Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Aracımda bulunan OGS sistemi okumadı

 Aracımda bulunan OGS sistemi okumadı

İstanbul'dan memleketim Ünye'ye gelmek üzere doğal olarak İstanbul-Gerede otobanını kullandım. Aracımda bulunan OGS sistemini okumamış olacak ki, OGS sistemi çıkışta kaçak geçiş uyarışı yaptı. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

OGS cihazı maaelesef, zaman zaman, çeşitli nedenlerden dolayı (sinyalin zayıf olması, ön camda yansıtıcı bulunması, OGS araç içi cihazının pilinin zayıflamış olması, gişedeki OGS cihazının arızası gibi) sizin de belirttiğiniz gibi araçlardaki cihazları okuyamıyor. Bu durumda tek çıkışlı gişelerde (Boğaz Köprüleri veya ilk giriş yapılmadan geçilen Ankara otoyolu gibi bölgelerde) sistem "kaçak geçiş" uyarısı veriyor. Hem giriş, hem de çıkışın yapıldığı otoyollarda ise, eğer cihazınız girişte okumuş, fakat çıkışta okumamışsa, (ya da tam tersi durumlarda) sistem maksimum mesafe ücretini kesiyor. Ancak gerek kaçak geçişlerde, gerekse de okuma arızasından dolayı maksimum mesafe ücreti kesilen durumlarda, karayolları geçiş ücretlendirme memurları kaçak geçiş yaptığı belirtilen aracın plakasına kayıtlı herhangi bir OGS cihazının bulunup bulunmadığını kontrol ediyorlar ve OGS kaydına rastladıklarında "kaçak geçiş" cezası uygulamıyor, sadece manuel olarak, "geçiş ücreti" tahsil ediyorlar. Ama buna rağmen araç plakanıza ceza uygulanacağı endişeniz varsa, "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Başmühendisliği" dikkatine bir dilekçe yazarak giriş - çıkış yaptığınız gişeleri, geçiş yaptığınız tarihi ve OGS cihazı okumadığı için sistemin kaçak geçiş uyarısı verdiğin; bildiren ve düzeltilmesi için gereğini arz eden bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Dilekçenize araç plakanızı ve aracınızdaki OGS cihazının hesap numarasını ilave ettikten sonra (212) 287 71 22 nolu faks numarasına göndermeniz gereklidir. Hangi tarihte geçiş yaptığınızı Ziraat Bankası’nın www.ziraat.com.tr isimli internet sitesindeki OGS bölümünden de görüntüleyebilirsiniz. Bunun için OGS cihazı hesap nosuna ve şifrenize ihtiyacınız var. Şifreyi, cihazı satın aldığınız Ziraat Bankası şubesinden edinebilirsiniz.

YORUMLAR

Seher subas 11.6.2012 17:32:58
Ogs girişte okudu çıkışa okumadı cezam olur mü..?
Aydın otobanında girişte baskasına ait olan ogs cihazım geçiş sinyali verdi ama çıkışda yanlış tutmuştum ikaz kırmızı ışık sinyali verdi ben şimdi ceza yermiyim.ne kadar ceza gelir ama girişte yeşil ışıklar okudu gecti.
0 9
Hayri KOPARAN 12.3.2012 12:09:41
ogs cihazlarını kullanmayalım mı?
Aracımda ogs cihazını şoförün görüş alanıda cama dayarsam bazan okuyor ayni yeri tuttaramaz kaydırırsan okumuyor,Ben bir tükateci olarak bu cihazların sinyallerini güclendirip sorunlara çözüm bulunsun istiyorum,sadece cihaz algılamadı diye ceza yemekten kurtulalım. Yoksa bu ogs cihazlarını kullanmayalım mı?
4 0
ferhat danışıkkaya 17.7.2011 00:34:26
ogs cihazı okumadı
merhaba geçen hafta çatalcaya gittim çatalca girişinde cihaz okumadı fakat çıkışta okudu yanlız bana ceza kesilmiş ne yapmalıyım karayollarına mailde attım dönüş olmadı
5 0