Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Partner için hangi ebatta lastik kullanmalıyım?

 Partner için hangi ebatta lastik kullanmalıyım?

2005 model Peugeot Partner 2.0 HDi Kombivan satın aldım. Daha önce Ford Tourneo Connect 1.8 TDCi da kullanıyordum. Aynı güce sahip her iki modelin de performans ve yakıt tüketiminden memnunum.

Hatta Peugeot Ford'a göre yaklaşık 300 kg hafif olduğu için daha iyi performans veriyor. Ancak Ford'daki yol tutuş başarısını Peugeot'da bulamadım. Bunda jant ve lastik ebatlarının da payı olduğunu biliyorum. Ford'da 195/65 R15 ebadında lastikler vardı. Peugeot'daysa lastiklerim 175/65 R14 ölçülerinde. Aracımın jant ve lastiklerini ebatları büyüterek değiştirmek istiyorum. Bunun sonucunda gürültü ve yakıt tüketiminin yükseleceğini biliyorum ancak iyi bir yol tutuş benim için daha önemli. Önereceğiniz ebat veya ebatlar nedir? İki araç arasındaki esas fark sadece lastiklerden kaynaklanmıyor. Burada esas olan araçların dingil açıklığıyla iz düşümü ölçüleri ve birbirine olan oranlarıdır. Bu değerlere göre süspansiyon sisteminin yapışı da büyük önem taşlıyor. Bütün bunlardan sonraysa lastik ebadıyla lastiğin dizaynı ve hamur kalitesi gelir. Aracınızda 195/60 R15 ölçüsünde lastik kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak toplam çap fazla değişmeyecektir. Bu ebat 61.5 cm toplam çap oluşturur. 175/65 R15 ise 60.85 cm toplam çapındadır. Görüldüğü gibi önemsiz bir fark oluşur. Dezavantajlara gelince, özellikle araç yüklüyken lastiklerin çamurluk içlerine sürtme ihtimali belirebilir, ayrıca sürtünme alanı genişleyeceği için yakıt sarfiyatı da artar.

YORUMLAR