli motor ailesini temsil ediyor. Avrupa'daki Ford mühendisleri tarafından global kullanım için geliştirilen ve İngiltere'de üretilen bu yeni 1.6L EcoBoost motor, en gelişmiş motor teknolojilerini bir araya getiriyor. EcoBoost benzinli motorlar aynı hacimdeki konvansiyonel benzinli motorlara kıyasla yakıt tüketiminde ve CO2 atıklarında yüzde 20'ye varan azalma sağlıyor.

Bu gelişmiş yanma sistemi, bu güç çıkışındaki benzinli motorlara yeni performans seviyeleri ve yakıt ekonomisi getiriyor. 1.6L Ford EcoBoost’un çok daha küçük bir birimin boyutu, ağırlığı ve yakıt ekonomisiyle birlikte geniş kapasiteli bir motorun güçlü yalın tork ve tepkisel performans sağlamasına olanak veriyor. Ayrıca Mondeo’da sunulan 240 PS’lik PowerShift otomatik şanzımanlı 2.0L EcoBoost motor, sınıfının en güçlüsü olma özelliğine sahip.

Ford, 2013 yılına kadar global olarak senede 3 milyon adet EcoBoost motoru üretmeyi planlarken dünya üzerindeki tüm Ford modellerinin yüzde 90’ında EcoBoost motoru seçenek olarak sunacak.
Nuri Otay: “Yakıt tasarrufu sağlayan çevreci Ford EcoBoost motorlar ile güçlenen yeni modellerimizle 2011 yılını da lider  marka olarak tamamlamayı hedefliyoruz”

2010 senesinde üst üste 9’uncu kez liderliğe ulaştıklarını hatırlatan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “Bu başarıda binek araç pazar payımızı bir önceki seneye göre  artırmamız önemli rol oynadı“ dedi. 2011 senesinde global One Ford stratejisi doğrultusunda devreye alacağımız, güçlü ve çevreci EcoBoost  motorlu,  üstün teknoloji  binek otomobil serimiz ile liderliğimizi  sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.
 
C-Max’de 1.6L 180 PS, Mondeo’da  1.6L 160 PS versiyonlarla sunulan ve yüzde 20'ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlayan EcoBoost motorların  her iki modelde de  müşterilerin büyük beğenisini kazandığını söyleyen Otay, Mondeo urun gaminda yer alan 2.0L EcoBoost motorun sınıfının en güçlüsü olduğunu da hatırlattı. Yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacak olan Yeni Focus’da da 1.6L EcoBoost 180 PS motor bulunacağını ekledi.

Ted Cannis: “One Ford stratejisi, Ford’un global vizyonudur”

One Ford stratejisini Ford’un global vizyonu ve ana hedefin müşterilerin hak ettikleri kaliteli ürünler sunmak olduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Ted Cannis, “Yaşadığımız dünyayı koruyan, doğayla dost ürünler geliştirmek ve karbondioksit salınımında ve yakıt ekonomisinde üstün bir seviyeye ulaşmak yine bu stratejimizin en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Yeni EcoBoost motorumuz da bu stratejinin en önemli sonuçlarından biri. Ford EcoBoost motor bütünüyle yeni, düşük hacimden yüksek güç üreten, müthiş bir sürüş performansı sağlayan ancak aynı zamanda düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyon değerlerine sahip çevreci yeni nesil benzinli motor ailesini temsil ediyor.” dedi.

1.6 EcoBoost motor ile binek araç segmentinin yüzde 91’lik kısmını hedefleniyor

Yeni nesil global EcoBoost benzinli motor, binek araç segmentindeki yüzde 91’lik kısmı oluşturan, 1.6L altında motor hacmine sahip araçların olduğu kısmı hedefliyor. Yakın gelecekte her üründe EcoBoost motoru sunmanın planları yapılıyor ve ilk etapta 1.6 litre ve 2.0 litre EcoBoost seçenekleri devreye alınıyor

1.6L EcoBoost ile yüzde 20 daha düşük tüketim ve çok daha fazla sürüş keyfi

Yeni nesil benzinli EcoBoost motor, en gelişmiş motor teknolojilerini biraraya getiriyor. Bu sayede aynı gücü üreten geleneksel benzinli motorlara göre yakıt tüketiminde ve CO2 salınımında yüzde 20'ye varan azalma sağlanıyor. Ford EcoBoost motor, üstün performans ve dayanıklılık sağlayacak şekilde en son motor teknolojisiyle geliştirilen ve hafifliğe önem verilerek bloğu alüminyumdan inşa edilen yeni bir tasarım. Ford 1.6L EcoBoost motor yüksek basınçlı direkt yakıt enjeksiyon sistemi, ileri turboşarj teknolojisi ve çift bağımsız değişken kam mili zamanlaması gibi üç önemli teknolojiyi içeriyor. Her biri kendi başına potansiyel teknik avantajlara sahip olan bu teknolojiler, birlikte kullanılarak performansı çok daha büyük oranda iyileştiriyor ve motorun bütün çalışma aralıklarında çok daha verimli bir yanma sağlıyor. Bu üç ana teknoloji sayesinde EcoBoost motor müthiş bir sürüş keyfi sağlayan performans sunuyor. Maksimum torkun yüzde 95’i 1500 gibi çok düşük devirlerde yakalanıyor ve 5000’li devirlerde bile maksimum tork hissedilebiliyor.

2011 yılında  4000’in üzerinde 1.6L EcoBoost motorlu araç satılması hedefleniyor

Hem Mondeo hem de C-MAX modelleri, pazardaki diğer düşük hacimli ve yüksek güç üreten rakiplerin fiyat seviyeleri değerlendirilerek belirlendi ve Mondeo 1.6L EcoBoost, 55 bin 610 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuluyor. 5 koltuklu C-MAX 1.6L EcoBoost için 52 bin 275 TL’den başlayan fiyat belirlenirken 7 koltuklu Grand C-MAX 1.6L Ecoboost, 56 bin 375 TL’den başlayan satış fiyatına sahip. 2011 yılında Mondeo’nun 1.6L EcoBoost motoruyla 2500-3000 adet satılması hedeflenirken bu rakamın C-MAX ailesinde yaklaşık 1500 seviyelerinde olması bekleniyor.

 

Sürüş İzlenimi – Hasan Aytekin / Antalya
Ford’un yeni motoru için Antalya’da düzenlediği lansmana katıldım. 1.6 litrelik Ecoboost motordan güç alan Grand C-Max’ı 54 km tutan Kemer – Ulupınar, Ulupınar –Kemer hattında kullanma fırsatı yakaladım. Yine aynı motordan güç alan Mondeo’yu da test alanı çevresinde 3-5 km kadar kullandım. Ecoboost lansmanında Ford'un bu motoru kısa bir zamanda (2013) bütün ürün gamına yayacağını, Ford’un bu yeni motor ile eski benzinli motoruna göre yüzde 20 tasarrufu sağlayacağını, Ecoboost’un teknolojik detayları, toplantının benim dikkatimi çeken yanları oldu. Toplantı sorularda daha yüksek güç elde edilebilen Ecoboost motorun, güç kısıtlamasının Euro 5 normları için, otomatik vitesin yaygın kullanılmamasının optimal ürün adına yapıldığı belirtildi. EcoBoost motorlar aynı gücü üreten geleneksel benzinli motorlara kıyasla % 20 ye varan oranda yakıt tüketiminde ve Co2 emisyonunda iyileşme sağlıyorlar.

Araç kullanımına gelince daha fazla kullandığım Ford Grand C-Max Ecoboost motoruyla performansı ile benden tam not aldı. Kısa bir tur attığım Mondeo ise gayet başarılı bir izlenim verdi. C-Max' performansının yanında sürüşüm boyunca yeterli ekonomiyi de sundu. Tabii gaz pedalıyla dost olmak ve turbo desteğinin yarattığı adrenalin tutkusuna kapılmamak kaydıyla…

 

YORUMLAR

erdo 15.2.2011 12:56:55
Yüksek Yakıt Tüketimi
Şık bir araç. Ancak benzinli ecoboost'un şehiriçi 0-100km teknik verileri 8.7 litrenin altına inememesi pek hoş değil. Ayrıca c-max gibi bir araçta otomatik vites seçeneği olmaması da büyük bir eksik.
1 0
mesut efe 15.2.2011 09:40:19
çok güzel ama ........
araç çok güzel olmuş bu bi gerçek ama aklıma takılan bi durum var. foto galerideki 10 nolu resmi (ön konsol görüntüsü) açın birde http://www.yenicmaxailesi.com/ adresinden özellik videosundan 30-35 saniyeler arası görünen ön konsol görüntüsüne bakın ikisinin birbiriyle hiç alakası yok. fotodaki fiestanın ön konsolun aynısı ama videodaki inanılmaz güzel olmuş. bu opsiyonel bir özellik midir. yoksa Türkiyede satılacak olan araçları bu donanımla mı satacaklar.
0 0
Enis Büyüktaş 14.2.2011 22:49:48
Amerikan ford
Ford, artık yüksek hacimli motorlarla bir yere varılamayacağını anlamış durumda ve esasen amerikalı olması dolayısıyla da oradaki yüksek motor hacimlerini Ecoboost ile küçültmeyi hedefliyor. Darısı 4.5 V8 motordan 233hp güç alan diğer amerikan markalarının başına...
1 2