Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Peugeot RCZ ve Hyundai Genesis Coupe'yi karşılaştırdık!

 Peugeot RCZ ve Hyundai Genesis Coupe'yi karşılaştırdık!

Spor otomobiller Avrupa’da popüler olsa da Türkiye’de çok daha ufak bir pazar. Bunda Avrupalı tüketicilerin aileye ikinci otomobil alacak kadar gelirlerinin yüksek olması ve bu tercihlerini daha sportif araçlardan yana kullanmasının etkisi tartışılmaz. Türkiye’deyse böyle bir durum olmamasından ötürü bu sınıfın satışları diğer sınıflara göre düşük seyrediyor. Neyse ki bu olumsuz tablo pek çok üreticinin bu pazara yönelik modellerini de ülkemizde satmasını engellemiyor. Bu ayki karşılaştırmamızın konukları da bu pazarda mücadele veren iki model: Peugeot RCZ ve Hyundai Genesis Coupe.

GTI kelimesinin kafamızda oluşturduğu kavramı yaratan marka Peugeot, uzun bir aradan sonra spor bir otomobille karşımıza çıktı. RCZ hiçbir eski Peugeot modelinin günümüze uyarlanmış hali değil.  Güçlü motorunu ve tasarımını ön plana çıkaran RCZ’nin rakibi de kendisi gibi yepyeni bir model. Keza Genesis Coupe’de yepyeni bir otomobil. Birçok kişi Genesis Coupe’nin eski Hyundai Coupe’nin varisi olduğunu düşünebilir. Tasarım manasında büyük benzerlikler olduğu doğru olsa da, Genesis Coupe ortaya çıkarılırken tamamen yeni bir otomobil olması planlanmış.

Tasarım
Peugeot RCZ, konsept haline çok benzer bir şekilde seri üretime geçti. Arkaya doğru uzanan farlarını diğer Peugeot modellerinden tanıdığımız RCZ’nin şişkin çamurlukları ve kaput yapısı aracın karakterini ortaya çıkarıyor. Tavanın bombeli yapısı ise RCZ’nin en dikkat çekici kısmı. Test aracımızda olduğu gibi karbon opsiyonunu satın aldığınızda, spor Fransız’ın tavanı karbon fiber olarak geliyor. Bu sayede aracın ağırlık merkezi aşağıya çekilerek yol tutuş arttırılmış oluyor.

Hyundai Genesis Coupe ise Peugeot kadar sıra dışı çizgiler kullanmadan şıklığı yakalamış bir otomobil. Uzun ve alçak kaput yapısıyla RCZ’den daha farklı bir tasarım dilini kullanan aracın arka kısmı da RCZ’e göre çok farklı. Yandan bakıldığında Genesis Coupe alıştığımız coupelere benzer bir görünüme sahipken RCZ her fırsatta olduğu gibi burada da sıra dışılığını ortaya koyuyor.

Genesis büyük arka kanadını gururla sunuyor, RCZ ise içeriden kontrol edilebilen ve hıza göre iki farklı açıyla açılan ufak kanadını bagaj kapağında gizli tutmayı yeğliyor. Bu kapak, yükleme eşiği yüksek 384 litrelik bagajı gizliyor. 283 litrelik bagaja sahip Genesis Coupe bu farkı iç mekana aktarmayı seçmiş. 4287 mm uzunluğa sahip RCZ, 4630 mm uzunluğundaki Genesis Coupe’den tam 34,3 cm daha kısa ancak 2107 mm’lik genişliği rakibinden 24,2 cm daha geniş. Kabarık çamurluk yapısı sayesinde bu kadar geniş olan RCZ, yola yapışmış bir örümcek gibi görünüyor. 

 

 

 

Yorum - Selim ERKEK
‘Coupe’ denildiğinde aklıma artık Genesis Coupe geliyor. Lexus modellerine benzettiğim aracın tasarımı çok etkileyici bir sadelik sunuyor. Bir coupenin görünmesi gerektiği gibi görünen araç, rakibi Peugeot RCZ’ye göre daha heybetli. Peugeot’nun sporcusu ise farklılıklarını çok iyi gösteriyor. Alışık olmadık tarzdaki tavan yapısı ve geniş gövdesiyle dikkat çeken RCZ, rakibi kadar ilgi gören  bir otomobil. Tasarım anlamında iki markanın coupe tanımları farklı ancak her ikisi de çok başarılı. Biri diğerinden daha üstün diyebileceğim bir nokta yok. Bu otomobillerin hangisini alırsanız alın gözler üzerinizde olacak.  
G. Coupe 9 – RCZ 9  

 

 

Yorum - Tulu DARICAN
Zor bir durum. Her iki otomobilde tasarımlarıyla büyülüyor. RCZ’nin önü alışılmış Peugeot çizgisinde. Bu nedenle bir miktar not kırılabilir. Keza Genesis Coupe’nin de önden çok güzel göründüğünü söyleyemeyeceğim. Ancak profil ve arka görünüm devreye girdiğinden her iki otomobil de beni etkiledi. Sportifliğe her iki marka farklı açılardan yaklaşsa da ve Genesis Coupe daha tutucu çizgilere sahip olsa da iki modelden şu diğerine üstün demem imkansız. Her iki modelle ayrı zamanlarda aynı ortamlara girdiğimizde her ikisinin de büyük ilgi görmesi bu tespitimi doğrular nitelikte.
G. Coupe 8 – RCZ 8 

 

 

 

 

 

İç mekan

Peugeot RCZ’nin sürücüye göre yüksekte kalan ön konsolu spor otomobil kullandığınızı hissettiriyor. Tam anlamıyla aracın içine gömülüyorsunuz. 308 modelinden alınmış ön konsolun üstü tamamen deriyle kaplanmış. Bu sayede kaliteli bir his kazandırılan aracın iç mekanındaki karamsar hava gözlerden kaçmıyor. Zaten alçak oturma pozisyonu yüzünden görüş açıları azalan yolcular dar ön cam yüzünden de araç içerisine hapsolmuş gibi hissedebilir.  Peugeot, altı düzleştirilmiş direksiyon, alüminyum pedallar ve spor koltuklarla aracın performansı hakkında ipuçları veriyor.

Hyundai Genesis Coupe, RCZ’ye göre çok daha ferah bir iç mekanla karşılıyor sizi. Peugeot her ne kadar RCZ için 2+2 Coupe dese de, bu tanımı Genesis Coupe için yapmak daha doğru olur. RCZ’nin arka koltuğunu sadece çocuklar oturabilir. Genesis’de ise 4 yetişkinin yolculuk yapması mümkün. Derine yerleştirilmiş Super Vision gösterge panelinin çok şık göründüğü iç mekan RCZ’den daha renkli. Spor koltukları en az RCZ’ninki kadar iyi olan Genesis’in görüş açıları rakibinden daha başarılı. Gösterge grubunun sol tarafına yerleştirilmiş yol bilgisayarı tuşları ve kapıya neredeyse dik konumlandırılmış cam açma butonları Güney Koreli’nin eksikleri olarak göze çarpıyor.

 

 

 

Yorum-Selim ERKEK
Hyundai’nin geniş iç mekanı hem daha ferah hem de daha kullanışlı. En azından insanların oturabileceği bir arka koltuğu var. RCZ’de gözüme sürekli diğer PSA grubu araçlarında gördüğüm parçalar takılıyor. En azından dijital ekranların arka ışık rengi değiştirilseydi!  Bir de el freni kolunun boyutu çok abartılı. Son olarak RCZ’de, tıpkı rakibindeki gibi anahtarsız çalıştırma özelliğine sahip olsaydı hiç fena olmazdı.
G. Coupe 8 – RCZ 6  

 

 

 

 

Yorum-Tulu DARICAN
Söz konusu kaliteyse RCZ deri kaplamaları sayesinde rakibinin önüne geçiyor. Bu tip bir otomobilde iç mekanın genişliğine ne kadar önem verilir tartışılır. Ancak yine de aracınızda 3. bir yolcuyu taşıma ihtiyacınız olduğunda Genesis Coupe rakibine fark atıyor. Bu durum büyük camları sayesinde park manevrası gibi durumlarda da RCZ’nin önüne geçmesini sağlıyor. Bu disiplinde Güney Koreli bence rakibinin önünde.
G. Coupe 7 – RCZ 5  

 

 

 Motor
Bu iki aracın test sayfalarımıza konuk olmasının asıl sebebi birbirine yakın motor güçleri. Benzer güçlere sahip olsalar da bu iki araç güçlerini farklı hacimdeki motorlardan çıkarıp farklı şekilde yola aktarıyorlar. Hyundai Genesis Coupe test aracımızın motor kaputunun altında 2.0 litrelik benzinli TCI motor görev yapıyor. 6000 d/d’de 210 hp güç üreten turbolu ünitenin maksimum torku 308 Nm 2000 d/d’de üretilmeye başlanıyor. Genesis’in gücü 5 kademeli otomatik şanzımanla arka aksa aktarılıyor. 
Aslan logolu kaputun altında ise 1.6 litrelik THP motor görev yapıyordu. 5500 d/d’de 200 hp güç üreten yine turbolu motor, 1700 d/d’dan itibaren 275 Nm tork üretiyor. Düşük hacimli RCZ motorunun ürettiği büyük güç, 6 kademeli manuel şanzımanla ön tekerlere aktarılıyor. 100 km/s hıza ulaşmak için 7.5 saniyeye ihtiyaç duyan RCZ, Genesis Coupe’den 0,8 saniye daha hızlı. Ayrıca 237 km/s’lik maksimum hızı da rakibinden 14 km/s daha fazla.

Tabi bu performans üstünlüğünde manuel şanzımanın, otomatik şanzımana göre daha verimli olmasının ve RCZ’nin Genesis Coupe’den 280 kg daha hafif olmasının payı göz önünde bulundurulmalı. Testimiz süresince Peugeot RCZ 100 km’de 9,1 litre yakıt tüketirken, Genesis Coupe 12,2 litre yakıt tüketti.

 

 

 

Yorum-Selim ERKEK
Bu disiplinde RCZ motoru kesinlikle övgüyü hak ediyor. 1.6 litrelik motorundan neredeyse 2.0 litrelik motora sahip rakibi kadar güç çıkarıyor. Üstelik ondan daha hızlı… Önden çekişli olmasına rağmen gücünü yere aktarmada başarılı ve 6 kademeli manuel şanzımanı çok eğlenceli. Genesis Coupe’nin sorunuysa ağırlığından ve otomatik şanzımanından kaynaklanıyor. Otomatik şanzıman Hyundai motorunun gücünü öldürüyor sanki. Ayrıca Genesis Coupe’nin yakıt tüketimi de bu şanzıman sebebiyle yüksek çıkıyor.  Bu arada özel bir ses sistemiyle içeriye aktarılan RCZ motorunun sesi, Genesis motorundan çok daha etkileyici.  
G. Coupe 7 – Peugeot RCZ 9  

 

 

 

Yorum-Tulu DARICAN
Sonda söyleyeceğimi başta söylemem gerekiyor. Eğer Peugeot kurmayları, RCZ’nin gücünün ön yerine arka tekerleklere aktarımını seçselerdi bu disiplinde RCZ rakibine büyük fark atardı. 1.6 litrelik ünite gücünü alt devirlerden itibaren vermesiyle göz dolduruyor. Bunun yanında manuel şanzıman da rakibini performans ölçümlerinde geçmesini sağlıyor. Genesis Coupe ise fazla ağırlığına ve hantal kalan otomatik şanzımanına karşın yaptığımız ara hızlanma testlerinde rakibinin çok gerisinde kalmayarak bizi şaşırttı. İlk kalkıştaysa RCZ ciddi biçimde arayı açsa da yükselen hızla birlikte fark kapanıyor. Yine de hem performans hem de yakıt ekonomisi düşünüldüğünde RCZ, Genesis Coupe’den daha başarılı.
G. Coupe 6 – Peugeot RCZ 8  

 

 

Yol tutuş ve konfor

Spor araç almayı düşünenlerin önemli bir kısmı için en önemli kriter, aracın yol tutuşudur. Öncelikle şunu söyleyelim, konuklarımızın her ikisi de çok iyi yol tutuşa sahip araçlardı. RCZ geniş iz mesafesinin verdiği avantajla virajları olabildiğince hızlı alıyor. Genesis ise arkadan itişin verdiği avantajla virajları önden kayma yaşamadan hızlı bir şekilde geçiyor.

Her iki araç markalarının diğer modellerinden çok daha hassas bir direksiyon sistemine sahip. Özellikle RCZ’in direksiyon tepkileri insana büyük güven veriyor.  Yaptığımız fren testlerinde iki modelinde birbirine yakın mesafelerde durduğunu fakat Peugeot’nun az da olsa daha başarılı olduğunu gördük.

Konfor anlamında ise Genesis Coupe’nin büyük bir üstünlüğü bulunuyor. RCZ’le yaptığınız yolculuklarda yoldaki bütün çukurları ezberliyorsunuz. Sert süspansiyon sistemini tercih eden  Peugeot mühendislerinin tek amacının yol tutuş olduğu belli oluyor. Genesis’in süspansiyon sisteminde de sert yapılı amortisörler kullanılmış ancak Peugeot kadar sarsıcı değiller. Her iki aracın da içine motor sesi ve hafif miktarda rüzgar sesi geliyor.   

 

 

 

Yorum-Selim ERKEK
Ben bu tarz araçlarda konfor kriterinden çok yol tutuş ve performansa önem veren biriyim. Hyundai Genesis, RCZ’ye nazaran insanı daha az sarsan bir otomobil. Ayrıca daha rahat ve geniş… Kendi görüşüm, virajlara daha hızlı girebileceksem araç içerisinde sarsılmaya razıyım, yeter ki sürüşü zevk versin. Test araçlarımızın ikisini de yoldan çıkarmak için çok çaba sarf etmeniz gerekliydi ancak ben Peugeot’nun kontrolünü daha iyi hissediyordum. RCZ’nin gaz ve direksiyon tepkileri çok iyi. Ayrıca spor araçların manuel vitesli olmasından yanayım ve Genesis Coupe’nin bu opsiyonu sunmaması benim açımdan büyük bir puan kaybı. Bu disiplinde puanımı konfora değil, sportifliğe veriyorum.
G.Coupe 7 –RCZ 9  

 

Yorum-Tulu DARICAN
RCZ’nin süspansiyonu yoldan gelen tüm darbeleri bel kemiğime iletti. Bunun yol tutuş için yapıldığını anlıyorum ama benzer düzeyde bir yol tutuşu Genesis Coupe’de sunuyordu. Hem de beni daha az sarsarak. RCZ’nin direksiyonunun daha tepkili olduğu konusunda Selim’e katılıyorum. Ama bu küçük fark için, aynı düzeyde yol tutan otomobillerden konforsuz olanını tercih etmesini içindeki gençlik ateşine bağlıyorum. Bu satırları okuyanlar yaşlandığımı düşünebilirler. Haklı olabilirler, ama öğrendiğim önemli bir şey varsa artık yoldaki her çakıl taşını bedenimde hissetmek istemiyorum.
G.Coupe 8 –RCZ 6  

 

 

 

 

Fiyat
Hyundai Genesis Coupe 89,000 TL’den tek donanım ve motor seçeneği ile sunuluyor. Modelin 3.8 litrelik V6 motora sahip versiyonu ülkemize getirilmedi.

Peugeot RCZ ise iki motor gücü seçeneği ile satılıyor. 1.6 litrelik motorundan 156 ve 200 hp güç üreten RCZ’in başlangıç fiyatı 74,880 TL. Test aracımız, yani 200 hp güç üreten manuel şanzımanlı versiyonun fiyatı 80,600 TL. Genesis Coupe manuel vites opsiyonu sunmazken, RCZ’in 200 hp’lik versiyonunda da otomatik vites opsiyonu sunulmuyor.

 

Sonuç:
Yaptığımız puanlamanın sonucunda her iki modelin berabere kalması bizi çok şaşırtmadı. Çünkü puanlamaları toplamadan önce yaptığımız toplantıda her iki modelin de çok başarılı olduğu noktasında birleşmiştik. Eğer otomobillerden birisi diğerine üstünlük kursaydı, yenilenin bunu hak etmediği ortak görüşümüzdü. Sonuçlar da bizi doğrular nitelikte çıktı. Her iki model de sportifliğe farklı açılardan yaklaşmış. RCZ güzel, hızlı ama konforsuz kalırken, Genesis Coupe çekici, konforlu, geniş ama görece daha yavaş bir otomobildi. Otomobillerin fiyatları düşünüldüğünde ibre RCZ yönüne kaymasına karşın iki otomobil arasındaki maddi farkın bu seviyede tüketici cephesinde önemsenmeyeceğini düşünüyoruz. Karşılaştırmamızın en net sonucu ise şu oldu. Her iki otomobili alan da asla tercihleri yüzünden pişmanlık duymayacaktır. Tek şart nasıl bir sürücü olduğunuzu ve spor otomobilden beklentinizi doğru belirlemiş olmanız.

 

 

 

Genesis

RCZ

 

Tasarım

8

8

Tulu

Tasarım

9

9

Selim

İç mekan

7

5

Tulu

İç mekan

8

6

Selim

Motor

6

8

Tulu

Motor

7

9

Selim

Yol tutuş Konfor

8

6

Tulu

Yol tutuş Konfor

7

9

Selim

 

60

60

 

 

     En güncel sıfır km PEUGEOT RCZ fiyatlarını 0 Km sayfasında bulabilirsiniz...


    En güncel sıfır km HYUNDAI Genesis fiyatlarını 0 Km sayfasında bulabilirsiniz...


YORUMLAR

mehmet 24.12.2011 01:02:12
kesinlikle hyundai genesis
kesinlikle genesis alınmalı, rcz nin süspansiyonları ülkemiz için oldukça sert ve arka koltuğuna bir kişi bile zor otuyor
2 3
Emrah Yılmaz 9.8.2011 13:45:38
RCZ??
Aynı fiyata arkadan itişli "gerçek" bir spor otomobil varken neden şişirilmiş bir 308 e para vereyim ki?? Önden çekişli alacaksam da gider alfa romeo giulietta quadrifoglio verde (235 bg) alırım, üstüne param artar!
9 9
Burak Yavuz 11.3.2011 13:03:37
YILDIZLAR KARŞI KARŞIYA
Spor Otomobil Pazarı her ne kadar Avrupa'da popüler bir pazara sahip olsada ne yazık ki ülkemizde ufak bir pazardan oluşuyor.Bunda avrupalı tüketicilerin aileye ikinci otomobil alacak kadar gelir düzeyine sahip olmasıda tüketicileri bir anlamda spor otomobil pazarına yönlendirmiş oluyor.Neyse ki bu olumsuz tablo birçok otomotiv üreticisini etkilemediğinden dolayıda bu pazara yönelmesini sağlıyor.Ve bu pazara yönelik yeni modellerinide ülkemizde satmasına olanak veriyor.Güney Koreli Otomotiv Devi Hyundai'nın ilk olarak 2007 yılında New York Otomobil Fuarı'nda Concept olarak tanıttığı Genesis Coupe Concept'i seri üretime alan ve 2010 yılında seri üreti versiyonuyla yollara çıkan Genesis Coupe'nin bir diğer rakibi ise sıradışı tasarımıyla tüketicilerin kalbini kazanan ve şık duruşuyla bütünleşen sportif hatlara sahip olan Peugeot RCZ karşıkarşıya geldi.Ve güncel Genesis modelinin Coupe kardeşi olan Genesis Coupe modelini şık ve sportif dış hatlara sahip olan son derece kaliteli ve performanslı bir otomobil olan Genesis Coupe'ye karşı Peugeot RCZ'de kullanılan iç mekan kalitesi Genesis Coupe'ye oranla oldukça zayıf olmasıyla birlikte Peugeot RCZ sıradışı tasarımı ve sunduğu teknolojik özellikleriyle tüketicinin kalplerini feth edeceğe benziyor.Ancak her iki otomobilde son derece başarılı otomobiller olmasıyla birlikte siz kullanıcıların tercihi her ne olursa olsun.İnanın asla pişman olmazsınız.Ve Genesis Coupe ise Hyundai'nın daha önceki yıllarda çıkardığı (S-Coupe,Coupe Fx) mode
36 0