Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

2001 model Focus'taki çalışma sorunlarının sebebi ne olabilir?

 2001 model Focus'taki çalışma sorunlarının sebebi ne olabilir?

2001 model, 28 bin km'de bir Ford Focus Ghia aracım var. Şimdiye dek hiçbir mekanik sorun yaşamadığım gibi çok memnun olduğum otomobilde aniden çekiş düşmesi debriyaj pedalına sonuna kadar basıldığında titreme, vuruntulu çalışma ve gaz yememe gibi problemlerle karşılaştım.

Ayrıca gösterge tablosunda motor uyarı ikaz lambası da yandı. İlk aklıma gelen aynı gün içinde bir kalkış esnasında yanlışlıkla debriyaj pedalına tam basmadan vitesi geçirmeye çalışmam oldu ama bu olay yukarıda bahsettiğim sorunların tamamına yol açamaz diye düşünüyorum. Bu şekilde aracı çok kısa mesafede (1-2 km) 2000-2500 devirde ve 40-50 km/s'yi geçmeden kullandım. Daha sonra Ford Destek Hattı'nı aradığımda bana bobin arızası olabileceği söylendi. Bobin arızası, sanırım ateşleme ile ilgili bir sorun olabileceğini aklıma getiriyor ama modern ve elektronik bir ateşlemeye sahip olan bu araçta bu kilometrede bir bobin arızası beni düşündürdü. Sizin konuyla ilgili görüşleriniz nelerdir? 2001 model olan Ford Focus Ghia aracınızın motomnun performans kaybı ve debriyaja basıldığında sarsıntılı çalışması motorun teklediğinin işareti. Motorun tekleme nedenleri başında ise ateşleme düzeni veya boğuntulu zengin karışım veya fakir karışım olabilir. Ancak bu konuda fikir sahibi olmak için öncelikle yetkili serviste arıza kodu aldırmak ve bu kodda belirlenen arıza paralelinde gerekli yenileme veya tamirin yapılması gerekir. Motor arıza lambası da yandığına göre arıza kodu gerçek verilerle alınabilecek konumda. Bunun dışında benim yorumlarım sadece tahmini olacaktır.

YORUMLAR