Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

2004 model Polo'da neden ABS yok?

 2004 model Polo'da neden ABS yok?

Daha önce sahibi olduğumuz 1998 Opel Astra'yı satıp 2004 model otomatik vitesli Polo 1.4 Basicline satın aldık.

Araçtan çok memnunuz. Ancak VW sayfasına girdigimde donanım özelliklerinde ABS'nin olmadığını gördüm. 1998 Opel Astra 'da bile ABS varken yeni modellerde ABS'nin standart olması ya da opsiyonel olması gerekmiyor mu? Ayrıca EPC, EPD'nin özellikleri nedir? Ve ilk defa otomatik vitesli otomobil kullanıyoruz. R,N,D,P dışında 3,2,1 viteslerin tam olarak nerede kullanılması gerekiyor. Biraz kafa karıştırıyor. Satın almış olduğunuz Volkswagen Polo'nun donanım seçeneğinin Basicline olduğunu belirtmişsiniz. Basicline, Volkswagen ürün gamında en baz versiyonu temsil etmektedir. Eski model otomobillerde ABS'yi satın alabilmek için daha üst versiyona çıkmak gerekli idi. Tıpkı daha önce sahibi olduğunuz Opel Astra'da da ABS'nin üst donanım seviyelerinde standart, daha düşük donanım seviyelerinde ise opsiyon olarak sunulması gibi (Sizin sahibi olduğunuz Opel Astra ya standart olarak ABS'ye sahip CD veya GL gibi üst donanımlı bir modeldi, ya da opsiyon olarak ABS'yle donatılmıştı). Artık pazara sunulan yeni araçlarda (opsiyonel de olsa) ABS'siz versiyon bulmak hemen hemen olanaksız. EPC ve EPD olarak sıraladığınız kısaltmalar otomotiv terminolojisinde bulunmamaktadır. Ancak EBD ismi verilen (Electronic Brakeforce Distribution) elektronik fren dağıtıcısı sistemi sizin belirttiğiniz kısaltmalarla benzeşmektedir. EBD sistemi, ABS ile birlikte, aynı sistem çatısı altında görev yapmakta ve yol koşullarından aracın hızına kadar birçok hususu değerlendirerek dört tekerleğe de farklı fren kuvveti uygulanmasını sağlamaktadır. Böylece her tekerleğin farklı zeminlere temas ettikleri yüzeylerde dahi optimum fren gücü dağılımı ve maksimum fren güvenliği sağlamaktadır. Otomatik vites kutuları, özellikle sürekli dur-kalkların yaşandığı şehir sürüşlerinde, sürücülerin kullanım konforlarını sağlamak için geliştirilmiştir. Otomatik vites kutusunun vites seçişi kolu üzerindeki harflerin anlamı şudur; R: Geri (Rear), N: Boş (Neutral), D: İleri (Drive), P: Park freni (Park). Bunların yanındaki 3, 2, l ise vites kutusunun kademelerini ifade etmektedir. Normal sürüş koşullannda D vitesini kullanmanız yeterlidir. Vites kutusu hız ve gaz pedal yüküne göre vitesleri kendisi yükseltecek, hatta vites kutusunun elektronik işlemcisi adaptif özelliğe sahip ise vitesleri kendisi de küçültebilecektir. Sollamanın gerektiği durumlarda ani gaz pedalına yüklenildiği durumlarda ise (kick-down) vites kutusu vitesleri bir veya iki kademe küçültecektir. 1, 2 ve 3 kademelerini yokuş aşağı inişlerde, otomobilin hızının çok artmasını istemediğiniz ve ilave kompresyon freni gücüne ihtiyaç duyduğunuz durumlarda kullanabilirsiniz. Aksi takdirde her ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz durumda, otomatik vites en üst vites kademesine geçerek aracın hızlanmasına neden olacaktır.

YORUMLAR

yahya bilgin 3.9.2006 11:46:18
epc ve epd
EPC ve EPD kesinlikle ce kesinlikle bulunmaktadır herhalde yazıyı yazan kişi unutmuş olabilir EPD OLMAYABİLİR AMA (EPC) SİSTEMİ WOLSWAGEN PASSAT OTOMOBİLLERDE BULUNMAKTADIR. ELEKTRONİK YÜKSEK MÜHENDİSİ YAHYA BİLGİN
0 0
Oğuz Özkoroğlu 23.5.2006 11:21:25
P,N, D... S ve diğerleri
S Simgesi Sportun baş harfi.. daha kısa aralıklarla vites değişimi yapılıp sportif ve yüksek devirli bir sürüş sağlanıyor(muş:)
0 0
Kurtar ONGUN 15.5.2006 01:58:53
S simgesi
Bazı otomatik vitesli araçlarda P, R, N ve D simgelerinin dışında bir de S simgesi var. Acaba bu ne anlama geliyor? Bilgilendirirseniz memnun olurum.
0 0