Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Opel'in 2. eldeki prestiji

 Opel'in 2. eldeki prestiji

Alman otomobil üreticisi Opel'in kompakt sınıftaki en başarılı temsilcisi Vectra'nın ikinci el performansını inceledik

İlk kez ‘88 yılında Record modelinin yerini almak için üretilen Opel Vectra Türkiye yollarına ’91 yılında çıktı. Alman üreticinin kompakt sınıftaki en başarılı temsilcisi olan Vectra, aradan geçen uzun süreye ve üç kez yenilenmesine rağmen gördüğü ilgiyi hiçbir zaman kaybetmedi. Gerek zengin donanımı, gerekse her sevke hitap eden geniş motor gamıyla dikkat çeken Vectra, kolay yıpranmaması ve güçlü motor teknolojisi sayesinde ikinci elde tercih edilen önemli modellerden... Opel’i ikinci el pazarında da başarıyla temsil eden Vectra’nın kullanım ayrıntıları ve ikinci el performansını inceledik.

 

Model Tarihçesi - Vectra ilk kez '88 yılında sedan ve beş kapılı hatchback versiyonlarıyla tanıtıldı ve ’91 yılında ülkemizde satışa sunuldu. - ’93 yılında ilk kez makyajlanan Vectra’nın ’93 ve ’94 yıllarında motor gamında önemli gelişmeler yaşandı - Tarihler ’95 yılını gösterirken ikinci nesil Vectra tanıtıldı. Selefine göre daha kaslı tasarımıyla dikkat çeken Vectra’nın yeni nesil ürün station wagon gövde yapısına sahip model de yer aldı. - ‘96’dan ’99 yılına kadar motor gamında gelişmeler yaşanan Vectra, ’99 yılında makyajlandı - 2001 yılında daha güçlü motor seçeneklerine kavuşan Vectra, ’02 yılında ise tepeden tırnağa yenilendi. Bundan sadece iki yıl sonra üçüncü nesil Vectra’nın station wagon versiyonu tanıtıldı. - 2005 yılında makyajlanan Vectra bugünkü görüntüsüne kavuştu.

 

Teknolojik detaylar - ’88 yılında üretilen ilk Vectra 1.4 lt (75 HP), 1.6 lt (75 HP) ve 2.0 lt (130 HP) motor seçenekleriyle satışa sunuldu. Kısa bir süre sonra da 2.0 lt. 16V (150 HP) motoruyla öne çıkan GT versiyonu yollara çıktı - ’90 yılında dört tekerden çekişli ilk Vectra üretildi. 204 HP’lik 2.0 lt motor ise ’93 yılında kullanılmaya başlandı. İlk dizel motor da yine aynı yıl Isuzu’dan alınan 1.7 litrelik (82 HP) turbo dizel motordu. Vectra ilk kez ’91 yılında Türkiye’de satışa sunuldu. - ’95 yılına gelindiğinde Vectra kasa değiştirirek, tepeden tırnağa yenilendi. İkinci nesil Vectra’da station wagon versiyonu aileye katıldı. Dört kapılı sedan ve beş kapılı hatchback versiyonlarıyla birlikte giderek büyüyen Vectra ailesi için geliştirilen DTi dizel motor teknolojisi tanıtıldı. ’96 yılında yollara çıkan ikinci nesil Vectra’da 1.6 lt. 16V, 1.8 lt, 2.0 lt ve 2.5 lt hacminde motor seçenekleri kullanılmaya başlandı. İkinci nesil Vectra’da Envoy, LS, GLS, SRi ve CDX donanım paketleri kullanılmaya başlandı. - ’98 yılında SRi versiyonu için 120 HP ve 140 HP gücünde motor seçenekleri geliştirildi. Daha sonra revize edilen bu motorlar SRi V6 ve Gsi V6 modellerinde de kullanıldı. - ’99 yılının mart ayında makyajlanan modelin motor gamına 1.8 litrelik yeni bir motor seçeneği eklendi. LPG yakıt kullanan 2.0 litrelik motor da yine bu yıl tanıtıldı. Aynı yılmın ağustos ayında ise Gsi V6 serinin en güçlü üyesi olarak yüzünü gösterdi. - 2001 yılına gelindiğinde 2.0 litrelik motorun yerini Astra Coupe’de de kullanılan 2.2 litrelik motor aldı. Geliştirilen dizel motor 100 HP ve 125 HP güç üreten iki versiyonla satışa sunuldu. 2.5 litrelik V6 motorun yerini de 2.6 litrelik V6 motor aldı. - 2003 yılında üçüncü nesil Vectra yollara çıktı. Dört kapılı sedan ve beş kapılı hatchback versiyonlarıyla satışa sunulan modelin en güçlü üyesi GTS de aynı yıl tanıtıldı. - 2004 yılında Vectra modellerinde 120 HP ve 150 HP’lik 1.9 lt dizel motor kullanılmaya başlandı. Aynı yılın sonlarında yakıt tasarrufu ve performansı birlikte sunmayı amaçlayan Opel, common rail teknolojisine sahip 3.0 litrelik dizel motoru üçüncü nesil Vectra modellerinde kullanmaya başladı. - 2005 yılına gelindiğinde 3.2 litrelik V6 motor, 2.8 litrelik (227 HP) motorun yerini alarak, ilk kez motor gamına katıldı. Aynı yılın sonlarına doğru geliştirilen motor 253 HP güç üretmeye başladı. 2005 yılı sonunda makyajlanan Vectra bugünkü modern görünümünü aldı. Makyajlı Vectra Türkiye'de 1.6, 2.0 ve 2.2 litre benzinli, 1.9 litre dizel motor tipleri, sedan, liftback ve station wagon karoser seçenekleriyle satılıyor. Vectra, Essentia, Elegance ve Comfort olmak üzere üç farklı donanım paketiyle satışa sunuluyor. Ayrıca GTS modeli için özel donanım paketi bulunuyor.

 

Sürüş detayları Vectra’nın Türkiye macerası ’91 yılında başladı. O dönemde ülkemize 1.8 litre ve 2.0 litrelik motor seçenekleriyle ithal edilen Vectra, dönemine gore sağladığı zengin donanımı ve performansıyla büyük ilgi görmüştü. Alman teknolojisinin sağladığı dayanıklılık ve güçlü motorlarıyla yeterli performans ve konfor sunmayı başaran Vectra, ’95 yılında satışa sunulan ikinci jenerasyonla yol tutuş kabiliyetini de arttırdı. İtinci nesil ile birlikte iç hacminde önemli gelişmeler yaşanan Vectra, bugün hak ettiği yere 2003 yılında satışa sunulan üçüncü jenerasyonla geldi. Performansı simgeleyen kaslı çizgileri ve genişleyen iç mekanıyla öne çıkan Vectra, başarılı ESP plus sistemi sayesinde yol tutuş açısından da önemli gelişmelere imza attı. Elektro hidrolik direksiyon sistemi de hiç kuşkusuz yeni nesil Vectra’nın seleflerine oranla elde ettiği önemli bir avantaj. Çift açılı dış dikiz aynaları sayesinde kör nokta problemi de giderilen otomobil sertliği iyi ayarlanmış süspansiyonu ve yumuşak vites geçişleriyle sportif bir sürüş ile konforu birlikte sunuyor. Şu ana kadar makyajlı Vectra ailesinden test etme imkanı bulabildiğimiz Vectra 1.9 CDTi, performansı yakıt tasarrufuyla birlikte sunuyor. 1.9 litre hacmindeki dizel motoruyla . 4000 d/d'de 150 HP güç ve 2000-2750 d/d aralığında 320 Nm tork üreten motor alt devirlerden itibaren gücünü hissettiriyor. Zaten seri olan otomobil spor moduna geçildiğinde gerçek performansını ortaya koyuyor. Yaptığımız test sürüşünde 0'dan 100 km/s hıza 9.8 saniyede ulaşan otomobil en fazla 210 km/s sürate ulaşabiliyor. Sürüş tarzına uyumlu şanzıman sistemi sürücünün isteği doğrultusunda seri veya konforlu kullanıma olanak tanıyor. Genel olarak sessiz çalışan dizel motorun gürültüsü devir yükseldikçe artıyor. Testimiz süresince 100 km'de 7 litre motorin tüketen otomobil 61 litrelik deposuyla 871 km yol yapabiliyor. Ancak agresif sürüş tarzında yakıt tüketimi ciddi oranda artış gösterebiliyor. Aracın sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi yol tutuşa katkı sağlarken, yoldan gelen hafif darbeleri iç mekana iletmiyor ve konforlu sürüşe olanak tanıyor. Çift açılı dikiz aynaları ve geniş camlar iyi bir görüş alanı sunuyor. Selefinin güvenlik konusundaki başarısını koruyan makyajlı Vectra, 100 km sabit hızda yapılan panik frende 38 metrede durmayı başararak, güven veriyor.

Alırken nelere dikkat etmeli? ’95 yılına kadar üretilen Vectra modellerinde iç mekandaki plastik malzemede yer yer yıpranma başlaması nedeniyle bu bölümlere dikkat etmek gerekiyor. Yine aynı döneme ait otomobillerin motorlarının da kontrol edilmesi gerekli. Ancak ’95 yılından sonraki modellerde şu ana kadar kayda değer bir şikayet bulunmuyor

 

Sonuç Renault Laguna ve Peugeot 406 ile mücadele eden Vectra, sahip olduğu avantajlarla kompakt üst sınıfın önemli oyuncularından biri olmayı sürdürüyor. Sürüş dinamikleri açısından sürücüyü tatmin eden Vectra’nın tek dezavantajı yüksek fiyatı.

 

İkinci el Alman teknolojjisiyle geliştirilen otomobilin eski modellerinde bile gerek motorun, gerekse boyanın yıpranmaya karşı dayanıklı olması otomobilin ikinci el performansını arttırıyor. Sıfır kilometre otomobillerde giderek artan kampanyalar tüm modeller gibi Vectra’yı da etkiledi. Opel’in kompakt üst sınıftaki temsilcisi fazla sorun çıkarmaması ve zengin donanımı sayesinde elde kalmıyor.

Hazırlayan: Önder CANÖZER

YORUMLAR

nurullah öger 27.8.2015 20:32:19
vazgecilmez
bugun sıfırı cıksın alırım vectra c elegance nın
0 3
Aydemir Kırmızıay 25.11.2014 00:59:05
2.2 manuel vites 2002 model vectra kullanan varmı
Bu aracın artı ve eksilerini tam olarak bilmiyorum ! Bu aracı kullanan arkadaşlar yorum yazabilirmiş
0 0
fatih 5.11.2014 12:23:54
2001 model kullanıyorum muthıs
selam arkadaslar aracımı ev aldıgım ıcın satmak zorundayım 0507 449 55 04
3 3