Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Akü dikkat ister

 Akü dikkat ister

Otomobillerdeki konforun ve motorun ihtiyaç duyduğu gerçek güç kaynağı olan aküler zayıf düştüğünde ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Zayıf akülerin otomobili çalıştırmaması, özellikle kış sabahları sık karşılaşılan bir durumdur. Ve yoğun bir günün başlangıcında otomobile binildiğinde marş motorunun dönecek gücü bulamaması, ilk saatleri kabusa çevirebilir. Böyle durumlarda çoğu kimsenin aklına ilk gelen otomobili iterek çalıştırmak ya da yaygın deyişle ``vurdurmak'' olur. Ancak üretici firmalar bu uygulamanın motor ve elektronik sistemlerde hasar yaratabildiğinden sakıncalı olduğunu belirtiyorlar. Bu durumda akü takviye kabloları en önemli donanım haline gelir. Ama bu işlemi yaparken de takviye kablolarının doğru bağlanışı çok önemli olduğundan büyük dikkat ve özen gerekiyor. Takviye kabloları çoğunlukla bagajın en dibinde, en karanlık köşesinde veya daha kötüsü evde ya da garajda durur. Oysa ki akünün durumundan da haberdar değilseniz özellikle kışa girerken takviye kablolarını otomobile yerleştirmekte yarar vardır. Soğuk bir geceden sonra marş motoruna yeteri kadar elektrik gitmediğinde motor çalışmayacağı gibi marş motorundaki herhangi bir arıza da takviye kablosuna ihtiyaç duymaya neden olabilir.

Kutup başlarına dikkat

Aslında çoğu kişinin uygulamada karmaşa yaşamasına karşın akü takviyesi son derece basit bir işlemdir. Takviye alınacak aracı çalışmayan araca olabildiğince yaklaştırıp akü kutup başları arasında artıyı artıya, eksiyi eksiye bağlamak yeterli. Akü takviyesi yapılırken takviye alınan diğer aracın çalışır durumda olması gerekir. Sanıldığı gibi artı yada eksi kutupların önce bağlanmasının herhangi bir önemi de yok. Ne yazık ki çoğu sürücü takviye yaparken kabloların akünün kutup başlarına doğru olarak nasıl bağlanacağını bilmiyor. Doğru bağlantının nasıl yapılacağını bilmek çok önemli, zira sadece bir kez bile ters bağlantı yapmak, siyah ve kırmızı kabloları karıştırıp birbirine temas ettirmek önemli sorunlara yol açabilir.

Örneğin eksi kutuba bağlanacak olan siyah kablo motor bölümünde parlak bir parçaya değil de bitmiş akünün eksi kutbuna bağlandığında oluşan en ufak kıvılcım, aküden sızan patlayıcı gazın ateşlenmesine neden olabilir. Bu kimyasal reaksiyon eski akünün sonu demektir ki takviyeyi yapan kişi de zarar görebilir. Akü şarjı için kablo satın alırken kalınlığı ve uzunluğuna da dikkat etmek gerekir. Standart dışı ince bir kablo kullanıldığında, üzerinden yüksek güç geçen kablolar ısınıp zarar görebiliyor. Bu konuda alınan ürünün standart boy ve kalınlıkta olduğunu kontrol etmek gerekir. Başka bir otomobilin aküsünden takviye yapılıp motor çalıştığında bitik olan akünün tamamen şarj edildiği anlamı çıkmamalı. Akü hücrelerinin içine güç girmesi için otomobilin en az 10-15 dakika çalıştırılması gerekir. Sürekli başka sürücüleri durdurup, takviye rica etmek istemeyenlerin akülerini şarj ettirmelerinde veya yenilemelerinde yarar var. Tabii bütün kabahati aküye yüklemek yerine şarj dinamosunun da kontrol edilmesi gerekir.

YORUMLAR

kamil güney 4.10.2013 21:49:14
peugot 307 dizel
ben bir arkadaşıma takviye yaptım peugotla faka o artı yerine eksiye dokundurunca baya bi kıvılcım çıktı beyine acaba zararı olmuşmudur şu an bi sıkıntı gözükmüyor ama ileriki tarihlerde bi sıkıntı yarataırmı beyinde ? beni aydınlaırsanın sevinirim arkadaşlar teşekkür ederim
0 0
Hakan 18.10.2007 10:50:56
çelişki yazıda degil musti
bence bu yorumda sana yakısmamıs musti,dikkatli oku ;)
0 3
Mustafa 2.11.2006 18:04:21
Gerçekten çelişkili bir yazı olmuş. ne denmek iste
Önce aküler arası eksi kutuplar eksiye artılar artıya denmiş. Aynı paragrafın ilerleyen satırlarında eksi kutbu eski akünün eksisine bağlarsan patlama olabilir denmiş... Herhalde yazan da konuyu bilmiyor direk bir yerden Türkçeye çevirirken hata yapmış... Benim arabanın manuelinde yazan ise şu: artı artıya bağlanır, eski ise takviye lalınan akünün eksisine ama takviye edilecek aracın önünddeki topraklama kablosuna bağlanır şeklinde... Doğru düzgün bir açıklama yapısa imiş arabam.com a daha çok yakışacakmış...
7 0