Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Hyundai i30 mu, Kia Ceed mi?

 Hyundai i30 mu, Kia Ceed mi?

Kia Ceed mi yoksa Hyundai i30 mu? Kolay yola sapıp size şöyle bir öneride bulunabiliriz: Size en yakın bayi hangisinin ise, onu seçin. Bu işinizi gerçekten kolaylaştıracaktır. Çünkü ikisi de aynı köklere sahip. Ayrıca iddiaya göre aralarında önemli farklılıklar da yok.

Neticede Ceed ve i30’un tüm teknolojik bazları aynı. Aynı motor, aynı şanzıman, aynı süspansiyon, aynı frenler, aynı elektronik aksam… Yani hepsi aynı parça raflarından çıkıyor. Öyleyse bu iki Koreli birbirinden çok farklı olamaz. Orada biraz farklı bir ayar, burada biraz farklı bir tasarım… Neticede bunların hiçbiri büyük farklılıklar yaratacak özellikler değil.

Ancak gerçek kesinlikle çok farklı. Test verilerimiz, tüketim ölçümlerimiz, konfor ve sürüş özellikleri değerlendirmelerimiz, bu iki Asyalı Golf rakibinin birbirinden gayet farklı olduklarını ortaya çıkardı. Yani en yakındaki yetkili satıcıyı bulmanız yönündeki tavsiyemizi unutup, Ceed ve i30’un izledikleri farklı rotaları görebilmek için sayfalarımızı takip edin.

Önce sıra fiyatlarda: Kia Ceed (1.6 lt 135 HP’lik GDI benzinli) ülkemizde 51 bin 100 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Hyundai i30’un (1.6 lt 135 HP’lik GDI benzinli) başlangıç fiyatıysa 43 bin 900 TL. Ancak burada, benzinli Kia Ceed’in çift debriyajlı otomatik şanzımanla kombine edildiğini hatırlatmamız gerekiyor, zaten aradaki fiyat farkının büyük bölümü de çift debriyajlı yeni nesil otomatik vitesten kaynaklanıyor. Hyundai i30’un giriş donanımı olan 1.6 GDI Style donanıma otomatik vites eklendiğindeyse fiyat 46 bin 800 TL’ye ulaşıyor ve hala Kia Ceed ile arasında 4 bin TL’den fazla fiyat farkı kalıyor. Sürüş özelliklerine bakıldığında i30’un daha iyi ve konforlu olduğunu söyleyebiliriz. i30’ün süspansiyonu kısa zemin darbelerine daha hassas tepkiler vererek genel konforun daha homojen olmasını da sağlıyor.

Ceed ise bozuk zeminli yollara sert tepkiler gösteriyor, karoseri sürekli titriyor ve direksiyon ve pedallarda hafif sarsıntılar hissettiriyor. Aslında bu karakterde en önemli rolü, test aracının 225 mm tabanlı lastikleri oynuyor. Kaba zemin dalgalanmalarında iki aracın da süspansiyonları limitlerine ulaşıyor ve süspansiyonlardan vuruntu sesleri geliyor. Üç kademeli ayar sunan direksiyon sistemi de pek işe yaramıyor: Otomobil yön değiştirme komutlarına suni tepkiler veriyor ve geri bildirimleri zayıf kalıyor.

Motor konusunda Hyundai çok küçük bir avantaja sahip. Aynı yapıya sahip olmasına rağmen i30’un 4 silindirli motorundan çıkan sesler biraz daha sakin hissettiriyor. Bunun dışında 135 HP’lik direkt benzin enjeksiyonlu motor, biraz daha hafif olan i30’a biraz daha iyi hızlanma değerleri kazandırıyor.

Kia ise geniş tabanlı lastiklerinin olumsuz etkisini yaşıyor ve hızlanma testlerinde saniyenin birkaç ondalığı kadar yavaş kalıyor. Hem de tork dağılım grafiğindeki minimum avantajına rağmen: Farklı enjeksiyon ayarları volana fazladan 1 Nm daha fazlasını gönderiyor.

Kia Ceed’in testlerde daha fazla benzin tüketmesinin (% 0.2 lt/100 km daha fazla) nedenlerini, ağırlık dezavantajı ve geniş tabanlı lastiklerinin daha yüksek olan sürtünme katsayısı olarak özetleyebiliriz. Daha uygun fiyat, daha iyi hızlanma değeri, daha tutumlu motor… Göründüğü kadarıyla her şey Hyundai i30’dan yana. Aslında Hyundai’den yana olan avantajlar bu kadarla da sınırlı değil.

Örneğin arka koltuklardaki iç mekan genişliği bir nebze daha iyi, biraz daha ağır yük taşıyabiliyor ve koltuk konforu da daha iyi: Aka koltuk sırtlıkları yolcuyu daha iyi desteklerken, önde ise daha yumuşak malzemelerin bel destekleri daha iyi. Kia’nın biraz sert kalan koltuk dolguları uzun yolculuklarda rahatsız edici olabiliyor: Yolcular sürekli daha iyi bir yükseklik ve sırtlık ayarı arayıp duruyor.

Tüm bu dezavantajlar birikerek finalde tavsiye yapmamızı kolaylaştırıyor: Hyundai’yi tercih edin.

1 - Hyundai i30 1.6 GDI

Konu başlangıç fiyatı olduğunda i30 kesinlikle çok avantajlı. Süspansiyon konforu, sürüş özellikleri ve iç mekan disiplinlerindeki avantajları sayesinde ikizi Ceed’e hatırı sayılır bir fark atmayı başardı.

2 - Kia Ceed 1.6 GDI

İnce ayarlar konusunda Kia mühendisleri Hyundai’deki meslektaşlarının gerisinde kalmışlar. Özellikle sportiflik konfordan ödün vermeyi gerektirmiş. Fiyat da DCT otomatik şanzımana rağmen yüksek.

Aynı 1.6 lt’lik benzinli motora sahip iki Koreli ama otomobillerin verdiği hisler gayet farklı. Ne Ceed ne de i30 çok yüksek sayıda yıldız alamadı. Özellikle de canlılık ve sürüş özelliklerinde 3’er yıldızı aşamadılar.

    En güncel sıfır km HYUNDAI i30 fiyatlarını 0 Km sayfasında bulabilirsiniz...

 

    En güncel sıfır km KIA Cee'd fiyatlarını 0 Km sayfasında bulabilirsiniz...

 

YORUMLAR

Serdar Dündar 22.3.2015 10:51:51
Bence Ceed dahai iyi
Bu yazıyı yanlı bir yabancı dergiden birebir çevirince, site içerisindeki testlerle çelişki olması kaçınılmaz. Yazıda bahsedilen farklar zaten iki araç arasında yok. Benzinli araçlar test edilmiş. Türkiyede her iki model de ağırlıklı olarak dizel satılıyor ve test araçları da dizel zaten. Her iki araçta neredeyse aynı, tasarım ve malzeme seçimi etkiler. Bence ceed daha iyi tasarım ve malzeme kalitesi sunuyor.
3 3
Ali Sinan Varlık 6.9.2013 22:56:49
i30 daha iyi
Ben de 5 aydır i30 cw élite otm. kullanıyorum. Çok memnunum. Ceed'i pek düşünmedik. Hiç bir şey olmasa teknik olarak her şey aynıyken 4000 TL pahalı olması yeter. Üstelik bence görünüm olarak i30 çok şık ve karizmatik. Ayrıca bazı donanımlar Kia da yok: Diz hava yastığı, deri-kumaş koltuklar...gibi. Bir de ülkemizde üretim yapan ve servisi daha yaygın bir firma Hyundai. Ben Ford C-Max aracımı satıp tercih ettim. Golf te aynı özelliklerde yaklaşık 20000 TL pahalı olduğundan i30 u seçtim! 5 yıl garanti de cabası!
10 0
Emre Ünlü 12.8.2013 18:32:57
Site yazarları Kia ceed e ilişkin yazıda ceed i öv
İnsna biraz tutarlı olur, kia ceed e ilişkin testte ceed i övüp i30 dan üstün deyip burda aşağılıyorsunuz?
10 3